Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Kupowanie używanych odtwarzaczy CD

Rynek używanych odtwarzaczy CD nie może się równać z rynkami używanych kolumn czy wzmacniaczy. Przede wszystkim odtwarzacze CD są z natury mniej trwałe i z biegiem lat bardziej pogarszają się możliwości ich naprawy. Rynek odtwarzaczy CD powstał dużo później od rynków wzmacniaczy czy kolumn, a z drugiej strony już zaczął się kurczyć. Odtwarzacze CD są stopniowo zastępowane przez inne urządzenia - z jednej strony przez odtwarzacze DVD i Blu-ray, a z drugiej przez sprzęt do odtwarzania plików. Średnio rzecz biorąc zakup używanego odtwarzacza CD nie ma takiej rangi i takiego długofalowego znaczenia jak zakup używanych kolumn czy używanego wzmacniacza, chociaż oczywiście zdarzają się wyjątki od tej reguły. Wciąż można budować ambitny, przeznaczony do długotrwałego użytkowania system audio oparty na CD jako głównym czy wręcz jedynym źródle.

Jak sprawdzić kupowany odtwarzacz CD

Oprócz rutynowych oględzin wizualnych w odtwarzaczu CD możemy sprawdzić niewiele. Przede wszystkim oczywiście trzeba sprawdzić działanie wszelkich klawiszy, zarówno umieszczonych na samym odtwarzaczu jak i na pilocie zdalnego sterowania. Warto też przygotować specjalne płyty do przeprowadzenia prostych testów. Przyda się płyta z rysami dla sprawdzenia działania korekcji błędów. Koniecznie należy też wypróbować odtwarzanie płyty CD-R. Płyty CD-R mają niższy współczynnik odbicia światła od płyt tłoczonych fabrycznie i nieco wcześniej zauważalne jest na nich zużycie lasera. Natomiast płyty CD-RW wymagają specjalnie przystosowanych czytników optycznych. Jest całkowicie naturalne, że wiele w pełni sprawnych odtwarzaczy w ogóle nie przeczyta płyt CD-RW. Możliwość odtwarzania płyt CD-RW musi być jednoznacznie wyszczególniona w instrukcji obsługi urządzenia.

W przypadku odtwarzaczy CD przydają się pewne informacje techniczne. Warto znać model zastosowanego w danym odtwarzaczu transportu (czy też głowicy lasera) i warto sprawdzić czy taki transport-laser (lub zamiennik) jest nadal dostępny na rynku podzespołów serwisowych. Informacje te są tym ważniejsze im droższy odtwarzacz kupujemy i im dłużej chcemy go użytkować. Przy czym należy raczej sprawdzić dostępność podzespołu w wolnym handlu - bowiem ceny w serwisach producentów miewają absurdalnie wysokie wartości.

Zużywanie i starzenie odtwarzaczy CD

Podstawowym problemem w odtwarzaczach CD jest zużywanie laserowego czytnika płyt. Na dłuższą metę zakończenie pracy przez czytnik jest nieuchronne. Jeżeli laserowy czytnik się zużyje to jedynym skutecznym sposobem naprawy jest wymiana całego podzespołu (transportu lub bloku lasera). Elektroniczne zwiększanie prądu płynącego przez laser to tylko tymczasowe rozwiązanie działające na krótką metę i jeszcze bardziej przyspieszające ostateczny koniec działania lasera.

Zużywają się elementy mechaniczne stosowane do napędzania szuflady, płyty czy przesuwu głowicy lasera. Najszybciej zużywają się elementy gumowe, ale dotyczy to też silników i całej reszty mechniaki. Dopóki dostępne są odpowiednie części zamienne to akurat nie stanowi poważnego problemu. W odtwarzaczach z lampowymi stopniami wyjściowymi wymiana lamp jest czynnością standardową. Ze względu na mniejsze moce, elementy zasilaczy będą się zużywać wolniej niż we wzmacniaczach, a ich ewentualna wymiana nie będzie kosztowna czy trudna. Podzespoły elektroniczne są z natury trwałe i z reguły nie sprawiają problemów. Gdyby jednak popsuły się jakieś części elektroniczne to w większości przypadków naprawa będzie możliwa. Elementy dyskretne i powszechnie stosowane wzmacniacze operacyjne można wymieniać bez problemów. Trudne do zdobycia mogą być niektóre stare konwertery cyfrowo-analogowe, ale one psują się rzadko.

Zagraniczne napięcia zasilania

Przy zakupie odtwarzacza CD przeznaczonego do pracy z innym napięciem zasilania niż występujące w Polsce 230V/50Hz potrzebna będzie odpowiednia adaptacja. Szerzej ten temat jest omówiony w poradach o kupowaniu używanych wzmacniaczy. Ze względu na znacznie mniejsze moce pobierane przez odtwarzacze CD problem jest oczywiście mniej kłopotliwy. Ogólne zasady techniczne i zasady bezpieczeństwa są jednak takie same.

Drobne, niegroźne usterki

Odtwarzacze CD nie dają zwykłemu użytkownikowi wielu możliwości samodzielnej naprawy usterek. Oczywiście można wymienić przepalony bezpiecznik, ale w odtwarzaczach taka sytuacja jest rzadko spotykana. Można też samodzielnie przeczyścić soczewkę lasera.

Czasami odtwarzacz o szwankującym odczycie wymaga tylko regulacji elementów elektronicznych lub przesmarowania elementów mechanicznych. Bywa też, że kłopoty w działaniu odtwarzaczy powodują słabe luty czy słabe styki w kostkach połączeniowych. To są awarie łatwe do usunięcia dla serwisu, a można nawet poradzić sobie a nimi we własnym zakresie.

Warto też wiedzieć, że pewne drobne nieprawidłowości działania występują w niektórych modelach z powodu niedostatków konstrukcyjnych, a nie usterek. Na rynku można spotkać układy sterujące funkcjami odtwarzaczy CD nadmiernie podatne na zakłócenia. Sporadycznie może to powodować niespodziewane zachowania w rodzaju wysunięca szuflady czy przeskoku do następnego utworu. W niektórych odtwarzaczach są to zachowania nienaprawialne i trzeba je po prostu tolerować. Mówimy tu jednak o przypadkach, kiedy nieoczekwiane zachowania odtwarzacza występują sporadycznie, w odstępach liczonych co najmniej na dni lub na tygodnie-miesiące i nie powtarzają się regularnie w codziennym użytkowaniu.

Techniczne znaczenie wyboru marki

W przypadku odtwarzaczy CD marka sprzętu nie ma istotnego znaczenia technicznego. Zarówno najwięksi jak i najmniejsi producenci korzystają z tych samych źródeł zaopatrzenia. Nie robi się rezystorów, kondensatorów, tranzystorów czy układów scalonych specjalnie dla konkretnych modeli odtwarzaczy CD. Modyfikacje wykonane na indywidualne zamówienie w transportach też nie mają kluczowego znaczenia. Są natomiast poszczególne modele, które ze względu na zastosowane podzespoły wyróżniają się lepszymi lub gorszymi możliwościami serwisowania.

Najważniejszy jest wiek odtwarzacza, no i konkretne typy wykorzystanych podzespołów. Okres sprzedaży poszczególnych części serwisowych jest zróżnicowany. Nie ma ogólnych reguł. Korzystną okolicznością jest natomiast to, że oprócz transportów-laserów, pozostałe potencjalnie trudne do zdobycia części - chodzi głównie o układy scalone - są z natury trwałe i psują się sporadycznie.

Klasyczne modele

Co ciekawe właściwie żaden odtwarzacz z pierwszej fali urządzeń sprzedawanych bezpośrednio po inauguracji standardu CD nie dorobił się szczególnie dużej popularności. Można przypuszczać, że stało się tak po pierwsze ze względu na małą wielkość sprzedaży pierwszych modeli, a po drugie ze względu na ich niedoskonałości techniczne. Ale szybko na rynek wszedł Philips CD104, niewątpliwy klasyk z połowy lat 1980-tych. Niewiele później na rynku pojawiły się modele specjalistycznych firm brytyjskich. Z początku były to tylko mniej lub więcej zmodyfikowane wersje odtwarzaczy firm masowych i nie zdobyły one szczególnej estymy. Natomiast przez wiele lat dużym uznaniem cieszyły się dwie serie odtwarzaczy Meridiana, najpierw modele serii 200, potem modele serii 500. Sporym uznaniem cieszyły się górne modele serii ES firmy Sony (te z nazwami zawierającymi cyfry 5 lub 7). Trudno natomiast wyróżnić jakieś modele spośród tych, które weszły na rynek już w XXI wieku.

Stare odtwarzacze kompaktowe, nawet te najbardziej renomowane, nie mogą się równać wartością z klasycznymi kolumnami czy wzmacniaczami. Duże znaczenia ma fizyczne zużycie transportu. W przypadku odtwarzaczy CD specyficznie znaczenie ma tak zwane starzenie moralne. W latach 1980-tych i 1990-tych dość szybko zmieniały się generacje stosowanych w odtwarzaczach CD układów scalonych. Z tego powodu wartość techniczna odtwarzaczy CD szybko malała, bo po upływie 2-3 lat nowsze modele zapewniały lepszą jakość za niższą cenę. Pod koniec lat 1990-tych postęp techniczny zaczął zwalniać. Pojawiły się natomiast na rynku płyty rodziny DVD, płyty Blu-ray, no i pliki z muzyką. Sytuacja zmieniła się wyraźnie w porównaniu z latami 1980-tymi czy wczesnymi 1990-tymi. Znacznie trwalsza jest wartość rozwiązań technicznych stosowanych w torze audio odtwarzaczy z ostatnich lat. Natomiast odtwarzacze CD stopniowo tracą na znaczeniu ze względu na konkurencję nowszych formatów zapisu dźwięku.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl