Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Zniekształcenia harmoniczne (THD)
jednostka: procent (%)

We wzmacniaczach tranzystorowych normą są zniekształcenia na poziomie małych ułamków procenta. Powszechny jest pogląd, że przy tak niskim poziomie zniekształceń harmonicznych trudno znaleźć powiązanie pomiędzy subiektywnie postrzeganą jakością brzmienia a wynikami pomiaru.

Fałszywe było by stwierdzenie, że zniekształcenia harmoniczne nie mają w obecnej dobie żadnego znaczenia. Do analizy zniekształceń potrzebne są jednak bardziej skomplikowane pomiary, uwzględniające zarówno możliwe zmiany częstotliwości jak i poziomu sygnału. Takie pomiary niestety nie są ujęte w powszechnie stosowanych normach. Ponadto do analizy tych wyników potrzebna jest pewna wiedza fachowa.

Podawana w prospektach pojedyncza liczba określająca zawartość harmonicznych (czyli mówiąc obrazowo zawartość pasożytniczych składowych, które powstają jako efekt uboczny zniekształceń nieliniowych) jest mierzona w warunkach, które mają mały związek z prawdziwymi warunkami pracy wzmacniacza z sygnałem muzycznym i jest przez to mało użyteczna jako miernik jakości sprzętu. W praktyce amatorskiej nie ma więc większego sensu porównywanie wartości THD poszczególnych wzmacniaczy, przynajmniej dopóki wielkość zniekształceń nie odbiega w zasadniczy sposób od przeciętnej.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2019 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl