Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Zniekształcenia harmoniczne (THD)
jednostka: procent (%)

We wzmacniaczach tranzystorowych normą są zniekształcenia na poziomie małych ułamków procenta. Powszechny jest pogląd, że przy tak niskim poziomie zniekształceń harmonicznych trudno znaleźć powiązanie pomiędzy subiektywnie postrzeganą jakością brzmienia a wynikami pomiaru.

Fałszywe było by stwierdzenie, że zniekształcenia harmoniczne nie mają w obecnej dobie żadnego znaczenia. Do analizy zniekształceń potrzebne są jednak bardziej skomplikowane pomiary, uwzględniające zarówno możliwe zmiany częstotliwości jak i poziomu sygnału. Takie pomiary niestety nie są ujęte w powszechnie stosowanych normach. Ponadto do analizy tych wyników potrzebna jest pewna wiedza fachowa.

Podawana w prospektach pojedyncza liczba określająca zawartość harmonicznych (czyli mówiąc obrazowo zawartość pasożytniczych składowych, które powstają jako efekt uboczny zniekształceń nieliniowych) jest mierzona w warunkach, które mają mały związek z prawdziwymi warunkami pracy wzmacniacza z sygnałem muzycznym i jest przez to mało użyteczna jako miernik jakości sprzętu. W praktyce amatorskiej nie ma więc większego sensu porównywanie wartości THD poszczególnych wzmacniaczy, przynajmniej dopóki wielkość zniekształceń nie odbiega w zasadniczy sposób od przeciętnej.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl