Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Moc wzmacniacza
jednostka: wat (W)

Jest to podstawowy parametr każdego wzmacniacza i na nim też skupia się uwaga wielu nabywców. Moc jest parametrem ważnym, istotnym przy kompletowaniu całego systemu. Bywa jednak parametrem mylącym. Po pierwsze dzieje się tak ze względu na zróżnicowanie stosowanych norm i warunków pomiaru. Po drugie kłopoty sprawia ocena jak duża moc wzmacniacza jest potrzebna w danym przypadku. Potrzebna jest więc odpowiednia interpretacja i ocena w kontekście całego systemu audio.

Podstawowy parametr to moc nominalna na kanał przy obciążeniu 8 omów. Wielkość tą trzeba przede wszystkim skonfrontować z efektywnością kolumn i wielkością pokoju. Dla wielu słuchaczy 20-30W może być w zupełności wystarczające (nieduży pokój w połączeniu z łatwymi do wysterowania kolumnami o efektywności rzędu 90dB lub więcej), zaś dla innych moc równa 100W może być stanowczo zbyt mała.

Oprócz mocy nominalnej na 8 omach podaje się też moc na obciążeniu 4 omów. W idealnym wzmacniaczu powinna ona być dwa razy większa niż na 8 omach. Jednak jeśli moc na 4 omach jest o 50-70 procent większa niż na 8 omach, to jest to już wynik przyzwoity i można mieć nadzieję, że wzmacniacz będzie sobie radził z szeroką gamą kolumn, również tych o niższej impedancji.

Wszelkie pomiary mocy chwilowej, szczytowej, impulsowej czy jakiejkolwiek innej niż moc nominalna należy traktować bardzo ostrożnie. Co prawda są to pomiary istotne, bo ze względu na charakter sygnału muzycznego nadwyżka mocy chwilowej ponad wartość mocy średniej (czyli nominalnej) bardzo się w praktyce przydaje, lecz problematyczne jest porównywanie tego typu wartości mierzonych różnymi metodami. W przypadku zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości najlepiej poradzić się fachowca, a przy braku kompetentnej osoby lepiej zignorować tego typu dane.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl