Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Impedancja wejściowa
jednostka: om

W użytku znajduje się kilka różnego rodzaju typów połączeń. Zacznijmy od mniej popularnych. Choć w sprzęcie amatorskim raczej takich przypadków nie spotkamy, to w sprzęcie profesjonalnym stosuje się połączenia o dopasowaniu mocowym, gdzie zarówno impedancja wejścia jak i wyjścia powinny być takie same (przykładowo 600 omów). Drugą szczególną kategorią są wejścia dla gramofonów, które generalnie trzymają się ściśle określonych, standardowych wartości, a czasami dają nawet możliwość regulacji impedancji aby zoptymalizować dopasowanie do konkretnej wkładki.

Zazwyczaj w połączeniach pomiędzy wzmacniaczami, odtwarzaczami CD, magnetofonami, przewdwmzaczniaczmi, wzmacniaczami mocy stosuje się sterowanie napięciowe. Ważne jest w tym przypadku aby impedancja wejścia była przynajmniej 10 razy większa od impedancji wyjściowej urządzenia sterującego (czyli wcześniejszego na drodze sygnału). Wielkość impedancji wejściowej dla gniazd liniowych zawiera się zwykle w zakresie od kilku do kilkudziesięciu kiloomów (kohm). W podobnym zakresie mieszczą się też zwykle parametry wejść wzmacniacz mocy. Tak więc jeśli impedancja wyjściowa odtwarzacza CD wynosi 1 kohm to impedancja wejściowa powinna wynosić 10 kohm lub więcej. Tak więc najlepiej jest kiedy dysponujemy zarówno danymi odnośnie impedancji wyjścia jak i wejścia które mają ze sobą współpracować. Często jest jednak tak, że zamiast impedancji wyjściowej producenci podają zalecaną impedancję obciążenia - na przykład 20 kohm. Należy wówczas zastosować się do zaleceń producenta.

W praktyce sporadycznie zdarzają się przykłady braku dopasowania impedancji wejścia i wyjścia. Wyjątkiem od tej reguły są pasywne przedwzmacniacze. Do ich optymalnego wykorzystania zazwyczaj potrzebne są źródła o niskiej impedancji wyjściowej i wzmacniacze mocy o wysokiej impedancji wejściowej.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl