Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Współczynnik tłumienia (ang. damping factor)
jednostka: liczba niemianowana

Zamiast współczynnika tłumienia można też podać impedancję wyjściową wzmacniacza (Uwaga! Nie należy mylić impedancji wyjściowej wzmacniacza, która ma zwykle wartość rzędu ułamków oma z zalecaną impedancją obciążenia, która zwykle wynosi 4 lub 8 omów). Współczynnik tłumienia to nic innego jak nominalna impedancja kolumn podzielona przez impedancję wyjściową wzmacniacza. Przykładowo wzmacniacz o impedancji wyjściowej 0,2 oma sterujący kolumnę o impedancji nominalnej 8 omów ma współczynnik tłumienia 40 (8 podzielone przez 0,2). Generalna zasada jest prosta. Im wyższy współczynnik tłumienia tym lepiej. Natomiast pytanie jak duży współczynnik tłumienia jest wystarczający pozostaje kwestią sporną. Według niektórych fachowców współczynnik na poziomie 20-30 jest w zupełności wystarczający, choć większość osób o audiofilskm nastawieniu do zagadnienia zaleci pewnie co najmniej dwa-trzy razy wyższą wartość. Trzeba też pamiętać, że kable połączeniowe oraz cewki w zwrotnicach głośników niskotonowych wydatnie psują współczynnik tłumienia.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2022 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl