Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Pasmo przenoszenia
jednostka: Hz, Hz przy spadku -x dB, Hz przy toleracji +/-x dB

Podobnie jak moc i ten parametr jest często przeceniany. Jak chodzi o górny skraj pasma przenoszenia, to nawet niedrogie zestawy z reguły osiągają granicę 20kHz (a więc górną granicę pasma słyszanego przez człowieka). Co prawda rozciągnięcie pasma powyżej tej granicy jest pożądane, bowiem badania wskazują, że obecność składowych, które nie są odbierane przez ucho jako izolowane sygnały wpływa na percepcję dźwięków złożonych. Nie zmienia to jednak faktu, że wpływ reprodukcji częstotliwości ultradźwiękowych jest trudny do jednoznacznego definiowania. Samo tylko odtwarzanie częstotliwości ponad zakresem akustycznym co najwyżej sugeruje lepszą jakość odtwarzania, ale o niej nie przesądza.

Określenie dolnej granicy pasma przenoszenia jest z kolei informacją dość cenną. Różnica pomiędzy kolumną o paśmie rozciągającycm się do 40Hz a taką, której pasmo sięga 60Hz jest jednak znaczna i odczuwalna subiektywnie. I choć w teorii dolna granica przenoszenia jest cenną informacją, to w praktyce dane publikowane przez producentów są z reguły mało przydatne. Czemu? Głównie ze względu na brak powszechnego ujednolicenia metod pomiarowych. Nawet parametry mierzone tą samą metodą moga być mylące, istotny jest bowiem nie tylko ten pojedynczy punkt gdzie charakterystyka opada o zadaną wartość (na przykład 3dB, 6dB czy też10dB) ale także tempo opadania. Tak więc dolną granicę pasma podawaną w prospektach należy traktować raczej jako wartość orientcyjną. Nie należy przykładać większej wagi do drobnych różnic i pod żadnym pozorem nie należy do porównań wykorzystywać specyfikacji mierzonych różnymi metodami.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl