Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Moc kolumny
jednostka: wat (W)

Znaczenie tego parametru bywa bardzo często przeceniane. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że moc kolumny jest parametrem elektrycznym i zależy ona prawie wyłącznie od tego ile ciepła są w stanie rozproszyć głośniki nie ulegając przy tym uszkodzeniu. Moc nominalna nie daje pojęcia o tym jak głośno mogą zagrać dane kolumny. Możliwe jest więc, że kolumny o mocy 50W będą w stanie wytworzyć większy poziom dźwięku niż kolumny 100W. Maksymalna głośność dźwięku jest bowiem zależna od sprawności z jaką przetwarzana jest energia elektryczna w energię akustyczną, a także od konstrukcji mechaniczej kolumny, od powierzchni głośników, zakresu wychyleń membran, przekrojów tuneli bass reflexu czy też wielkości membrany biernej. Na podstawie standardowych parametrów trudno będzie więc ocenić jak głośno zagrają kolumny. Aby to rzeczywiście sprawdzić najlepiej jest wykonać osobny pomiar akustczny, no ale wyniki takich pomiarów spotyka się rzadko.

Najmniej doświadczeni nabywcy mogą się ograniczyć do sprawdzenia podawanego przez niektórych producentów kolumn zalecenia minimalnej i maksymalnej mocy wzmacniacza. Przy czym nie należy się specjalnie martwić jeśli z kolumnami będzie pracować wzmacniacz o mocy większej niż moc podana jako górna granica. Dolny limit należy przestrzegać ściśle i nie kupować wzmacniacza o mocy mniejszej niż to zaleca producent kolumn. Odstępstwa od tej reguły są możliwe, lepiej jednak by takie decyzje podejmowali bardziej doświadczeni użytkownicy.

Wartość mocy nominalnej nigdy nie powinna być rozpatrywana w izolacji. Kolumna, która sprawnie przetwarza energię elektryczną na dźwięk (czyli ma wysoką efektywność - o tym parametrze piszemy dalej) a do tego jeszcze pracuje w niedużym pokoju po prostu nie będzie potrzebowała dużych mocy. Zaś kolumna mało efektywna, a do tego jeszcze pracująca w dużym pomieszczeniu, faktycznie może zostać zmuszona do przyjmowania sporych mocy.

Pamiętajcie też by nie porównywać mocy mierzonych według różnych metod pomiarowych czy norm. Oprócz mocy nominalnej podaje się też czasami moc szczytową, która przyjmuje większe wartości. No i generalnie nie traktujcie mocy kolumny jako wyznacznika jakości.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl