Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Charakterystyka przenoszenia

Czyli wykres poziomu dźwięku w zależności od częstotliwości. Charakterystyka przenoszenia jest dużo bardziej cenna niż samo tylko pasmo przenoszenia. Teoretycznym ideałem jest charakterystyka płaska. Wszystkie kolumny mają jedak dość wyraźne zafalowania. Duże zafalowania na charakterystyce są zdecydowanie niepożądane i prawie zawsze owocują słyszalnymi zniekształceniami dźwięku.

Doświadczenia praktyczne prowadzą do jednak do dość interesujących wniosków. Otóż sama tylko płaska charakterystyka nie gwarantuje dobrego brzmienia. Prawie wszystkie zestawy o wysokiej jakości brzmienia mają w miarę płaską charkterystykę, ale nie wszystkie zestawy o płaskiej charakterystyce zapewniją wysoką jakość brzmienia. Mówiąc jeszcze inaczej, silnie pofalowana charakterystyka może służyć jako dowód dla weryfikacji negatywnej, ale charakterystyka płaska nie może służyć jako dowód weryfikacji pozytywnej.

Przy ocenie charakterystyki przenoszenia należy zwrócić uwagę na sposób wykonania i prezentacji pomiaru. Poprzez prosty zabieg zmiany skali można optycznie wypłaszczyć charakterystykę przenoszenia, należy więc koniecznie sprawdzić skalę na wykresie. Stosuje się różne sposoby wykonywania pomiaru i one też rzutują na to czy krzywa jest bardziej wygładzona czy bardziej poszarpana. Pewne zafalowania na charakterystyce mogą też wprowadzać same systemy pomiarowe. No i w końcu bardzo istotne są też warunki akustyczne w otoczeniu kolumny. Nie można porównywać pomiarów wykonanych metodami bezechowymi (lub pseudo-bezechowymi) z pomiarami tzw. charakterystyki w pomieszczeniu. Podsumowujmy więc: jeśli zamierzamy porównywać charakterystyki przenoszenia, należy się upewnić, że były one wykonane w takich samych warunkach.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl