Uwaga!

Trwaj± prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny bêdzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczaæ og³oszeñ na gie³dzie
- nie wykonywaæ ¿adnych innych czynno¶ci zwi±zanych z og³oszeniami

Przewidujemy, ¿e czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie mo¿na normalnie korzystaæ z tre¶ci zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie mo¿liwe bêdzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodno¶ci wynikaj±ce z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszê klikn±æ aby uzyskaæ wiêcej informacji.

Optymalny system dla pocz±tkuj±cych - dwukana³owe stereo kontra wielokana³owe kino domowe

Do¶wiadczeni u¿ytkownicy sprzêtu audio czy wideo zwykle maj± dok³adnie okre¶lone oczekiwania, a ich g³ównym zmartwieniem jest znalezienie ¶rodków finansowych na realizacjê swych celów. Natomiast nasi mniej zaawansowani czytelnicy nadsy³aj± pytania dotycz±ce optymalnego wyboru rodzaju sprzêtu. Chodzi zw³aszcza o wybór pomiêdzy dwukana³owym stereo a wielokana³owym kinem domowym. Obserwuj±c rynek mo¿na wysnuæ wniosek, i¿ optymalnym rozwi±zaniem jest zakup systemu kina domowego jako bardziej uniwersalnego typu sprzêtu. Przy bli¿szej analizie trzeba jednak stwierdziæ, ¿e popularno¶æ kina domowego ma po czê¶ci znamiona mody, lub jak kto woli, trendu wylansowanego ze wzglêdów komercyjnych. Spróbujmy po kolei rozwa¿yæ najwa¿niejsze argumenty za i przeciw.

Bilans zacznijmy od kwestii odtwarzania muzyki. Na rynku muzycznym zdecydowanie dominuj± nagrania dwukana³owe i ten stan rzeczy utrzyma siê jeszcze do¶æ d³ugo (ten tekst powsta³ w kwietniu 2002, a przy aktualizacjach w 2012 i 2015 roku nie stwierdzili¶y potrzeby wprowadzania ¿adnych istotnych zmian). Argument jakoby wielokana³owe systemy kina domowego mia³y siê niebawem przydaæ do odtwarzania wielokana³owych nagrañ muzycznych jest bardzo w±tpliwy. Je¶li kwestia ta nabierze znaczenia, stanie siê to najprawdopodobniej w przysz³o¶ci na tyle odleg³ej, aby w tej chwili nie zaprz±taæ sobie tym g³owy. Do odtwarzania dwukana³owych nagrañ wystarczaj±cy jest dwukana³owy sprzêt. Dostêpne s± co prawda rozwi±zania, które na bazie dwukana³owego zapisu tworz± d¼wiêk o wiêkszej ilo¶ci kana³ów. Co wiêcej, powa¿ani eksperci widz± w tym nawet mo¿liwo¶æ uzyskania korzystnych zmian jako¶ciowych (choæby trzykana³owy system reprodukcji firmy Meridian). Generalnie jest to jednak tylko teoria, na rynku nie ma powszechnie dostêpnych ¶rodków pozwalaj±cych na podniesienie jako¶ci odbioru nagrañ dwukana³owych poprzez zastosowanie wiêkszej ilo¶ci kana³ów przy odtwarzaniu. Za¶ spotykane nieraz wielokana³owe efekty specjalne z prawdziw± jako¶ci± nie maj± nic wspólnego.

Stosowanie systemów wielokana³owych do odtwarzania muzyki jest wiêc ogromnie marnotrawnym sposobem wykorzystania sprzêtu. Zamiast kupowaæ wielokana³owy system kolumn i wielokana³owy wzmacniacz mo¿emy za mniej ni¿ po³owê ceny kupiæ system dwukana³owy, który zapewni równie dobr± (a pewnie i lepsz±!) jako¶æ przy ods³uchu muzyki.

Przy odtwarzaniu filmów zwiêkszenie ilo¶ci kana³ów daje oczywist± korzy¶æ. Poniewa¿ ¶cie¿ki filmowe stosuj± zapis wielokana³owy, to wielokana³owy sprzêt jest niezbêdny do kompletnego odbioru dzie³a. Nie oznacza to jednak by dwukana³owy odbiór filmów by³ pozbawiony sensu, czy automatycznie oznacza³ nisk± jako¶æ. ¦cie¿ka filmowa w wersji dwukana³owej mo¿e mieæ nadal dobre walory jak chodzi o barwê, dynamikê i w pewnym zakresie zapewniæ te¿ podstaowe efekty przestrzenne. Odtwarzaj±c filmy przy pomocy dwukana³owych systemów d¼wiêkowych w pierwszej kolejno¶ci utracimy warstwê efektów przód-ty³, w pewnym stopniu mo¿emy te¿ odczuæ brak g³o¶nika centralnego jako pogorszenie precyzji lokalizacji d¼wiêków z za³o¿enia dobywaj±cych siê z ekranu, no i nast±pi te¿ pewne zmniejszenie pola prawid³owego ods³uchu. Nowsze, odpowiednio skonfigurowane sytemy kina domowego mog± jeszcze odtwarzaæ d¼wiêki lokalizowane powy¿ej czy wrêcz nad g³ow± s³uchacza. Jednak niezale¿nie od tego czy odtwarzamy filmy czy muzykê, wy¿sza klasa elektroniki i kolumn zawsze da poprawê jako¶ci d¼wiêku.

Z rozwa¿añ tych p³ynie kilka wniosków. Kino domowe jest niezbêdne dla wymagaj±cych kinomanów ogl±daj±cych filmy w skupieniu i z natê¿on± uwag±, którzy na dodatek oczekuj± wysokiej jako¶ci. Dla spe³nienia takich wymagañ kinoman bêdzie potrzebowa³ systemu kina domowego.

Prawdziwi audiofile i bez tego artyku³u zdaj± sobie sprawê, ¿e kino domowe nie jest sprzêtem dla nich. Wszyscy ci, którzy audiofilami nie s±, ale tak czy inaczej wiêksz± wagê przywi±zuj± do s³uchania muzyki, znacznie lepiej zrobi± pozostaj±c przy systemach dwukana³owych. Po prostu taka opcja zagwarantuje znacznie lepsze wykorzystanie wydanych pieniêdzy.

No ale s± te¿ klienci, którzy chcieliby mieæ i dobr± jako¶æ muzyki i dobr± jako¶æ filmów. Te osoby musz± samodzielnie oceniæ swe priorytety. Zwiêkszenie ceny systemu o oko³o 2 do 2,5 raza bêdzie mia³o tak± zaletê, ¿e przy odtwarzaniu ¶cie¿ek filmowych pojawi± siê efekty d¼wiêkowe w kierunku przód-ty³, poprawie mo¿e ulec lokalizacja dialogów na ekranie oraz wielko¶æ pola prawid³owego ods³uchu. Ale to tylko przy filmach, bo przy odtwarzaniu muzyki generalnie nie bêdzie ¿adnej poprawy. Do indywidualnej oceny nale¿y kwestia czy wspomniane efekty s± warte tak znacznych nak³adów finansowych.

Chcia³bym te¿ uczuliæ wszystkich na jeszcze jeden aspekt sprawy. Trzeba siê liczyæ z ograniczeniami lokalowymi. W systemie dwukana³owym niezbêdne jest miejsce na ustawienie tylko dwóch kolumn, w systemie wielokana³owym bêdzie ich zwykle piêæ lub siedem i do tego dojdzie jeszcze subwoofer. Co gorsza trzeba te¿ dodatkowo zgraæ pozycjê kolumn z pozycj± ekranu. Wbrew temu co twierdz± niektórzy, kolumn tych nie nale¿y ustawiaæ byle gdzie. Nawet w przypadku subwooferów lokalizacja wcale nie jest tak dowolna jak to g³osz± reklamy. Co gorsza, sam ekran ustawiony w pobli¿u g³o¶ników mo¿e ze wzglêdu na sw± obecno¶æ pogarszaæ d¼wiêk. Wiêcej kana³ów to wiêcej k³opotów z ustawieniem. Lepiej wiêc nie porywaæ siê na wielokana³owe instalacje w pomieszczeniach, które nie s± do tego przygotowane.

Uniwersalny system do odtwarzania muzyki i filmów jest wiêc do¶æ kosztownym luksusem i nale¿y siê powa¿nie zastanowiæ czy jest on optymalnym wyborem. Tanie systemy kina domowego s± atrakcyjne tylko pozornie, mnogo¶æ elementów sk³adowych i bogactwo dostêpnych funkcji zapewnia siê bowiem kosztem jako¶ci komponentów, które s± niestety tandetne. Dla wiêkszo¶ci klientów lepszym rozwi±zaniem bêdzie wci±¿ tradycyjny system dwukana³owego stereo, nawet je¶li oprócz ods³uchu muzyki bêdzie on te¿ odtwarza³ filmy z DVD czy Blu-ray. Bilans jest prosty. Zmniejszenie kosztów systemu, zachowanie takiej samej (a mo¿e i lepszej) jako¶ci przy odtwarzaniu muzyki i zupe³nie przyzwoita jako¶æ odtwarzania ¶cie¿ek filmowych po stronie zalet, a utrata czê¶ci efektów przestrzennych w trakcie ogl±dania filmów po stronie wad - oto g³ówne cechy systemów dwukana³owych. To nakazuje ostro¿nie odnosiæ siê do wielokana³owych systemów kina domowego.

Osobnym zagadnieniem jest dobór ¼ród³a. Oprócz kwestii jako¶ci w grê wchodz± te¿ podstawowe aspekty funkcjonalne. Na ten temat nie bêdziemy pisaæ w tym artykule. Po analizie w³asnych potrzeb, ka¿dy zapewne sam ustali czy potrzebuje odtwarzacza CD, DVD, Blu-ray, serwera plików czy innego urz±dzenia. Nawet je¶li wybór padnie na DVD lub Blu-ray, to wcale nie nale¿y automatycznie nastawiaæ siê na kupno wielokana³owego amplitunera z piêcioma kolumnami i subwooferem. Konwencjonalny wzmacniacz z dwoma kolumnami wielu osobom zapewni znacznie lepszy kompromis.

Je¶li maj± Pañstwo uwagi dotycz±ce tej strony lub zauwa¿yli¶cie na niej b³êdy, dajcie nam znaæ.
Aby przekazaæ swoje uwagi do redakcji proszê
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl