Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Bezpieczeństwo zakupów na Giełdzie

Chociaż zdecydowana większość ofert wystawionych na Giełdzie dotyczy realnie istniejącego, sprawnego technicznie sprzętu, to jednak zdarzają się oferty z ukrytymi wadami, a także próby wyłudzenia. Niestety nie ma pewnych metod chroniących przed nieuczciwymi kontrahentami i oszustami. Nie ma też instytucji, które mogą nam zagwarantować pełne bezpieczeństwo. Stosowanie kilku prostych zasad pozwala jednak zredukować ponoszone ryzyko do bardzo małego poziomu.

Polecamy Państwu artykuł w Poradniku (odsyłacz) gdzie ta tematyka jest omówiona szerzej. Tu podamy tylko kilka najważniejszych zaleceń w skróconej formie.

Największe zagrożenie stanowią oszuści, którzy starają się wyłudzić zapłatę bez dostawy jakiegokolwiek towaru. Takie osoby dokładają starań żeby się uwiarygodnić i stworzyć mylące pozory. Tworzą w Internecie witryny fikcyjnych komisów, fabrykują pozytywne komentarze w serwisach typu Allegro czy Ebay, a czasami nawet wykonują prawdziwe transakcje aby zyskać zaufanie przed dokonaniem oszustwa. Z tego względu odradzamy wysyłanie całej lub częściowej zapłaty z góry.

Należy bardzo ostrożnie podchodzić do ofert o zaskakująco niskich cenach. Jeszcze bardziej podejrzane są przypadki gdy sprzedawca unika lub odmawia opcji odbioru osobistego. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku transakcji międzynarodowych. W praktyce nie ma szans na ściganie oszustów z innych krajów i na odzyskanie wyłudzonych pieniędzy. Jeśli zamieściliście Państwo ogłoszenie typu Kupię i w odpowiedzi otrzymacie atrakcyjne cenowo oferty z zagranicy to z bardzo dużym prawdopodobieństwem będą to próby wyłudzenia - radzimy je ignorować. Aby kupować sprzęt z zagranicy należy mieć potwierdzone informacje dotyczące wiarygodności kontrahenta.

Są trzy podstawowe metody zabezpieczenia się przed oszustami.

  1. Osobisty odbiór towaru połączony z jego sprawdzeniem.
  2. Przy zakupie wysyłkowym, płatność następująca po odbiorze i sprawdzeniu.
  3. Zakup od znanych firm czy osób o ustalonej wiarygodności.

Jeśli padną Państwo ofiarą oszustwa pozostanie zgłoszenie sprawy policji lub skierowanie jej do sądu. W razie potrzeby na wniosek organów ściagania przekażemy im posiadane informacje dotyczące sprawy. Warto też przesyłać informacje o oszustwach do naszej redakcji. Mając odpowiednie informacje możemy usuwać konta nieuczciwych użytkowników czy też usuwać ich ogłoszenia.

Jeśli znajdziecie Państwo na Giełdzie ogłoszenie, które jest podejrzane lub niezgodne z regulaminem to prosimy skorzystać z formularza do zgłaszania uwag do redakcji (odsyłacz do tego formularza znajduje się u dołu strony). Natomiast niedopuszczalne jest zamieszczanie jakichkolwiek ogłoszeń z ostrzeżeniami czy uwagami dotyczącymi innych ofert zamieszczonych na Giełdzie.

Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl