Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

APPLE - kolejna modernizacja gamy odtwarzaczy iPod (2.09.2010)

Najbardziej znane i popularne przenośne odtwarzacze plików - czyli urządzenia rodziny iPod firmy Apple - zostały po raz kolejny zmodernizowane. Oficjalne informacje na ten temat firma Apple przedstawiła wczoraj.

Najprostszy iPod Shuffle to czwarta generacja tego modelu. Różni się on znacznie od modelu trzeciej generacji wprowadzonego w marcu 2009, bardziej przypomina model drugiej generacji. Z modelu trzeciej generacji zachowano funkcję głosowej informacji (ang. VoiceOver) do prezentacji słownych komunikatów z tytułami piosenek, nazwami wykonawców, itd. Komunikaty są też dostęne w polskiej wersji językowej. Jednak nowy Shuffle ma też zwykłe klawisze, podobnie jak odtwarzacze pierwszej-drugiej generacji i nie ma systemu sterowania zamontowanego na kablu słuchawek. Dołączone słuchawki mają impedancję 32 omy. Tak jak poprzednicy odtwarzacz jest pozbawiony wyświetlacza. Nowy iPod Shuffle ma pamięć flash 2GB (jedyna dostępna opcja) i jest mniejszy od poprzednika. Odtwarzacz można łatwo przyczepić do ubrania. Wymiary nowego iPoda to 29 x 31,6 x 8,7mm (razem ze sprężynowym klipsem), a jego masa to 12,5g. Producent podaje, że litowo-jonowa bateria wystarcza na maksymalnie 15 godzin pracy urządzenia. Ładowanie odbywa się przez gniazdo USB po podłączeniu do komputera, albo przez kupowany osobno adapter. Obudowa jest aluminiowa, a dostępne warianty kolorystyczne to: srebrny, zielony, różowy, pomarańczowy i niebieski. Lista obsługiwanych formatów obejmuje AAC (8 do 320 kbps), zabezbieczone AAC (ze sklepu iTunes), MP3 (8 do 320 kbps), MP3 VBR, Audible (format 2, 3, 4, Audible Enhanced Audio, AAX oraz AAX+), Apple Lossless, WAV, AIFF. Brak obsługi formatów takich jak WMA, Ogg czy FLAC. Cena na rynku amerykańskim to 49 dolarów.

Koncepcja modelu iPod nano została radykalnie zmieniona. W stosunku do wcześniejszych modeli urządzenie jest mniejsze, pozbawione kółka nawigacyjnego, gier, kamery i odtwarzania wideo. Oprócz odtwarzania audio, nowy iPod nano pozwala tylko na oglądanie zdjęć na 1,54-calowym ekranie dotykowym (rozdzielczość 240x240 pikseli) i ma wbudowany tuner FM. Nano ma też funkcję głosowej informacji (ang. VoiceOver) do prezentacji słownych komunikatów. Dołączone słuchawki mają impedancję 32 omy. Wymiary nowego nano to 37.5 x 40.9 x 8.78mm (razem ze sprężynowym klipsem), a jego masa to 21,1g. Odtwarzacz można łatwo przyczepić do ubrania. Producent podaje, że bateria wystarcza na maksymalnie 24 godziny odtwarzania muzyki. Obudowa jest aluminiowa, a dostępne warianty kolorystyczne to: srebrny, grafitowy, zielony, różowy, pomarańczowy, niebieski oraz w limitowanej dystrybucji także czerwony. Lista obsługiwanych formatów obejmuje AAC (8 do 320 kbps), zabezbieczone AAC (ze sklepu iTunes), HE-AAc, MP3 (8 do 320 kbps), MP3 VBR, Audible (format 2, 3, 4, Audible Enhanced Audio, AAX oraz AAX+), Apple Lossless, WAV, AIFF. Brak obsługi formatów takich jak WMA, Ogg czy FLAC. Nano ma wbudowany akcelerometr, który dopasowuje orientację ekranu do położenia. Ciekawym dodatkiem jest funkcja krokomierza. Ceny nano na rynku amerykańskim to 149 dolarów za wersję 8GB oraz 179 dolarów za wersję 16GB.

Flagowym modelem wśród odtwarzaczy Apple jest iPod touch, który obficie zapożycza technologie z telefonu iPhone. Jest to w grunice rzeczy przenośny komputer obsługujący bogatą gamę plików mulimedialnych i aplikacji. Na wyposażeniu jest WiFi (802.11b/g/n przy czym 802.11n tylko w paśmie 2.4GHz) i Bluetoth. Wbudowano akcelerometr, czujnik światła, trójosiowy żyroskop, dwie kamery i mikrofon. Można nagrywać wideo z rozdzielczością 720p. Touch ma 3,5-calowy ekran dotykowy (rozdzielczość 960 x 640 pikseli). Wymiary nowego iPoda touch to 111 x 58.9 x 7.2 mm. Jego masa wynosi 101 g. Producent podaje, że bateria wystarcza na maksymalnie 40 godzin odtwarzania muzyki. Obudowa jest ze stali nierdzewnej. Lista obsługiwanych formatów audio jest taka sama jak dla dwóch niższych modeli, znowu brak obsługi formatów WMA, Ogg i FLAC. Ceny modelu iPod touch na rynku amerykańskim to 229 dolarów za wersję 8GB, 299 dolarów za wersję 32GB oraz 399 dolarów za wersję 64GB.

Odtwarzacz iPod Classic z wbudowanym twardym dyskiem 160GB nadal pozostaje w ofercie bez zmian. Jest on dostępny w USA w cenie 249 dolarów. Nowe iPody mają wejść do sprzedaży w przyszłym tygodniu.

[zdjęcie odtwarzacza Apple iPod shuffle 2010]
[zdjęcie odtwarzacza Apple iPod nano 2010]
[zdjęcie odtwarzacza Apple iPod touch 2010]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2019 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl