Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

CREEK - odtwarzacz CD i wzmacniacz Destiny 2 (21.08.2010)

Brytyjska firma Creek zmodernizowała serię urządzeń Destiny. W nazwach nowych urządzeń dodano cyfrę 2. Wzmacniacz zintegrowany Destiny kosztuje 7.700 zł. Odtwarzacz CD Destiny 2 kosztuje 7.300 zł.

Podobnie jak u poprzedników wszystkie ścianki urządzeń wykonano ze szczotkowanego aluminium. Panel przedni ma grubość 10 mm, pozostałe ścianki 3 mm. Zewnętrzne różnice pomiędzy obiema generacjami urządzeń są niewielkie. Wyświetlacz w nowym odtwarzaczu jest niebieski i ma większe rozmiary. Niebieskie są też wszystkie diody LED w obu urządzeniach (poprzednio były zielone). Seria Destiny 2 dostępna jest w kolorach czarnym i srebrnym.

We wzmacniaczu użyto usprawnionej wersji tranzystorów MOS-FET, co poprawiło liniowośc i obniżyło szumy. Zwiększona została też sprawność - moc wzmacniacza wzrosła o 20% bez powiększania rozmiarów zasilacza. Wynosi ona teraz 120 W przy 8 Ohm. Tak jak w modelu poprzednim zasilacz opiera się na ekranowanym magnetycznie 300 VA transformatorze toroidalnym, z oddzielnymi odczepami dla analogowych obwodów nisko i wysokonapięciowych. Zasilanie kanałów prawego i lewego są od siebie odseparowane dwoma oddzielnymi mostkami prostowniczymi zbudowanymi na niskostratnych diodach Schottky-ego. Aby zredukować indukcyjność i rezystancję kondensatorów o wysokich wartościach Creek użył 10 relatywnie małych niskoimpedancyjnych 2.200 uF kondensatorów w każdym kanale połączonych równolegle, co daje łączną pojemność 44.000 uF. Wszystkie obwody niskonapięciowe w przedwzmacniaczu i końcówce mają oddzielne zasilanie. Dodatkowy 50 VA transformator toroidalny zasila mikrokontroler sterujący układem standby i wszystkie elementy cyfrowe, w tym przekaźniki. Izoluje to całkowicie sekcję cyfrową od analogowej. Ponadto pobór mocy w stanie uśpienia jest niższy niż 1 W.

Wzmacniacz Destiny 2 posiada 4 wejścia: Aux/Phono, CD, Tuner, Aux 2, oprócz tego pętlę magnetofonową i wejście AV Direct doprowadzające sygnał bezpośrednio do końcówki mocy (można je wybrać również pilotem). Wzmacniacz wyposażono w wyjście z przedwzmacniacza i wyjście magnetofonowe. Połączenia realizowane są za pomocą złoconych gniazd RCA, wybieranych przekaźnikami ze złoconymi stykami. Wybór aktywnego wejścia sygnalizowany jest niebieską diodą na przednim panelu. Wejście AV Direct oddziela przedwzmacniacz od końcówki mocy i przekazuje sygnał bezpośrednio do końcówki, z pominięciem regulacji głośności. Funkcja ta jest użyteczna, gdy chcemy wykorzystać Destiny 2 jako część systemu kina domowego używając go jako końcówki mocy dla kolumn przednich. Na spodzie obudowy znajduje się również przełącznik pozwalający na wybór jednej z trzech czułości przedwzmacniacza aktywnego, lub rezygnację ze wzmocnienia aktywnego w przedwzmacniaczu. Głośność regulowana jest za pomocą 20 komowego potencjometru Alpsa Blue Velvet - zdalnie, lub lokalnie. Aby zapewnić przedwzmacniaczowi izolację od wpływów z zewnątrz, pętla magnetofonowa jest w pełni izolowana.

Wzmacniacz Destiny 2 można wyposażyć w płytkę przedwzmacniacza gramofonowego, którą w łatwy sposób montuje się wewnątrz urządzenia. Są dostępne dwa ustawienia - nisko i wysokopoziomowe MM. Aby zapewnić niski poziom szumów przy wkładce MC Creek poleca zewnętrzny przedwzmacnaicz gramofonowy.

Do wzmacniacza można podłączyć jednocześnie dwie pary kolumn, a także słuchawki. Wyboru aktywnej pary kolumn dokonujemy za pomocą przycisków na przednim panelu, lub pilotem.

Wzmacnaicz Destiny 2 ma układ zabezpieczeń, który monitoruje napięcie, temperaturę i prąd stały na wyjściu. Jeśli przekroczona zostaje wartość krytyczna jakiegoś parametru, wysyłany jest sygnał do mikrokontrolera, który natychmiast odłącza wyjście, lub wycisza wejście do momentu usunięcia błędu. Niebieskie diody LED na przednim panelu informują o zadziałaniu układu zabezpieczeń. Jeśli poziom głośności jest zbyt duży, zostanie automatycznie zredukowany przed ponowną aktywacją sygnału wejściowego.

W odtwarzaczu CD Destiny 2 zastosowano transport przeznaczony specjalnie dla płyt CD. Ma ona wykonaną na zamówienie szufladę i wyściółkę z miękkiej gumy poprawiajacą odczyt w czasie występowania mechanicznych wibracji. Dekoder CD i funkcje napędu serwo obsługiwane są przez nowy chipset NXP Compact Disc. Umieszczony jest on na płytce zamontowanej bezpośrednio pod laserem, co skraca do minimum ścieżkę sygnałową.

Creek stosuje konwerter cyfrowo-analogowy Delta-Sigma CS4396 (obsługujący 192kHz/24bity), mimo, że w katalogu Cirrus Logic został on zastąpiony innymi układami. Taka decyzja podyktowana została względami brzmieniowymi. W odtwarzaczu pracują też układy podwyższające częstotliwość próbkowania.

Układy zasilania odtwarzacza Destiny 2 zawierają aż 11 niskoszumowych stabilizatorów. Wszystkie diody prostownicze są typu Schottky-ego, co pozwala obniżyć poziom szumów bez stosowania kondensatorów tłumiących składowe wysokoczęstotliwościowe. Wszystkie pozostałe kondensatory to typy przeznaczone do audio, charakteryzujące sie niską impedancję, zaprojektowane do pracy z temperaturę do 105°C. Elementy pasywne w ścieżce sygnałowej są selekcjonowane pod kątem jakości dźwięku.

Brzmienie konwertara CD zostało poprawione dzięki optymalizacji rozmieszczenia elementów na płytce drukowanej. Rolę wzmacniaczy operacyjnych na wyjściu pełnią zasilane niezależnie OPA134. Odtwarzacz wyposażono w wysokiej jakości pozłacane analogowe wyjścia RCA, oraz w wyjścia cyfrowe - koaksjalne RCA i optyczne Toslink.

W odtwarzaczu pracują łacznie trzy transformatory, co pomaga separować zasilanie układów analogowych i cyfrowych. Wieloelementowy filtr napięcia zasilającego zapobiega przedostawaniu się zakłóceń w obie strony. Gniazdo IEC z wbudowanym podwójnym bezpiecznikiem montowane jest bezpośrednio do płytki razem z wyłącznikiem sieciowym. Ukryty za przezroczystą przykrywką selektor wyboru napięcia pozwala na użytkowanie odtwarzacza w różnych krajach.

Z serią Destiny 2 współpracuje nowy pilot SRC3. Potrafi on również obsługiwać urządzenia z serii Evolution, a w przyszłości stanie się standardowym pilotem dla wszystkich urządzeń Creeka.

[zdjęcie odtwarzacza Creek Destiny 2]
[zdjęcie wzmacniacza Creek Destiny 2]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2022 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl