Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

EPOS - flagowe kolumny Encore 50 już w Polsce (22.02.2010)

Ostatnio na polski rynek dotarły nowe flagowe kolumny Eposa, Encore 50 (cena 23.000 zł). Są to zestawy 3-drożne. Mają dwa 220 mm głośniki niskotonowe i jeden 158 mm głośnik średniotonowy. Membrany tych głośników są wykonane z mieszanki kevlaru, włókna węglowego i pulpy papierowej, a by połaczyć wysoką sztywność z wewnętrznym tłumieniem. Głośniki te mają wklęsłe nakładki przeciwpyłowe. W obwodach magnetycznych zastosowano miedziane pierścienie aby zlinearyzować indukcyjność i zredukować zniekształcenia przy dużych wielkosciach sygnału. Głośnik wysokotonowy to kolejna wersja kopułki z anodyzowanego aluminium stosowanej w modelach z serii Mi. Jego cewka ma karkas z kaptonu i jest chłodzona ferrofluidem.

Zwrotnica Encore 50 pozwala użytkownikowi kształtować charakterystykę kolumn dopasowując ją do konkretnego pomieszczenia. Balans tonalny może być zmieniany w zakresie średnio- i wysokotonowym w krokach 1,5 dB. Aby umożliwoć takie regulacje w torze głośnika średniotonowego, w filtrze dolnoprzepustowym zamiast cewki zastosowano autotransformator z kilkoma odczepami. W torze głośnika wysokotonowego znajdują się rezystory metalizowane. W zwrotnicy użyto kondensatorów polipropylenowych oraz kondesatorów elektrolitycznych zrównoleglonych kondesnatorami polipropylenowymi. Elementy pasywne są montowane na odizolowanej mechanicznie od obudowy płytce drukowanej z włókna szklanego. Sekcja zwrotnicy, basowa i średniotonowa stanowią oddzielne, hermetycznie zamknięte komory. Zwrotnica może być dzięki temu umieszczona w wygodnym miejscu blisko dna obudowy. Wszystkie głośniki są podłączone do zwrotnicy oddzielnymi kablami solid core produkcji Eposa.

Projekt płytki drukowanej zwrotnicy umożliwia również jej całkowite lub częściowe ominięcie, co pozwala na zastosowanie w przyszłości zwrotnicy zewnętrznej w konfiguracji aktywnej. Firma Epos planuje seryjną produkcję przetwornika cyfrowo-analogowego z programowaną zwrotnicą cyfrową.

Obudowa spoczywa na szerokiej postawie z lakierowanego MDF-u, która ma za zadanie poszerzyć bazę kolumny. Podstawa ułatwia również dostęp do zwrotnicy. Metalowe stożki z kolcami pozwalają na dopasowanie wysokości oraz kąta nachylenia kolumny. Sama obudowa wykonana jest z kompozytu sklejki brzozowej i MDF-u, wzmocnionego dodatkowo w sekcji średniotonowej i basowej. Wykończenie jest luksusowe dzięki ręcznie dobieranej drewnianej okleinie, której słoje stanowią w każdej parze kolumn lustrzane odbicia.

Komora basowa ma objętość 43 litrów, a port bass refleksu umieszczony jest w połowie odległości między głośnikami basowymi. Ma on średnicę 90 mm i jest zaokrąglony z obu stron w celu eliminacji turbulencji. Stosunkowo duży rozstaw głośników ma na celu minimalizację efektu podbicia wąskiego zakresu basu wskutek odbić fali dźwiękowej od podłogi i sufitu. Głośnik średniotonowy pracuje we wzmocnionej, zamkniętej ośmiolitrowej komorze.

Podstawowe dane techniczne sa nastepujace:
Wymiary (WSG) ... 1230 x 265 x 385 mm
Efektywność ... 89 dB
Częstotliwości podziału ... 250Hz, 3.500Hz
Impedancja ... 4 omy
Zalecana moc wzmacniacza ... 50-600 W
Masa ... 45 kg sztuka

[zdjęcie kolumn Epos Encore 50]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2019 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl