Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

NAGRA - 60-watowy wzmacniacz mocy MSA (11.01.2010)

Rok temu na targach CES2009 tranzystorowy wzmacniacz Nagra MSA był prezentowany jako prototyp. Teraz MSA w swojej finalnej wersji jest wprowadzany na rynek.

Nagra MSA to stereofoniczny wzmacniacz mocy. Na obciążeniu 8-omowym ma moc 60W na kanał. Kanały mogą być równolegle zmostkowane co daje podwojoną moc 120W RMS na obciążeniu 4 omów. Obudowa MSA jest wykonana w zgodzie z charakterystyczną dla firmy konwencją i zachowaniem estetycznych standardów Nagry. Na przedniej ściance są elementy tradycyjnie kojarzone z Nagrą: wychyłowy wskaźnik i duży obrotowy selektor. Gabaryty modelu MSA są dopasowane pod względem szerokości i głębokości (275 x 230 mm bez konektorów) do takich urządzeń jak przedwzmacniacze Nagra PL-L, PL-P oraz VPS, a także do odtwarzaczy CD Nagra.

Okazały radiator zamontowany na szczycie jest wykonany z jednego bloku aluminium. MSA opiera się na oryginalnych rozwiązaniach technicznych Nagry, w tym na doświadczeniach ze wzmacniaczy MSA, PSA i PMA. Jednym z charakterystycznych elementów jest zasilacz typu PFC (z układami aktywnej korekcji). Używane są też 200-watowy transformator i kondensatory o pojemności 84.000uF. Stopnie wyjściowe bazują na parze tranzystorów MOSFET w konfiguracji push-pull ze wspólnym źródłem i sygnałem wyjściowym pobieranym z drenów. Taki układ pozwala na komfortową pracę w dowolnych warunkach, bez niestabilności, nawet przy pracy w trybie równolegle zmostkowanym i z bardzo niskimi impedancjami obciążenia.

MSA ma pojedynczą parę wejściowych gniazd zrównoważonych XLR i złocone terminale głośnikowe. Na wyposażeniu jest przełącznik pozwalający wybrać czułość wejścia 1V lub 2V. MSA może być włączany i wyłączany konwencjonalnie, ale może też pracować w trybie automatycznym i włączać się po wykryciu sygnału na wejściu lub wyłączać się kiedy przez 15 minut na wejściu nie ma żadnego sygnału. Zestaw czujników i układów kontrolnych wykrywa przegrzanie czy też przesterowanie stopnia wyjściowego. Po wykryciu nieprawidłowości, układy sterujace dezaktywują wejścia i układy wyjściowe. MSA ma też układy do miękkiego startu, które powodują załączenie przekaźników kilka sekund po włączeniu zasilania.

Nagra podała też informację o pracach nad nowym wzmacniaczem opartym o lampy 300B. Stereofoniczny, zintegrowany wzmacniacz push-pull o mocy 20W na kanał ma nazwę Nagra 300i. Gabaryty Nagry 300i też są dopasowane do pozostałych urządzeń serii kompaktowej. Wersja w postaci wzmacniacza mocy pod nazwą 300p ma wejść na rynek po wzmacniaczu zintegrowanym. Obie wersje wzmacniacza na lampach 300B mają wejść do sprzedaży w roku 2011.

[zdjęcie wzmacniacza Nagra MSA - przód]
[zdjęcie wzmacniacza Nagra MSA - tył]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl