Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

GRYPHON - odtwarzacz CD Scorpio (16.12.2009)

Duńska firma Gryphon zaprezentowała swój nowy odtwarzacz CD. Jest to drugi w ofercie tego producenta odtwarzacz obsługujący wyłącznie płyty kompaktowe. Scorpio ma zalecaną cenę detaliczną 6.950 Euro (zależnie od lokalnych podatków może się ona nieco różnić w poszczególnych krajach). Gryphon celowo podąża w kierunku przeciwnym do współczesnych trendów i nie oferuje muzycznych serwerów ani odtwarzaczy uniwersalnych DVD czy Blu-ray.

Odtwarzacz Gryphon Scorpio dołącza do odtwarzacza Gryphon Mikado Signature i dzieli z nim wiele rozwiązań technicznych. Gryphon bardzo wcześnie docenił zalety upsamplingu. Gryphon CDP 1 z roku 1999 wykorzystywał upsampling do 88.2 kHz. Jego następca, Gryphon Adagio, miał asynchroniczną konwersję do rozdzielczości 24-bity/96 kHz, co obniżyło wymagania dotyczące filtrów po analogowej stronie konwerterów CA. Po udoskonaleniu tej techniki w odtwarzaczu Gryphon Mikado, realizacja asynchronicznego upsamplingu do 32-bitów/192 kHz w modelu Gryphon Mikado Signature stanowiła następny krok rozwojowy.

Scorpio wykonuje filtrowanie w dziedzinie cyfrowej z tą samą asynchroniczną konwersją częstotliwości próbkowania do 32-bitów/192 kHz jak w modelu Gryphon Mikado Signature. W Scorpio pracują cztery podwójne-różnicowe, asynchroniczne konwertery AKM o rozdzielczości 32-bity/192 kHz. Mają one osobne, stabilizowane zasilacze. Prawidłowo zaimplementowany upsampling eliminuje potrzebę stosowania stromych filtrów analogowych, a zamiast tego filtracji dokonuje pojedynczy kondensator (silvered mica) pracujący jako analogowy filtr pierwszego rzędu. Sprawę dokładności taktowania powierzono dwóm osobnych, specjalnie zaprojektowanym, kompensowanym temperaturowo oscylatorom krystalicznym o dokładności lepszej niż pięć części na milion. W pełni dyskretne układy analogowe pracują w prawdziwej klasie A. Napięcia zasilające w sekcji analogowej są stabilizowane. Układy cyfrowe i analogowe mają osobne specjalnie zaprojektowane transformatory toroidalne Noratel. Każdy kanał wykorzystuje zespół kondensatorów o pojemności 15.000 uF. Kolejna cecha techniczna odtwarzacza to krótka ścieżka sygnału ze zminimalizowaną ilością okablowania.

Europejski transport jest specjalnie skonstruowany aby zapewnić cichą pracę i tłumienie wibracji. Aluminiowa szuflada jest piaskowana i anodyzowana. Scorpio ma zrównoważone wyjścia analogowe ze szwajcarskimi, złoconymi, wlutowanymi bezpośrednio w płytkę drukowaną gniazdami Neutrik oraz cyfrowe wyjście 75-omowe standardu SPDIF z gniazdem BNC.

Zaprojektowany jako partner dla wzmacniaczy zintegrowanych Gryphon Diablo oraz Gryphon Atilla, Scorpio ma poziom wykonania i montażu charakterystyczny dla pozostałych wyrobów Gryphona. Scorpio ma 4-liniowy, 20-znakowy wyświetlacz z możliwością regulacji jasności (Wysoka/Średnia/Niska/Wyłączony). Nadajnik zdalnego sterowania może też kontrolować podstawowe funkcje wzmacniacza Atilla.

[zdjęcie odtwarzacza CD Gryphon Scorpio]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2021 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl