Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

THORENS - zapowiedź gramofonu TD 309 Tri-Balance (23.06.2009)

W ubiegłym miesiącu Thorens przedstawił informację o nowym gramofonie TD 309 Tri-Balance, który ma wejść do sprzedaży we wrześniu 2009. Przewidywana jest cena detaliczna na poziomie 1.000 - 1.200 Euro. Prace nad tym modelem trwały 18 miesięcy. Na potrzeby projektu zebrano specjalny zespół. Gramofon był projektowany zarówno z myślą o melomanach nie zainteresowanych samym sprzętem hi-fi jak i o typowych audiofilach. Oprócz wymagań dotyczących jakości, wyglądu i ceny brano też pod uwagę takie czynniki jak łatwość użytkowania i uniwersalność.

W TD 309 zastosowano zawieszone subchassis i napęd paskowy. Podjęto szereg kroków aby uniknąć właściwych dla gramofonu o zawieszonym subchassis kłopotów z regulacją. Zastosowano więc trzy podpory aby uzyskać równowagę statyczną. Projekt pozwala na zróżnicowanie masy, tak aby możliwe było w przyszłości zastosowanie alternatywnych ramion. Trzy zawieszania można łatwo regulować od góry imbusowym kluczem. Zawieszenie jest nastrojone na 4Hz, poniżej idealnego rezonansu wkładki/ramienia. Zawieszenie ma duży zakres swobody w pionie, z minimalnym i kontrolowanym kołysaniem poziomym.

Zastosowano niskoszumny, zasilany niskim napięciem silnik na prąd stały. Silnik emituje małe pole elektromagnetyczne i pozwala na dokładną regulację prędkości zarówno krótko- jak i długoterminowo. Kontrola prędkości jest wykonywana przez elektroniczny układ sprzężenia zwrotnego. Silnik jest montowany w regulowanym, antywibracynym odlewie. TD 309 ma być początkowo dostarczany z impulsowym zasilaczem napięcia stałego 12V. Później do oferty ma być dodany opcjonalny zasilacz liniowy.

Pasek to tradycyjny wrób Thorensa, dokładnie wykonany z precyzyjnej gumy, o szerokości 4mm i długości 496mm. Naciąg paska jest regulowany, aby uwzglednić jego wyciąganie.

Podstawa gramofonu jest wykonana z MDF na cyfrowo sterowanych obrabiarkach. Zastosowano stopki z bardzo sztywnej gumy tak aby nie tworzyć drugiego zawieszenia i aby gramofon nie ślizgał się na gładkich powierzchniach.

Do TD 309 zaprojektowano nowe ramię TP 92. Rurka ramienia jest wykonana z aluminium obrabianego na zmino i tłumiona powierzchniowo. Łożyska są sprowadzane z Japonii od czołowego wytwórcy tego typu elementów. Magnetyczny system kompensacji siły poślizgu (anti-skating) ma zerowe tarcie. Przeciwwaga jest wykonana z mosiądzu i podwójnie odsprzęgana. Główka jest osobno montowana do rurki ramienia i wkładki co pozwala na 5-milimetrową regulację odległości igły od osi obrotu ramienia (overhang). Ustawienia azymutu i dodatkowe 6 mm regulacji położenia (overhang) można wykonać od strony łożyska ramienia.

(Uzupełnienie z 16 stycznia 2010. Cena gramofonu na rynku polskim została ustalona na 5.900 złotych.)

[zdjęcie gramofonu Thorens TD 309]
[zdjęcie gramofonu Thorens TD 309 - zbliżenie ramienia]
Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2021 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl