Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

NAIM - kolumny Ovator S-600 z głośnikiem BMR (10.06.2009)

Brytyjska firma Naim w ubiegłym miesiącu zaprezentowała nowy model zestawów głośnikowych - podłogowe kolumny Ovator S-600. Ich cena detaliczna ma wynosić około 6.000 funtów.

Jest to oryginalna konstrukcja z kilkoma interesującymi rozwiązaniami technicznymi, jak choćby głośnik BMR odtwarzający średnie i wysokie tony. Prace nad opracowaniem tego modelu trwały 3 lata. Intensywnie wykorzystane zostało modelowanie metodą elementów skończonych. Znaczny udział w projekcie miał znany inżynier Karl-Heinz Fink.

Elementem najbardziej przyciągającym uwagę jest średnio-wysokotonowy głośnik BMR (Balanced Mode Radiator). Głośnik ten ma okrągłą membranę. Wewnętrzna część membrany wykonana jest z nomexu i ma strukturę plastra miodu, a zewnętrzne powierzchnie są wykonane z papieru. Dla niższych częstotliwości membrana pracuje tłokowo. Dla wyższych częstotliwości do promieniowania dźwięku wykorzystywane są mody drgań powstajace w membranie. Takie rozwiązanie jest znane z głośników nxt, ale nie było dotąd stosowane w drogich konstrukcjach audiofilskich. Głośnik BMR Naima pokrywa pasmo równe 6 oktawom, począwszy od dolnej części średnich tonów do górnej granicy częstotliwości akustycznych. Zastosowanie tego głośnika eliminuje potrzebę stosowania zwrotnicy pomiędzy głośnikiem średniotonowym i wysokotonowym, a poza tym zapewnia bardzo dobre charakterystyki kierunkowe. W układzie magnetycznym głośnika BMR zastosowano dwa magnesy neodymowe.

Moduł, w którym zamontowano głośnik BMR ma kształt cylindra rozciągającego się na całą głębokość obudowy. Cylinder ten jest progresywnie wypełniony materiałami tłumiącymi i zawieszony w głównej obudowie na sprężynach. Elastyczne zawieszenie cylindra izoluje moduł od głównej obudowy powyżej częstotliwości 4Hz.

Dwa 8-calowe głośniki basowe mają 50-milimetrowe cewki i membrany z papieru. Producent podkreśla ich wyjątkową liniowość. Podobnie jak głośnik BMR, także głośniki basowe zostały opracowane specjalnie do tych kolumn.

Zwrotnica ma częstotliwość podziału na 380 Hz. Zbocza mają akustyczne nachylenie 4 rzędu. Zwrotnica jest zamontowana na odlewanym cokole i izolowana od głównej obudowy. Zastosowano w niej kondensatory ClarityCap.

Także obudowa jest oryginalnie skonstruowana. Cokół spoczywa na 8-milimetrowych kolcach z utwardzanej, niemagnetycznej stali. Główna obudowa jest odsprzęgana od cokołu powyżej częstotliwości 12Hz przy pomocy mechnizmu sprężynowego. Zakrzywione ścianki boczne i pochylona ścinka górna redukują fale stojące i w konsekwencji podkolorowania dźwięku.

Podstawowe parametry techniczne Ovator S-600 są następujące:
Pasmo przenoszenia (w pomieszczeniu) .... 28-35000Hz
Efektywność .... 88dB / 2.83Vrms
Impedancja nominalna ... 4 omy (minimalna 3.2 oma)
Zalecana moc wzmacniacza ... 25-150W (na obciążeniu 8 omów)
Masa .... 61 kg
Wymiary (z kolcami i maskownicami) .... 1168 x 401 x 434mm (WSG)

[zdjęcie kolumn Naim Ovator S-600]
[przekrojowy rysunek głośnika BMR z kolumn Naim Ovator S-600]
Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2021 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl