Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

IFPI - wzrost rynku muzyki w plikach (30.01.2008)

Międzynarodowe zrzeszenie przemysłu muzycznego opublikowało raport o rynku muzyki sprzedawanej w postaci plików. W 2007 roku sprzedaż w Internecie i przez sieci komórkowe wygenerowała obrót 2,9 miliarda dolarów. W roku 2006 obroty wyniosły 2,1 miliarada co daje około 40-procentowy wzrost rok do roku. Jeszcze w roku 2003 rynek dystrubucji muzyki w plikach praktycznie nie istniał, całość ówczesnych obrotów szacowna jest na 20 milionów dolarów. W roku 2004 było to 400 milionów, a w 2005 1,1 miliarda dolarów. Znaczny wzrost sprzedaży muzyki w plikach nie zrekompensował jednak spadku sprzedaży płyt CD i cały rynek fonograficzny zmalał.

Wspomniane 2,9 miliarda dolarów to około 15 procent całego rynku muzycznego. W USA udział plików w całości rynku osiągnął już 30%. Rekord sprzedaży wynoszący 7,3 miliona pobrań (uwzględniane są wszystkie formaty, także ściągane przez sieci komórkowe) należy do piosenki Girlfriend Avril Lavigne. Kolejni wykonawcy na liście najpopularniejszych to Utada Hikaru, Rihanna, T-Pain oraz Akon.

Liczbę serwisów oferujących muzykę w plikach obliczono na ponad 500, a ich całościową ofertę na ponad 6 milionów utworów. Zależnie od kraju znaczne jest zróżnicowanie proporcji pomiędzy dystrybucją przez Internet a dystrybucją w sieciach komórkowych. Najwyższy udział Internetu mają Niemcy (69%) oraz USA (67%) a najmniejszy Japonia, gdzie aż 91% sprzedaży generują sieci komórkowe.

Tak jak poprzednie publikacje z organizacji fonograficznych i ten raport poświęca dużo uwagi tak zwanemu piractwu, czyli obiegowi plików w serwisach wymiany plików. IFPI kładzie duży nacisk na zobligowanie operatorów udostępniajacych dostęp do Internetu do kontroli zachowań użytkowników. Według szacunków IFPI ilość plików ściągnięta za darmo jest 20-krotnie większa aniżeli ilośc ściągnięta z oficjalnych serwisów. Pełny tekst 28-stronicowego raportu można znaleźć na witrynie IFPI.
Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2023 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl