Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

RCM - lampowy wzmacniacz zintegrowany Bonasus (31.05.2005)

Katowicka firma RCM, znana do tej pory jako importer sprzętu audio, opracowała swój własny produkt - lampowy wzmacniacz zintegrowany Bonasus. Urządzenie to ma układ typu dual mono, z osobnymi układami zasilania dla każdego kanału. W zasilaczu wykorzystano prostownik lampowy oraz filtr zbudowany z kondensatorów i dławika. Obwody wzmacniacza odpowiedzialne za funkcje logiczne, obsługę wejść oraz pracę wyświetlacza zasilane są z osobnego transformatora. Bonasus nie korzysta ze sprzężenia zwrotnego. Stopień wyjściowy pracuje w ultraliniowym układzie push-pull w klasie A/B. Moc wyjściowa wynosi 26W na 4omach oraz 16W na 8 omach. Dla wydłużenia żywotności lamp wzmacniacz ma układ "miękkiego startu" zapewniający rozgrzanie lamp przed włączeniem napięcia anodowego. Bonasus posiada również układ kontroli stanu lamp wyjściowych, dzięki czemu użytkownik może sprawdzić czy wymagają one wymiany. Sztywne, stalowe chassis, o dużej masie własnej, ma za zadanie absorbować drgania elementów umieszczonych wewnątrz. Wszystkie transformatory i dławiki znajdują się w puszkach ekranujących i są zalane specjalną półelastyczną masą tłumiącą. Ma to na celu eliminację wibracji powstających w trakcie ich pracy. Do budowy wykorzystano specjalnie dobrane podzespoły pochodzące między innymi z firm Riken, Kiwame, Bourns, Mills, Audyn czy Solen. Elementy w torze sygnału montowane są bez pośrednictwa płytki drukowanej metodą "punkt do punktu". Zastosowane lampy to prostowniki 5AR4, podwójne triody 12BH7, oraz tetrody 6CA7. Bonasus ma 6 wejść liniowych. Wymiary wzmacniacza to 415 × 400 × 220 mm, jego masa wynosi aż 40 kg.

[zdjęcie lampowego wzmacniacza RCM Bonasus - 60 kB]
Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2019 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl