Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

ACOUSTIC SIGNATURE - gramofon Challenger (23.05.2005)

Od ubiegłego w miesiąca dostępny jest w firmie RCM gramofon Acoustic Signature Challenger. Cena detaliczna tego urządzenia z ramieniem Rega RB250 wynosi 6.200 zł.

Challengera wyposażono w ważący 10 kilogramów talerz wykonany z bardzo miękkiego stopu aluminium. Zapewnia on tłumienie rezonansów powstających w trakcie pracy gramofonu. Dolna część jego powierzchni została pokryta substancją dodatkowo redukującą drgania. Chassis gramofonu wykonane jest z bloku aluminium o grubości 40mm.

Elementem nośnym łożyska jest oś wykonana z antymagnetycznego stopu stali o podwyższonej twardości, którą po wytoczeniu poddano szlifowaniu w celu uzyskania idealnie gładkiej powierzchni. Podstawę osi stanowi kulka wykonana z ultra twardego stopu węglików wolframu. W osi poprzecznej łożysko jest ustalone za pomocą dzielonej panewki wykonanej ze spiekanego brązu. Czysty brąz posiada porowatą fakturę zasadniczo nie nadającą się do pracy bez smarowania. Poddanie materiału obróbce termicznej wygładza jego powierzchnię a kąpiel w oleju sprawia, że może on pracować przez wiele lat na sucho. Podstawę łożyska stanowi odporny na ścieranie materiał o nazwie tidorfolon (mieszanka ferrytu, wanadu, teflonu oraz tytanu mająca doskonałe własności tłumiące). Gęstość tidorfolonu jest mniejsza niż w tradycyjnych "twardych" materiałach dzięki czemu oś zakończona wolframową kulką może minimalnie zagłębić się w jego powierzchni. Zwiększa to powierzchnię styku, ustalając ułożenie osi, zmniejsza jej nacisk, oraz minimalizuje wibracje. Wymienione elementy składają się na bezobsługowe, nie wymagające smarowania łożysko, na którego bezawaryjną pracę producent daje 10 lat gwarancji.

Układ napędowy złożony z synchronicznego silnika prądu zmiennego zabudowano w zewnętrznym korpusie ustawianym obok chassis. Konstrukcje oparte na synchronicznych silnikach prądu zmiennego, zasilane bezpośrednio z sieci elektrycznej są podatne na występujące w niej zakłócenia. Dla wyeliminowania tej wady wykorzystano przetwornicę, która ma za zadanie zapewnić właściwą prędkość.

Do chassis mocowana jest regulowana podstawa z wymiennym łożem umożliwiająca montaż ramion o różnych długościach i dowolnej konstrukcji mocowania. Challenger dostarczany jest standardowo z jedną podstawą ramienia, jednak istnieje możliwość zamontowania dodatkowo jeszcze dwóch dodatkowych podstaw. Zależnie od konfiguracji gramofon waży od 26 do 33 kg.

[zdjęcie gramofonu Acoustic Signature Challenger - 28 kB]
Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2022 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl