Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

ANCIENT AUDIO - odtwarzacz Lektor Grand (5.09.2003)

Lektor Grand to najnowszy odtwarzacz CD firmy Ancient Audio. Zastosowano niespotykaną koncepcję rozdzielenia odtwarzacza na trzy części: transport CD oraz dwa monofoniczne przetworniki C/A. Obudowy, zasilacze, część cyfrowa i analogowa są całkowicie rozdzielone. Takie rozwiązanie, eliminuje wszelkie przesłuchy i interferencje. Cena detaliczna odtwarzacza wynosi 48.000 zł.

Do połączeniem transportu CD z przetwornikiem C/A wykorzystano magistralę I2S, zamiast powszechne stosowanego SPDIF. W standardzie SPDIF trudno jest uniknąć pewnej degradacji sygnału, zwłaszcza degradacji czasowej (jitter). Dlatego właśnie zastosowano opracowaną przez Philipsa magistralę I2S. Wymaga ona czterech sygnałów i połączeń zamiast jednego, ale zapewnia możliwe największą precyzję. Aby błędy czasowe były minimalne system transmisyjny w Lektorze Grand zawiera dopasowane falowo linie przesyłowe o impedancji 50 omów. Teflonowe kable i gniazda SMB zapewniają szybkość transmisji danych do 4 GHz, tysiąc razy więcej niż typowe połączenia stosowane pomiędzy transportem CD i przetwornikiem C/A. Taki system transmisji danych umożliwia oddalenie przetworników aż o 30 metrów od transportu.

Druga generacja "Silver DAC" zastosowana w Lektorze Grand ma przetworniki oparte o niskobitowe układy delta-sigma. W stosunku do stosowanych poprzednio przetworników posiadają one znacznie wyższą częstotliwość nadpróbkowania, oraz mniejsze szumy leżące poza pasmem akustycznym. Dzięki temu filtrowanie analogowe jest uproszczone do minimum - filtr analogowy pierwszego rzędu jest identyczny jak w standardzie SACD. Pasywny filtr analogowy ma liniową odpowiedź impulsową oraz nie wnosi żadnych zniekształceń czy szumów.

Cała konstrukcja przetwornika C/A jest symetryczna. Układy przetwornika, filtru analogowego, regulatora poziomu głośności, lampowego stopnia wyjściowego (E88CC) są podwójne. Dzięki wysokiemu poziomowi wyjściowemu (30 Vpp dla wyjścia XLR, 15 Vpp dla RCA) oraz regulacji poziomu w zakresie 100 dB Lektor Grand może bezpośrednio wysterować każdy wzmacniacz mocy. Regulacja poziomu odbywa się za pomocą cyfrowo sterowanego tłumika, pracującego z sygnałem analogowym. Dzięki temu rozdzielczość odtwarzacza nie zmniejsza się przy niskich poziomach głośności.

W transporcie zastosowano mechanizm CD-Pro2 firmy Philips. Posiada on metalową, solidną konstrukcję, a także wzmacniacz fotodiod zintegrowany z głowicą optyczną. Dzięki temu elastycznym kablem pomiędzy głowicą a resztą elektroniki wędrują sygnały o wysokich poziomach, mniej wrażliwe na zakłócenia. Aby dodatkowo wyeliminować wpływ drgań pochodzących od napędu, cały transport umieszczony jest na solidnej, ciężkiej podstawie, wykonanej z naturalnego granitu lub pełnego drewna (czarny dąb lub czereśnia). Konstrukcja mechaniczna jest niemagnetyczna, wykonana z miedzi, aluminium i mosiądzu. Przewiduje się również specjalne antywibracyjne platformy firmy BASE Technology (Norwegia). Zastosowano srebrne okablowanie dla sygnałów audio oraz gniazda wyjściowe RCA firmy WBT i XLR firmy Neutrik.

Ponieważ każdy egzemplarz produkowany jest indywidualnie, możliwe są specjalne warianty wykończenia. Standardowa wersja wykonana jest w granicie, natomiast na indywidualne życzenie wykonano egzemplarz w czarnym dębie, z przyciskami z kamienia szlachetnego - topazu. Masa wynosi 35 kg a wymiary są następujące:
transport CD (SGW): 430 x 360 x 75 mm
przetworniki (SGW): 210 x 360 x 75 mm

Urządzenie będzie prezentowane w październiku na Horten Messe w Norwegii, w listopadzie na Audio Show w Warszawie, a w styczeniu na T.H.E. Show w Las Vegas.

[zdjęcie Lektora Grand - 88 kB]
[zdjęcie tylnej ścianki Lektora Grand - 97 kB]
Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl