Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

DVD FORUM - AOD wybrany jako oficjalny kandydat na następcę DVD (9.11.2002)

DVD Forum podjęło 29 października decyzję, że format dysku kolejnej generacji będzie opracowywany na bazie AOD (Advanced Optical Disc), czyli propozycji przedstawionej przez firmy NEC i Toshiba. Konkurencyjny format Blu-ray nie będzie brany pod uwagę przez DVD Forum.

Decyzja ta została poprzedzona okresem studiów prowadzonych przez dwie komisje. Jedna zajmowała się Blu-ray a druga AOD. Jednak konsorcujm Blu-ray nie przedstawiło swego formatu jako oficjalnej propozycji do DVD Forum, co w sierpniu uczyniły firmy NEC i Toshiba z Advanced Optical Disc. W tej sytuacji prace komisji zajmującej się Blu-ray praktycznie się nie rozwinęły.

AOD ma skromniejsze parametry niż Blu-ray. Pojemność wersji tylko do odczytu wynosi 15GB, wersji zapisywalnej 20GB, wobec 27GB w Blu-ray. Jednak rozwiązanie AOD jest dużo bardziej zbliżone do DVD. Zachowano taką samą grubość warstwy przeźroczystej 0,6 mm i wartość apertury 0,65. Blu-ray ma grubość talerza 0,1 mm i aperturę 0,85. Obydwa formaty wykorzystują niebieski laser. Ze względu na większe podobieństwo z DVD, AOD ma w konsekwencji być formatem łatwiejszym do wdrożenia w produkcji.
Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2017 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl