Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Wadia - PowerDAC, przetwornik wysokiej mocy zamiast wzmacniacza (09.04.1999)

Niebawem spodziewane jest pojawienie się w sprzedaży nowego produktu amerykańskiej firmy Wadia. Jego koncepcja jest zbliżona do znanego już urządzenia Tact Millenium.

PowerDAC to przetwornik cyfrowo-analogowy wysokiej mocy. Zastępuje on w konwencjonalnym systemie audio przetwornik CA, przedwzmacniacz i wzmacniacz mocy. Na wejście urządzenia podawany jest sygnał cyfrowy, a do jego wyjścia podłączone są kolumny. Ilość układów i ich funkcje przypominają typowe konwertery CA, ale pracują one z wyższmi mocami i mogą bezpośrednio sterować kolumny.

Prace nad urządzeniem trwały od wielu lat. Przełomowym momentem było opracowanie w 1997 roku opatentowanego przez firmę Wadia układu (Wadia Swift Current), ktory wykonuje konwersję prąd-napięcie z odpowiednio wysokim poziomem i bez sprzężenia zwrotnego. Po tym układzie sygnał przechodzi przez wysokoprądowy stopień wyjściowy.

Pierwszy PowerDAC będzie wykonany w postaci dwóch osobnych modułów oznaczonych symbolami 390 i 790. Pierwszy z nich to kontroler, który wraz z pojawianiem się nowych standardów sygnałów cyfrowych będzie można uaktualnić stosownie do potrzeb. Pierwsza wersja będzie zdolna współpracować z sygnałem 24bity/96kHz i innymi o mnijeszej rozdzielczości. Natomiast właściwy PowerDAC znajduje się w wieżach 790, które będą przyjmować sygnał z kontrolera 390.

Pierwszy PowerDAC ma być produktem high-endowym, rywalizującym z najlepszymi konkurencyjnymi urządzeniami na świecie i bardzo drogim. W bliżej nie sprecyzowanej przyszłości Wadia planuje też zastosowanie tej technologii w produktach średniej klasy cenowej.
Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2017 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl