Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

CEATEC - prezentacje prototypów nowych dysków optycznych (7.10.2002)

Podczas japońskiej wystawy Ceatec 2002 (Combined Exhibition of Advanced Technologies) zaprezentowano kilka prototypowych nośników optycznych. Ponownie pokazano między innymi Blu-ray Disc, o którm donosiliśmy we wrześniu. Płyty Blu-ray mają trzy warianty pojemności: 23.3GB, 25GB oraz 27GB. Data debiutu rynkowego tego formatu nie jest określona.

Konkurentem dla Blu-ray jest opracowany przez firmy Toshiba i NEC format AOD (Advanced Optical Disc). Jego pojemność jest nieco mniejsza, wynosi 15-20GB, ale płyty bardziej przypominają w swej konstrukcji zwykłe DVD. Toshiba zgłosiła też swą propozycję do DVD Forum, czego nie uczyniła grupa firm wspierających Blu-ray.

Obydwa wymienione powyżej formty stosują dyski o średnicy 12 cm, tak jak CD i DVD. Z kolei Philips zaprezentował miniaturowy dysk wykorzystujący niebieski laser. Nosi on robocza nazwę SFFO (small form factor optical storage). Na nośniku o wielkości dużej monety mieści się 1GB danych. Ewentualne wprowadzenia urządzenia na rynek jest jak na razie niewiadomą.
Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2017 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl