Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

VIVID AUDIO - flagowe, 5-drożne, 13-głośnikowe kolumny Moya M1 (22.03.2024)

Firma Vivid Audio wprowadza do oferty swój nowy model flagowy, kolumny Moya M1. Przewidywana cena detaliczna to 450.000 Euro. Dystrybucję Vivid Audio w Polsce prowadzi Sound Source.

Projektantem Moya M1 jest Laurence Dickie, który od ponad 20 lat tworzy kolumny Vivid Audio, a przedem pracował też w B&W i jego dziełem były między innymi słynne zestawy Nautilus. Zgodnie z zawsze obowiązującą zasadą Vivid Audio, forma podąża za funkcją i model Moya M1 został opracowany w myśl tej filozofii. Pomysł, który doprowadził do powstania Moya M1 powstał jako szkic, kiedy Laurence Dickie przebywał na kwarantannie w pokoju hotelowym podczas pandemii. Założeniem było opracowanie kolumny dysponującej mocą i kontrolą, pozwalającą na to by poradzić sobie z każdym rodzajem muzyki.

Vivid Audio Moya M1 to 5-drożna konstrukcja z 13 głośnikami. Wszystkie przetworniki zostały opracowane na bazie istniejących modeli Vivid Audio i zoptymalizowane do użytku w Moya M1. Zwrotnica to pasywny, pięciodrożny filtr Linkwitz-Riley'a czwartego rzędu w trzech częściach, gdzie sekcje średnich i wysokich tonów są umieszczone z dala od sekcji basowych. Dokładność i dopasowanie fazy są na poziomie, które uważano za możliwy jedynie w systemach aktywnych. Wszystkie podzespoły Moya M1 są produkowane w całości we własnym zakresie, aby umożliwić absolutną kontrolę nad każdym etapem procesu budowy.

Zastosowano osiem głośników basowych C225-100H. Są to przetworniki o rozmiarze 225mm, 100-milimetrowej cewce, 45-milimetrowej szczelinie, z magnesami ziem rzadkich. Zostały one ustawione w nowej konfiguracji o szerszym rozmieszczeniu. Każda para przetworników pracuje w osobnej, solidnie wzmocnionej obudowie i jest ustawiona w konfiguracji przeciwsobnej, poziomo, po obu stronach modułu basowego, a magnesy są połączone solidnym stalowym prętem wiążącym, aby wyeliminować siły reakcji i potrzebę ciężkiej obudowy. Zastosowanie potężne, zoptymalizowane aerodynamicznie porty bass-reflex tłumiące reakcję, co minimalizuje drgania obudowy i efekty turbulencji, które mogą ograniczyć liniowość dolnego pasma.

Kolejne od dołu zakres pasma odtwarzają dwa przetworniki średnio-niskotonowe C175-76 o rozmiarze 175 mm, cewce 76mm, z magnesami ziem rzadkich i membranach wzmocnionych włóknem węglowym. Głośniki te są obciążone komorami w postaci zwężających się rur.

Większość zakresu średnich tonów odtwarza 100-milimetrowy głośnik C100SCu z membraną ze stopu wzmocnionego włóknem węglowym, ekranowanym miedzią układem magnetycznych z magnesami ziem rzadkich, obciążony komorą w postaci zeżającej rury.

Najwyższe rejestry obsługują kopułkowe głośniki D50DLC i D26DLC. Mają one membrany powlekane diamentopodobną warstwą (DLC). Jest to materiał, który można nakładać na powierzchnię kopułek w temperaturze znacznie niższej od temperatury topnienia aluminium w nich wykorzystanego. Obydwa głośniki są obciążone zwężającą się rurką. D50DLC ma ekranowany miedzią układ magnetyczny z magnesami ziem rzadkich. D26DLC ma układ magnetyczny o ultra wysokim strumieniu magnetycznym. Pierwszy rezonans membrany D26DLC przypada powyżej 50kHz.

Obudowy są wykonywane z kanapkowego kopozytu wykorzystującego wzmocnione włóknem węglowym drewno balsa. Standardowe kolory wykończenia to Piano Black, Lexus Pearl White, oraz Oyster Grey Matte. Na zamówienie dostępne są kolory z palety motoryzacyjnej PPG.

Dane techniczne Moya M1:

[zdjęcie zestawów głośnikowych Vivid Audio Moya M1]
[zdjęcie zestawów głośnikowych Vivid Audio Moya M1 - tył i bok]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl