Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

WEISS - przetwornik cyfrowo-analogowy Helios z dodatkowymi funkcjami (18.03.2024)

Szwajcarska firma Weiss Engineering wprowadziła do swojej oferty konwerter cyfrowo-analogowy Helios, będący następcą modelu Medus. Helios jest dostępny w srebrnym lub czarnym wykończeniu. Dystrybucję w Polsce prowadzi Audiofast.

Helios to przetwornik cyfrowo-analogowy wywodzący się z produktów Weiss Engineering przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych zajmujących się masteringiem, ale zaadaptowany dla potrzeb domowego hi-fi. Helios opiera się na tej samej platformie cyfrowej co DAC501 oraz DAC502, ale pod niektórymi względami różni się od tych modeli. Ma inny konwerter CA i tor analogowy.

Na wyposażeniu jest wyjście symetryczne XLR oraz niesymetryczne RCA. Wyjścia te mogą pracować jako liniowe lub słuchawkowe.

Helios ma wejścia cyfrowe XLR, Toslink oraz RCA (wszystkie AES/EBU lub S/PDIF), wejście sieciowe Ethernet (UPnP/DLNA) oraz wejście USB-B. Helios jest urządzeniem Roon Ready. Obsługiwane są sygnały PCM o częstotliwościach próbkowania od 44.1kHz do 384 kHz, a także DSD 64x/128x.

Konwersję wykonuje 8-kanałowy, 32-bitowy układ. Na każdy kanał audio przypadają cztery równolegle pracujące kanały konwertra. Analogowa część toru pracuje w oparciu o firmowe, dyskretne wzmacniacze operacyjne Weiss OP2-BP. Precyzyjny zegar zapewnia niski poziom jittera.

Zastosowno liniowy zasilacz z dwoma transformatorami toroidalnymi. Wszystkie istotne napięcia są stabilizowane, z osobnymi stabilizatorami dla lewego i prawego kanału. Włącznik sieciowy aktywuje półprzewodnikowy przekaźnik, który włącza/wyłącza zasilanie w chwili przejścia przez zero. Wybór napięcia jest automatyczny i dokonywany przez czujnik zanim zasilanie zostanie podane do układów elektronicznych.

Do obsługi można wykorzystać pokrętło i ekran dotykowy na przedniej ściance, pilota zdalnego sterowania lub też interfejs webowy.

Oprócz samej konwersji Helios oferuje szereg funkcji dodatkowych. W oparciu o znajdujący się w urządzeniu układ DSP realizowane są różne formy obróbki sygnału.
- Room Equalizer pozwala tłumić mody pomieszczenia.
- Creative Equalizer to regulator barwy do zmiany poziomu tonów niskich, średnich i wysokich.
- De-Essing automatycznie tłumi nadmierną sybilinację ludzkiego głosu.
- Constant Volume dopasowuje głośność utworów aby uzyskać jednolity poziom.
- Vinyl Emulation emuluje charakter brzmienia płyt analogowych, jest też emulacja procedury DMM-CD wytwórni płytowej Stockfisch.
- Crosstalk Cancelling (XTC) redukuje przesłuch pomiędzy lewym głośnikiem i prawym uchem słuchacza oraz prawym głośnikiem i lewym uchem słuchacza. Jest to szczególnie przydatne przy odtwarzaniu na kolumnach nagrań wykonanych techniką sztucznej głowy.
- Loudness Control korekcja charakterystyki przenoszenia uzależniona od poziomu głośności.
- Headphone Equalizer adaptuje charakterystykę do słuchacza przy odsłuchu na słuchawkach.
- Crossfeed emuluje odsłuch na kolumnach kiedy użytkownik korzysta ze słuchawek.

Wymiary SWG Heliosa to 45 * 7,4 * 30 cm, a jego masa wynosi 9,4kg.

[zdjęcie przetwornika cyfrowo-analogowego Weiss Engineering Helios]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl