Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

FIIO - słuchawki otwarte, planarne FT5 i dynamiczne FT3 (1.02.2024)

Marka FiiO, znana do tej pory z produkcji elektroniki i słuchawek dousznych, wprowadziła do sprzedaży dwa modele dużych słuchawek otwartych. Są to planarne słuchawki FT5 oraz wykorzystujące przetwornik dynamiczny FT3. Dystrybucję w Polsce prowadzi MIP.

FiiO FT5 (cena 2.399 złotych) to słuchawki planarne o wysokiej skuteczności. Korzystając z własnego zaplecza technologicznego FiiO zaprojektowano dla otwartych słuchawek specjalne przetworniki planarne o rozmiarze 90mm. Posiadają one membranę o grubości zaledwie 6µm. Jest ona napędzana przez zestaw precyzyjnie ułożonych dwudziestu magnesów neodymowych N52 na przetwornik. Połączenie dużej powierzchni membrany z niewielką masą drgającą oraz mocnym napędem zaowocowało wysoką skutecznością. Napylone na membrany cewki posiadają specjalny skład. Wykonane są z niezwykle cienkiego aluminium, które dodatkowo posiada mieszankę srebra dla zapewnienia znakomitego przewodnictwa elektrycznego. Sam proces drukowania cewek na membranie został zapożyczony z branży układów scalonych. Dzięki temu cewki w FT5 są bardzo precyzyjnie wykonane, mając w każdym miejscu dokładnie taką samą grubość. Przemyślana konstrukcja muszli i pałąka oraz wykorzystanie stopu magnezu z aluminium ma zapewnić dobrą trwałość i niską masę. Muszle są w całości metalowe, aby kontrolować wibracje pochodzące z przetworników.

Ze słuchawkami dołączony jest kabel o długości 1,5m. Wykorzystuje on posrebrzane przewodniki z miedzi OCC. W zestawie znajdują się też 2 wtyczki, które można wymieniać: 3.5mm, 4.4mm. Do tego dochodzą jeszcze 2 adaptery - z 4.4mm na XLR-4 oraz z 3.5mm na 6.35mm. Załączane są dwa rodzaje poduszek, zamszowe oraz ze skóry proteinowej. Masa bez kabla wynosi 456g, impedancja 36Ω, a czułość 110dB (1Vrms, 1kHz).

FiiO FT3 (cena 1.399 złotych) to otwarte słuchawki z dużymi przetwornikami dynamicznymi o średnicy 60 mm. Zewnętrzna strona membran, spełniająca także rolę zawieszenia, jest powlekana berylem, natomiast sama środkowa, właściwa część membrany to materiał znany jako DLC. Jest to skrót od Diamond-Like Carbon i oznacza, że membrana jest wykonana z węgla posiadającego strukturę diamentu. Taki materiał jest lekki, a ze względu na swoją strukturę posiada też odpowiednie tłumienie rezonansów własnych. FT3 mają wysoką impedancję wynoszącą 350Ω, co jest świadomą decyzją konstrukcyjną, służącą dopasowaniu do wzmacniaczy słuchawkowych, a także pomóc w filtrowaniu szumów i zakłóceń. Cewka posiada grubość zaledwie 0.035 mm i jest wykonana z aluminium pokrytego miedzią. W FT3 zastosowano też specjalny, podwójny i asymetryczny układ magnetyczny, który znajduje się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz właściwej szczeliny magnetycznej. Taka konfiguracja przekłada się na lepszą kontrolę ruchu membrany oraz niższe zniekształcenia.

Ze słuchawkami dołączony jest wysokiej jakości kabel o długości 3m, wykonany przez firmę Furukawa z miedzi OCC. W zestawie znajdują się też 2 wtyczki, które można wymieniać: 3.5mm, 4.4mm. Do tego dochodzą jeszcze 2 adaptery - z 4.4mm na XLR-4 oraz z 3.5mm na 6.35mm. Załączane są dwa rodzaje poduszek, zamszowe oraz ze skóry proteinowej. Masa bez kabla wynosi 391g, czułość 105dB (1Vrms, 1kHz).

[zdjęcie słuchawek FiiO FT5]
[zdjęcie słuchawek FiiO FT3]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl