Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

OPTWARE - demonstracja holograficznego dysku w Makuhari (19.07.2002)

W tym tygodniu w japońskim Makuhari, na InterOpto 2002, zademonstrowano prototyp holograficznego dysku firmy Optware, o którym donosiliśmy już wcześniej. Prototyp mieści 200GB na 12-centymetrowej płycie i ma szybkość transferu danych 130 Mbit/s. W urządzeniu stosowane są dwa lasery. Czerwony służy do pracy serwo, a także do odczytu płyt CD i DVD. Laser zielony (yttrium aluminium garnet - itr aluminum granat) służy zaś do zapisu i odczytu danych holograficznych. Charakterystyczną cechą rozwiązania Optware określanego terminem 'polarized collinear technology' jest połączenie obydwu promieni potrzebnych do zapisu holograficznego (promień odniesienia i promień danych) w jedną wiązkę, co pozwala zachować gabaryty urządzenia na poziomie odpowiedników CD/DVD oraz zastosować konwencjonalne serwomechanizmy do sterowania napędu. Nośnik, na którym dane są zapisywane objętościowo ma grubość 0,2 mm. Z jednej strony warstwy zapisu znajduje się szklana warstwa grubości 0,5 mm, a z drugiej kolejna szklana warstwa, lecz pokryta materiałem odbijającym. Na materiale odbijającym naniesione są ślady potrzebne do adresowania paczek danych i ścieżka potrzebna do śledzenia. Dane zapisywane są w urządzeniu Optware w paczkach po 30.000 bitów. Docelowa pojemność dysku ma wynieść 1 terabajt czyli ponad 200 razy więcej niż jednostronna i jednowarstwowa płyta DVD.
Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2021 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl