Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

MCINTOSH - MC2.1KW, monofoniczny wzmacniacz o mocy 2.000W (17.01.2024)

McIntosh zaprezentował potężny, monofoniczny wzmacniacz mocy MC2.1KW będący następcą modelu MC2KW. Będzie on dostępny od marca 2024 w cenie detalicznej 550.000 złotych za parę (dystrybucja HiFi Club).

Wzmacniacz jest jednym z urządzeń, które będą w 2024 roku sprzedawane w limitowanych ilościach w ramach obchodów 75-lecia firmy McIntosh. Pozostałe urządzenia rocznicowe również wejdą wkrótce do sprzedaży.

MC2.1KW ma moc wyjściową 2.000W. Jest to wzmacniacz tranzystorowy w topologii quad-balanced (poczwórnej-symetrycznej), która pomaga w redukcji zakłóceń sygnału audio. Pojedynczy wzmacniacz mieści się w trzech osobnych obudowach. Są to dwa moduły mocy oraz jeden moduł wyjściowy.

Sygnał podawany jest na jedno z wejść znajdujących się w module wyjściowym. Z modułu wyjściowego sterowane są dwa 1.000-watowe moduły mocy, jeden otrzymuje sygnał w fazie, a drugi w przeciwfazie. Wzmocnione w modułach mocy sygnały powracają do modułu wyjściowego, gdzie sterują charakterystycznym dla McIntosha autotransformatorem wyjściowym (McIntosh Autoformer™) z uzwojeniem bifilarnym. W ten sposób dwa sygnały z modułów mocy są sumowane. Dzięki zastosowaniu transformatora wyjściowego moc jest taka sama dla obciążeń 2Ω, 4Ω i 8Ω.

Zastosowanie trzech osobnych obudów dla układów wzmacniacza jest podyktowane względami praktycznymi. Każdy moduł ma masę kilkadziesiąt kilogramów. Gdyby zastosowana została pojedyncza obudowa masa urządzenia osięgnełaby około 180 kilogramów, co by utrudniało przenoszenie czy transport. Poza tym przy pojedynczej obudowie standardowe gniazda i wtyczki sieciowy byłyby niewystarczające. Rozdzielenie układów na trzy obudowy pozwala na korzystanie z typowych instalacji elektrycznych.

W stosunku do modelu MC2KW, zastosowano szereg udoskonaleń. Najważniejsza z nich to znaczne zwiększenie pojemności kondensatorów w zasilaczu. Daje to poprawę w zakresie niskich częstotliwości oraz powiększenie dostępnej nadwyżki dynamicznej (dynamic headroom). Oprócz tego poprawki wprowadzono w samych układach elektronicznych, skrócono ścieżkę sygnału, zmodernizowano okablowanie i zastosowano nowoczesne komponenty.

Każdy moduł mocy ma cztery radiatory o profilu w kształcie firmowego logo (McIntosh Monogrammed Heatsinks), co tworzy wydajny układ chłodzenia. Wysokoprądowe tranzystory wyjściowe szybko osiągają równowagę termiczną. Dzięki temu wzmacniacz zapewnia cały czas stały poziom jakościowy.

Do podłączenia kolumn służą pozłacane, firmowe terminale Solid Cinch. Zapewniają one pewne połączenie zabezpieczając przed zwarciem czy utratą kontaktu. Dla każdej impedancji obciążenia (2, 4 oraz 8Ω) zainstalowano po trzy osobne zestawy terminali aby ułatwić bi-wiring lub tri-wiring. Terminale dla każdej impedancji są zgrupowane na osobnej platformie z tyłu obudowy.

Wzmacniacz ma po dwa wejścia symetryczne i niesymetryczne, co pozwala podłączyć więcej niż jeden przedwzmacniacz. Może to też być wygodne przy współpracy z przedwzmacniaczem McIntosh C12000, który ma osobny tor lampowy i osobny tranzystorowy, a także osobne wyjścia dla każdego z torów.

Zastosowano firmowe technologie zabezpieczające. Power Guard monitoruje sygnał wejściowy i w razie potrzeby w czasie rzeczywistym wykonuje adaptacje chroniące przed przesterowaniem, a dzieje się to bez pogorszenia jakości brzmienia. Sentry Monitor to działający bez bezpieczników układ zabezpieczający przez zwarciem, odłączający stopień wyjściowy zanim wielkość prądu osiągnie niebezpieczną wartość, a następnie powraca do normalnej pracy kiedy jest to możliwe.

Wyposażenie uzupełniają wejścia i wyjścia wyzwalaczy (Power Control) do przesyłania sygnałów włączających lub wyłączających towarzyszące urządzenia w systemie.

Tradycyjnie dla McIntosha część obudowy wykonano z polerowanej stali nierdzewnej, zastosowano panel frontowy z czarnego szkła, podświetlone logo, aluminiowe elementy wykończeniowe i podświetlony na niebiesko wychyłowy miernik mocy.

[zdjęcie modułu wyjściowego wzmacniacza McIntosh MC2.1KW]
[zdjęcie modułu wyjściowego wzmacniacza McIntosh MC2.1KW - tylna ścianka]
[zdjęcie modułu mocy wzmacniacza McIntosh MC2.1KW]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl