Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

CLASSIC AUDIO - Spartan 15, przedwzmacniacz gramofonowy dla wkładek MM (31.10.2023)

Do sprzedaży wszedł przeznaczony do pracy z wkładkami MM przedwzmacniacz gramofonowy Spartan 15 brytyjskiej firmy Classic Audio, kolejna konstrukcja Michaela Fidlera.

Spratan 15 jest dostępny bezpośrednio u producenta w cenie 330 funtów w Wielkiej Brytanii, 400 Euro w krajach Unii Europejskiej oraz 450 dolarów przy sprzedaży do USA. Podane ceny zawierają koszt przesyłki, ale nie uwzględniają cła, które może być naliczone w niektórych krajach. Zależnie od lokalnych wymagań do przedwzmacniacza dodawany jest odpowiedni, zewnętrzny transformator, w wersji GB 240V, EU 220V, lub US/NEMA.

Obudowa wykonana jest z piaskowanego, anodyzowanego aluminium. W ofercie są dwie wersje kolorystyczne (czarna, srebrna).

Spartan 15 to środkowy model w ofercie firmy. Jest to gruntownie przeprojektowana wersja dwustopniowego przedwzmacniacza MM, który był wprowadzony w 2021 roku jako pierwszy produkt Classic Audio. Swoje osiągi urządzenie zawdzięcza oryginalnej architekturze układu, a nie drogim, egzotycznym podzespołom.

Przedwzmacniacz jest produkowany ręcznie w Kent w Anglii z wykorzystaniem montażu przewlekanego oraz układów scalonych montowanych w podstawkach. Zastosowano bardzo ciche, japońskie układy scalone 2068 specjalnie wybrane aby dopasować się do impedancji wkładek MM, co pozwoliło uzyskać odstęp sygnał-szum 78dB. Korekcję RIAA zrealizowano z dokładnością do 0,1dB przy pomocy kondensatorów foliowych o tolerancji 1%.

Spartan 15 ma na wyposażeniu funkcję mieszania (crossfeed) na niskich częstotliwościach. Funkcję tą można włączać/wyłączać przełącznikiem na przedniej ściance. Crossfeed pozwala zredukować poziom zakłóceń pionowych, co jest najbardziej słyszalne na słuchawkach. Filtr subsoniczny trzeciego rzędu tłumi najniższe składowe. Kondensatory polipropylenowe do filtra są ręcznie dobierane, dzięki czemu charakterystka częstotliwościowa powyżej częstotliwości odcięcia jest płaska. Do dyspozycji jest też przełącznik mono.

Podobnie jak w poprzedzającym modelu Spartan 10 zastosowano specjalną strukturę wzmocnienia. Ostatnie 10,7dB wzmocnienia wykonuje drugi stopień. Dzięki temu stopień wejściowy może mieć mniejsze wzmocnienie, a jego zniekształcenia THD są poniżej 0,0006% od 40Hz do 22kHz.

Liniowy zasilacz wykorzystuje niezawodne kondensatory elektrolityczne Panasonic i precyzyjne wzorce diodowe. Zewnętrzny transformator jest zintegrowany z wtyczką sieciową, dzięki czemu jego pola magnetyczne są oddalone od obudowy przedwzmacniacza. Poprawione właściwości magnetyczne transformatora pozwalają utrzymać pobór mocy w stanie gotowości do 0,2W. Zastosowanie zasilacza liniowego zapewnia lepszą izolację sieci niż zasilacze impulsowe, a przełączanie właściwe dla zasilaczy impulsowych nie dostaje się do toru audio. Układ wyciszania steruje umieszczonym przy wyjściu telekomunikacyjnym przekaźnikiem Panasonic aby zapobiec nieprzyjemnym odgłosom przy włączaniu/wyłączaniu przedwzmacniacza.

Dane techniczne Spartan 15:

[zdjęcie przedwzmacniacza gramofonowego Classic Audio Spartan 15]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl