Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

MCINTOSH - podstawkowe, czterodrożne kolumny ML1 Mk II nawiązujące do klasyka z lat 1970-tych (21.10.2023)

McIntosh zaprezentował podstawkowe kolumny ML1 Mk II. Rozpoczęcie sprzedaży w Europie planowane jest na połowę listopada. Pierwszą parę będzie można zobaczyć na zbliżającej się wystawie Audio Video Show w Warszawie na stoisku HiFi Club. Cena wraz z dołączanymi w komplecie podstawkami wynosi 63.800 złotych za parę (dystrybucja HiFi Club).

Oryginalny model ML1 to pierwsze zestawy głośnikowe w historii firmy McIntosh. Kolumny te produkowano w latach 1970-77. Dla wykorzystania pełnych możliwości w zakresie basu należało zastosować zewnętrzny korektor charakterystyki.

Nowe ML1 Mk II nawiązują swoim wyglądem do poprzednika z lat 1970-tych. Obudowa wykorzystuje olejowane lite drewno i fornir orzecha amerykańskiego, co daje efekt wizualny satyny. Ze względów akustycznych zrezygnowno z drewnianych listew w maskownicy. Nowa maskownica jest mocowana magnetycznie, wykorzystuje czarną, przeźroczystą akustycznie tkaninę i ma metalowe elementy wykończeniowe.

O ile wygląd naśladuje starsze kolumny, rozwiązania techniczne są w pełni nowoczesne. ML1 Mk II to zestaw czterodrożny. 12-calowy głośnik niskotonowy pracuje w obudowie zamkniętej, ma polipropylenową membranę i kopułkę przeciwpyłową oraz zawieszenie z syntetycznej gumy. Głośnik ten wykorzystuje też firmowy, opatentowany układ magnetyczny Low Distortion High Performance (LD/HP®) co zmniejsza zniekształcenia i zwiększa moc oraz sprawność.

Dolną część średnich tonów odtwarzają dwa głośniki 4-calowe zainstalowane w zamkniętych komorach. Mają one polipropylenowe membrany i kopułki przeciwpyłowe oraz zawieszenia z syntetycznej gumy. Górny zakres średnich tonów obsługuje 2-calowa, miękka kopułka. A najwyższe rejestry odtwarza tytanowa kopułka 3/4 cala, taka sama jak w kolumnach XR50 i XR100.

Inaczej niż w pierwowzorze, układ głośników na przedniej ściance jest symetryczny i nie ma rozróżnienia na lewą i prawą kolumnę. 2-calowy głośnik średniotonowy ma niski rezonans i znosi duże moce, co pozwoliło na zastosowanie niskiej częstotliwości podziału oddalonej od wartości 1kHz, która ma kluczowe znaczenie dla reprodukcji wokali. Dobór częstotliwości zwrotnicy głośnika wysokotonowego optymalizuje listek pionowej charakterystyki kierunkowej.

Głośniki średnio- i wysokotonowe są zainstalowane w specjalnie wyfrezowanej płycie. Dzięki temu głośniki są bliżej siebie, co poprawia charakterystyki kierunkowe. Płyta stanowi też solidną podstawę montażowę i redukuje wibracje. Poza tym wewnętrzne wręgowanie jest tak skonstruowane by wydzielić dla głośników obsługujących górę pasma osobną, szczelną komorę niezależną od głośnika basowego, co dodatkowo wspomaga redukcję wibracji.

Według materiałów producenta, zastosowane głośniki i konstrukcja zwrotnicy ML1 Mk II zapewniają dobrą jakość brzmienia w szerokim kącie odsłuchu, a dobrą jakość stereo można uzyskać na dużym obszarze.

Kolumny zaprojektowano tak aby mogły pracować mocami aż do 600W, co pozwala na osiągnięcie wysokiej głośności w dużych pokojach.

Specyfikacje elementów zwrotnicy przyjęto z zapasem aby zapewnić zdolność pracy z wysoką mocą. Półprzewodnikowe, samoczynnie wracające do stanu aktywnego układy zabezpieczają głośniki przed uszkodzeniem. Do połączenia ze wzmacniaczem służą przystosowane do bi-wiringu, pozłacane terminale Solid Cinch.

Produkcja ML1 odbywa się w USA. W zestawie z kolumnami znajdują się dopasowane podstawki z odlewanym z aluminium logiem i nazwą modelu. Do podstawek załączane są stopki do ustawienia na twardych podłogach i kolce do ustawienia na dywanach.

Dane techniczne ML1 Mk II:

[zdjęcie zestawów głośnikowych McIntosh ML1 Mk II]
[zdjęcie zestawów głośnikowych McIntosh ML1 Mk II - przód i tył]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl