Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

IFI AUDIO - przenośny przetwornik cyfrowo-analogowy/wzmacniacz słuchawkowy hip-dac 3 (11.10.2023)

Do sprzedaży w Polsce wszedł przenośny przetwornik cyfrowo-analogowy/wzmacniacz słuchawkowy iFi Audio hip-dac 3. Pierwszy hip-dac pojawił się w 2019 roku, a następnie hip-dac 2 w 2021 roku. Udoskonalony model trzeciej generacji jest wykończony w kolorze Titanium Shadow i ma cenę 999 złotych (dystrybucja Horn Distribution).

Zainstalowano dwa porty USB-C - jeden do audio, drugi do ładowania (poprzednie dwie generacje hip-dac używały do audio USB-A). Na spodzie hip-dac 3 znajduje się dodatkowy przełącznik aktywujący technologię IE Match firmy iFi. Jest to zastrzeżony obwód zaprojektowany w celu optymalizacji mocy wyjściowej wzmacniacza, aby lepiej pasował do słuchawek o wysokiej czułości, zwłaszcza monitorów dousznych (IEM). W przypadku użycia z takimi urządzeniami, IE Match redukuje szumy tła, poprawia szczegółowość i zakres dynamiki oraz zwiększa użyteczny zakres regulacji głośności.

Wejście audio USB-C jest asynchroniczne, co oznacza, że szybkość transmisji danych jest regulowana przez obwód zegara audio hip-dac 3, zapewniając dokładny, wolny od zniekształceń jitter transfer danych ze źródła. Oddzielny port USB-C do ładowania pozwala zoptymalizować pracę wejścia audio i oznacza, że można korzystać z hip-dac 3, gdy jest podłączony do sieci.

Pliki PCM i DXD są obsługiwane z częstotliwością próbkowania do 384 kHz, a DSD od 2,8 MHz do 12,4 MHz (DSD64, 128 i 256). Obsługiwane jest również pełne dekodowanie MQA (pełny proces dekodowania w trzech krokach). Po obu stronach pokrętła głośności znajduje się para diod LED, które zmieniają kolor, wskazując format i częstotliwość próbkowania przychodzącego sygnału.

Konwersja cyfrowo-analogowa oparta jest na chipsecie Burr-Brown, z którego iFi często korzysta ze względu na walory brzmieniowe i architekturę True Native. Konstrukcja umożliwia przesyłanie danych audio DSD i PCM oddzielnymi ścieżkami, dzięki czemu pozostają one bit-perfect w natywnej formie aż do konwersji cyfrowo-analogowej. Kolejnym istotnym elementem jest układ XMOS, używany do przetwarzania danych audio odbieranych przez wejścia cyfrowe. hip-dac 3 zawiera 16-rdzeniowy mikrokontroler XMOS, którego moc obliczeniowa jest wykorzystywana przez iFi do optymalizacji jakości dźwięku i wykorzystania pełnego potencjału konwertera CA Burr-Brown.

Dostępne są dwa wyjścia słuchawkowe, niesymetryczne 3,5 mm oraz symetryczne 4,4 mm. Wyjście symetryczne pozwala aby słuchawki wyposażonym w symetryczne połączenie w pełni wykorzystały różnicową konstrukcję wzmacniacza hip-dac 3. Ponadto wyjście 3,5 mm korzysta z opatentowanego przez iFi obwodu S-Balanced, redukując przesłuchy i związane z nimi zniekształcenia o połowę, gdy jest używane ze zwykłymi, niesymetrycznymi połączeniami słuchawkowymi.

Analogowy stopień wzmacniający wykorzystuje prawdziwie symetryczną konstrukcję obwodu. Zastosowano szereg wysokiej jakości komponentów, w tym niestandardowy wzmacniacz operacyjny iFi OV, precyzyjny, niskoszumowy układ zasilania firmy Texas Instruments oraz wysokiej jakości analogowy potencjometr głośności. Zastosowano też nowe kondensatory z folii metalowej.

Wzmacniacz może dostarczyć do 400 mW do 32-omowego obciążenia, zapewniając kompatybilność z szeroką gamą typów słuchawek. Słuchawki o wysokiej impedancji są dobrze obsługiwane dzięki napięciu wyjściowemu 6,3 V przy 600 omach (wyjście symetryczne). Aby zoptymalizować wysterowanie podłączonych słuchawek zastosowano przełączanik wzmocnienia - funkcję o nazwie Power Match.

XBass to funkcja wybierana przez użytkownika służąca wzmocnieniu niskich częstotliwości bez zagłuszania średnich tonów. Funkcja ta działa całkowicie w domenie analogowej i może być włączana lub wyłączana ze ścieżki sygnału.

Bateria 2.200 mAh wystarcza na około 7-12 godzin odtwarzania między ładowaniami, w zależności od poziomu głośności i tego, jak energochłonne są podłączone słuchawki.

Obudowa z aluminium ma wymiary 102 * 70 * 14 mm. W zestawie znajduje się kabel USB-C OTG (OnThe-Go), kabel USB-A do USB-C oraz kabel USB-C do Lightning dla urządzeń iOS wyposażonych w złącze Apple. Istnieje możliwość aktualizacji oprogramowania układowego.

[zdjęcie kowertera CA/wzmacniacza słuchawkowego iFi Audio hip dac 3]
[zdjęcie kowertera CA/wzmacniacza słuchawkowego iFi Audio hip dac 3 - od spodu]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl