Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

IFI AUDIO - NEO iDSD 2, konwerter CA ze wzmacniaczem słuchawkowym/przedwzmacniaczem (29.09.2023)

Do sprzedaży w Polsce w październiku 2023 wejdzie konwerter CA z wbudowanym wzmacniaczem słuchawkowym i przedwzmacniaczem, iFi Audio NEO iDSD 2. Jego cenę detaliczną ustalono na 4.499 zł (dystrybucja Horn Distribution).

Stacjonarny przetwornik cyfrowo-analogowy/wzmacniacz słuchawkowy NEO iDSD w 2020 roku zapoczątkował serię NEO, czyli urządzeń średniego segmentu do użytku domowego. Wchodząca teraz na rynek druga generacja NEO iDSD oferuje szereg udoskonaleń.

Na wyposażeniu jest wejście USB-B, optyczne i cyfrowe koncentryczne. Sygnał można odbierać bezprzewodowo przez Bluetooth. Jest też dodatkowe wejście analogowe mini-jack 3,5mm. Istnieje możliwość automatycznego wykrywania wejścia, ręcznego wyboru za pomocą wielofunkcyjnego pokrętła, pilota zdalnego sterowania lub też aplikacji sterującej iFi Nexis.

Wyjścia liniowe/przedwzmacniaczowe są zarówno w postaci niesymetrycznej RCA jak i symetrycznej XLR. Wyjścia słuchawkowe to jack 6,3mm i symetryczne 4,4mm. NEO iDSD 2 może być używany jako klasyczny przetwornik cyfrowo-analogowego z wyjściem analogowym o stałym poziomie. Może też działać jako przetwornik cyfrowo-analogowy/ przedwzmacniacz z regulowanym poziomem wyjściowym.

NEO iDSD 2 charakteryzuje się niedużymi wymiarami (214 * 41 * 158 mm), może być ustawiony poziomo lub pionowo. Nowy, dwucalowy, kolorowy wyświetlacz TFT o wysokiej rozdzielczości obraca się automatycznie, dostosowując się do wybranej orientacji. Na wyświetlaczu pokazywane są takie informacje jak format audio, częstotliwość próbkowania, poziom głośności, tryb wejścia i ustawienia. Jasnośc może być regulowana przez użytkownika. Konstrukcja SilentLine gwarantuje, że wyświetlacz nie generuje zakłóceń elektrycznych wpływających na sygnał audio. Przełączanie pomiędzy ustawieniami też zaprojektowano tak, aby nie degradować dźwięku, przełączanie oparte na FET jest obsługiwane przez mikrokontroler, który aktywuje się tylko wtedy, gdy użytkownik zmienia ustawienie. Wielofunkcyjne pokrętło daje dostęp do bogatego wyboru dostępnych funkcji i ustawień.

Do konwersji cyfrowo-analogowej wybrano układ Burr-Brown, często stosowany iFi, wybrany ze względu na jego walory brzmieniowe i architekturę True Native. Kolejnym istotnym elementem jest układ XMOS, którego iFi używa do przetwarzania danych audio odbieranych przez wejścia cyfrowe. Moc obliczeniowa 32-bitowego, 16-rdzeniowego mikrokontrolera XMOS Cortex jest wykorzystywana przez iFi w celu optymalizacji jakości dźwięku i wykorzystania potencjału układu DAC Burr-Brown. Zastosowano również rozbudowane technologie eliminacji jittera, w tym najnowszą wersję zegara GMT (Global Master Timing) iFi o femtosekundowej precyzji oraz inteligentną pamięć podręczną. Zainstalowano też wejście dla zewnętrznego zegara.

Zapewniona została obsługa formatów PCM do 32 bitów/768 kHz oraz DSD do częstotliwości 22.5792 MHz (DSD512). Dzięki czterokanałowej konstrukcji True Native układu Burr-Brown, sygnały PCM i DSD podążają oddzielnymi ścieżkami, co umożliwia to zachowanie bitowej perfekcji w natywnej formie, aż do konwersji analogowej. Technologia MQA jest obsługiwana z pełnym dekodowaniem/upsamplingiem plików aż do najwyższej specyfikacji formatu 384 kHz.

NEO iDSD 2 jest pierwszym urządzeniem, w którym zaimplementowano nowy moduł Bluetooth iFi Audio. Obsługuje on Bluetooth w nowej wersji 5.4, co ma zapewniać największy zasięg i stabilność połączenia oraz niskie opóźnienia. W pamięci można przechowac do 8 sparowanych urządzeń, co ułatwia przełaczanie między nimi. Najważniejszym dodatkiem do nowego modułu iFi jest aptX Lossless, który jest elementem platformy Snapdragon Sound firmy Qualcomm. Aby skorzystać z formatu, zarówno urządzenie źródłowe jak i odbiorcze muszą posiadać kompatybilny chipset Snapdragon. iFi Audio współpracowało z Qualcomm we wdrożeniu tego rozwiązania. Oprócz aptX Lossless obsługiwane są aptX Adaptive (wstecznie kompatybilny z aptX i aptX HD), LDAC, HWA/LHDC, AAC i SBC. Oznacza to, że każde urządzenie źródłowe jest obsługiwane w najwyższej rozdzielczości, na jaką pozwala specyfikacja Bluetooth. Moduł Bluetooth iFi można również aktualizować drogą bezprzewodową, więc istnieje możliwość dodawania kolejnych kodeków w przyszłości. Wewnętrzna antena Bluetooth znajduje się za akrylową sekcją w kształcie ćwierćkoła wyciętą w aluminiowej obudowie aby ułatwić odbiór.

W sekcji analogowej zastosowano najnowszą generację konstrukcji nazywanej przez producenta PureWave, czyli układy podwójnego mono o symetrycznej topologii od wejścia do wyjścia. Wykorzystywane są wysokiej jakości elementy, w tym wykonane na zamówienie wzmacniacze operacyjne o bardzo niskim poziomie zniekształceń, wielowarstwowe ceramiczne kondensatory TDK C0G, cienkowarstwowe rezystory MELF i cewki indukcyjne firm Murata i Taiyo Yuden. Zapewniają one niski ESR (równoważna rezystancja szeregowa), wysoką liniowość i niski poziom szumów.

Wysokie napięcia i moce, a także możliwość wyboru jednej z czterech wartości wzmocnienia (normalny 0dB, turbo +8dB, nitro +16dB, IEMatch -12 dB) pozwalają na zoptymalizowaną obsługę bardzo zróżnicowanych słuchawek. Głośność jest regulowana analogowo za pomocą drabinki rezystorowej, pod kontrolą mikroprocesora.

Niskoszumowy, szerokopasmowy obwód zasilania w NEO iDSD 2 zapewnia liniową stabilizację i wysokiej jakości PSRR (Power Supply Rejection Ratio). Zasilacz iFi iPower 2 AC/DC generuje znacznie mniej szumów niż inne podobne urządzenia dzięki aktywnej redukcji hałasu i jest dołączony do NEO iDSD 2 (349 zł przy sprzedaży osobno).

W sekcji cyfrowej do wyboru są cztery filtry: Standard, Bit Perfect, Minimum Phase i GTO (Gibbs Transient Optimised). Można wybierać w locie za pośrednictwem menu NEO iDSD 2. Sa też opcje strojenie dźwięku w dziedzinie analogowej. NEO iDSD 2 został wyposażony w układ o nazwie XBass II, z trzema wariantami korekcji dźwięku w słuchawkach: Bass skupia się na niskich częstotliwościach, Presence koncentruje się na wyższej średnicy, zaś Bass+Presence implementuje oba tryby razem. XSspace to kolejny tryb przetwarzania analogowego, zaprojektowany w celu kompensacji efektu lokalizacji w głowie. Po włączeniu XSspace poszerza scenę dźwiękową słuchawek, zapewniając wrażenia przypominające te z głośników. Zarówno XBass II, jak i XSspace działają całkowicie w domenie analogowej.

NEO iDSD 2 jest dostarczany z nowym, aluminiowym pilotem. Oprócz tego dostępna jest też bezpłatna aplikacji Nexis firmy iFi, dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS. Po wzmacniaczu słuchawkowym iCAN Phantom, NEO iDSD 2 jest drugim urządzeniem iFi Audio współpracującym z Nexis, co pozwala na sterowanie poprzez sieć bezprzewodową. Można w ten sposób konfigurować NEO iDSD 2 i zarządzać jego funkcjami, a także wprowadzać aktualizacje oprogramowania systemowego za pośrednictwem sieci Wi-Fi użytkownika.

Oprócz pilota i zasilacza z urządzeniam dostarczany jest kabel USB 3.0 typu A na typ B, kabel stereo RCA, adapter słuchawek 3.5 mm na 6.3 mm i aluminiowy stojak do ustawienia w pionie.

Dane techniczne iFi Audio NEO iDSD 2:

[zdjęcie przetwornika/wzmacniacza iFi Audio NEO iDSD 2]
[zdjęcie przetwornika/wzmacniacza iFi Audio NEO iDSD 2 - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl