Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

MATRIX AUDIO - odtwarzacz strumieniowy Element X2 Pure oraz końcówka mocy Element P2 (5.06.2023)

Matrix Audio rozszerza swoją flagową serię, wprowadzając nowe urządzenia: streamer Element X2 Pure, oraz stereofoniczną końcówkę mocy Element P2. Dystrybucję w Polsce prowadzi MIP.

Obydwa urządzenia mają takie same wymiary 340 * 58 * 259 mm (SWG), tak samo jak streamer Element X2. Wzorniczo są wszystkie do siebie dopasowane w ramach serii Element. Element X2 jest na rynku od ubiegłego roku, a Element X2 Pure i Element P2 wkrótce mają wejść do sprzedaży.

Element X2 Pure (cena 21.990 złotych) to odtwarzacz strumieniowy, który ma uświetnić 10-lecie marki i posiada najlepszy przetwornik cyfrowo-analogowy w historii Matrix Audio. Wykorzystano bogate doświadczenia z implementacji układów marki ESS Technology, które zdobyto przy projektowaniu przetworników z rodziny X-Sabre. Zastosowano najnowsze układy, czyli przetworniki ES9039PRO. Pracują one w pełnej konfiguracji dual-mono, czyli po jednym na kanał. Dzięki temu, że każdy z tych układów pracuje w trybie mono, połączono równolegle osiem dostępnych w ES9039PRO kanałów przetwarzania. W torze audio zastosowano najwyższej klasy elementy i zadbano o taki sam rozkład elementów w obu kanałach. Zastosowano ponadto wykonany za pomocą obróbki CNC aluminiowy ekran chroniący wrażliwe obwody analogowe przed zakłóceniami.

W najnowszych urządzeniach serii Element zastosowano autorską platformę strumieniującą opartą o procesor NXP i.MX 6Quad Cortex-A9. Wspierana jest szeroka paleta platform i standardów takich jak: Tidal Connect, Spotify Connect, Roon Ready, DLNA, UPnP, AirPlay 2. Możliwe jest też odtwarzanie muzyki z lokalnych zasobów. Autorska aplikacja MA Remote (dostępna dla iOS oraz Androida) pomaga w obsłudze całej biblioteki audio.

Zastosowano interfejs z dotykowym ekranem LCD o przekątnej 3,46 cala. Wyświetlacz informuje o odtwarzanej muzyce i umożliwia zarówno sterowanie odtwarzaniem, jak i kontrolę nad ustawieniami urządzenia.

Wbudowany przedwzmacniacz z wejściem liniowym pozwala na podłączenie zewnętrznego źródła analogowego. Przedwzmacniacz posiada wzmocnienie +10dB i jest w stanie wzmocnić sygnał do poziomu 15.8V RMS. Do regulacji głośności zastosowano drabinkę rezystorową. Wyjścia są zrówno w postaci symetrycznej XLR jak i niesymetrycznej RCA.

Na wyposażeniu jest kilka wejść cyfrowych. Do dyspozycji są wejścia optyczne i koncentryczne, IIS LVDS, HDMI ARC, a także USB. Łączność sieciową można zrealizować poprzez Ethernet 10/100/1000 Mbps, lub WLAN 2.4GHz/5GHz.

Podstawową różnicą pomiędzy Element X2 a Element X2 Pure jest to, że w wersja Pure posiada przetwornik CA w konfiguracji dual-mono zamiast wzmacniacza słuchawkowego. Poza tym obydwa modele posiadają taką samą funkcjonalność zarówno w zakresie strumieniowania jak i przedwzmacniacza.

Wcześniejszy model Element X2 (cena 20.990 złotych) to odtwarzacz strumieniowy ze wzmacniaczem słuchawkowym. W tym przypadku sekcja obliczeniowa współpracuje z przetwornikiem cyfrowo-analogowym opartym o układ ES9038PRO firmy ESS Technology. Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy ma w pełni symetryczną topologię. Składa się on z ośmiu niezależnych wzmacniaczy, połączonych równolegle w pary dla uzyskania większej wydolności prądowej i niższych zniekształceń. Dla obciążenia 33Ω wzmacniacz słuchawkowy osiąga moc 2600 mW i radzi sobie z mało sprawnymi słuchawkami. Zainstalowano dwa wyjścia słuchawkowe, symetryczne 4,4mm i niesymetryczne jack 6,35mm.

Element P2 (cena 8.490 złotych) to stereofoniczna końcówka mocy. Moduły wzmacniające pracują w klasie D i są umieszczone w ekranującej od zewnętrznych zakłóceń obudowie. W trybie stereo moc wynosi 230W/4Ω. Element P2 może też pracować w konfiguracji monobloku, a wtedy moc wzrasta do 850W/4Ω.

Wejścia są dostępne zarówno w postaci symetrycznej XLR jak i niesymetrycznej RCA. Impedancja wejściowa w obu przypadkach wynosi 47kΩ. Zastosowano terminale głośnikowe WBT-0708 Cu akceptujące zarówno widełki, jak i wtyki bananowe. Terminale te posiadają wydrążoną w środku konstrukcję, są bezpośrednio pozłacane oraz pokryte specjalną warstwą zabezpieczającą przed utlenianiem. Posiadają też wskaźnik momentu dokręcenia. Zastosowano specjalne nóżki izolujące od wibracji. Opracowana przez Matrix Audio konstrukcja łączy różne materiały, takie jak ceramika i guma silikonowa, aby zapewnić pełną izolację od wibracji podłoża.

[zdjęcie wzmacniacza mocy Matrix Audio Element P2]
[zdjęcie odtwarzacza strumieniowego Matrix Audio Element X2 Pure - tylna ścianka]
[zdjęcie odtwarzacza strumieniowego Matrix Audio Element X2]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl