Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

AURALIC - nowe generacje urządzeń strumieniujących, Aries i Vega w wersjach G2.2 i G3.0 (29.05.2023)

Na targach HiEnd w Monachium zaprezentowano cztery nowe produkty marki Auralic: ARIES G2.2, VEGA G2.2, ARIES G3 oraz VEGA G3. Seria G2.1 zostanie ulepszona do poziomu G2.2, a oprócz tego pojawi się nowy poziom jakościowy dla najbardziej wymagających klientów, czyli linia G3. Produkty te wprowadzają nowe technologie, takie jak w pełni miedziane obudowy UnityChassis II, czy też nowa platforma obliczeniowa Tesla G3.

Transport cyfrowy ARIES G2.2 trafi do sprzedaży latem, a jego cena będzie wynosiła 28.800 złotych. Przetwornik strumieniujący VEGA G2.2 też ma być dostępny latem, a jego cena będzie wynosiła 37.500 złotych. Dystrybucję w Polsce prowadzi MIP.

Urządzenia G3 mają się pojawić na rynku jesienią 2023. Spodziewane są ceny około 52.000 złotych za transport cyfrowy ARIES G3 oraz 57.000 złotych za przetwornik strumieniujący VEGA G3.

Aries G2.2 oraz Aries G3 posiadają wiele ulepszeń, jak choćby możliwość instalacji dysków SSD NVMe, czy pełne wsparcie dla technologii USB 3.0. Nowe urządzenia posiadają zaprojektowaną od podstaw platformę strumieniującą Tesla G3 o 64-bitowowej architekturze. Zwiększona do 4GB pamięć korzysta z technologii bezpośredniego dostępu do niej (DMA , Direct Memory Access).

Zasilanie w obu nowych transportach zostało zbudowane całkowicie od podstaw. Posiada ponad dwukrotnie większą moc, aniżeli w modelach G2.1. Ma lepszą stabilizację napięcia, a oprócz tego jest znacznie lepiej ekranowane od zewnętrznych wibracji i od szkodliwych wpływów pól magnetycznych i interferencji radiowych. Wszystkie układy związane z przetwarzaniem cyfrowych danych audio, wliczając w to izolowane galwanicznie wejście USB, posiadają własne, niezależne moduły zasilające, co pozwoliło osiągnąć niski poziom szumów zasilania wynoszący tylko 0.8 mikrowoltów. Jest o redukcja w stosunku do modeli G2.1 o aż 80%. Elementy odpowiadające za obliczenia posiadają zasilanie z szumami na poziomie 27 mikrowoltów, co jest aż 50-krotną poprawą w stosunku do serii G2.1.

Aries G3 to nie tylko transport cyfrowy, ale także procesor audio dający użytkownikowi dostęp do wielu funkcji. W ARIES G3 zastosowano najnowszą, dedykowaną do audio platformę obliczeniową Proteus X1, która optymalizuje sygnał audio.

Zarówno Aries G2.2, jak i Aries G3 mogą współpracować z zegarem wzorcowym LEO GX.1 za pomocą złącza Lightning Link, co pozwala jeszcze bardziej podnieść jakośc sygnału cyfrowego na wyjściach.

Vega G2.2 oraz Vega G3 to przetworniki strumieniujące z technologiami Fusion DAC i Direct Data Recording. Posiadają zintegrowany przedwzmacniacz oraz analogową regulację głośności.

Do konwersji cyfrowo-analogowe zastosowano firmową technologię Fusion DAC. Łączy ona zalety konwerterów typu delta-sigma z zaletami układów opartych na drabinkach rezystorowych (multi-bit). Fusion DAC to innowacyjna technologia, która polega na wykorzystaniu najlepszych układów konwerterów CA w taki sposób, że pominięte zostają w nich wszystkie zintegrowane funkcje, jak choćby pętla PLL, filtr cyfrowy, czy nadpróbkowanie. W takiej konfiguracji wykorzystana jest jedynie sama część przetwarzająca sygnał z domeny cyfrowej na analogową. Reszta obróbki sygnału przed właściwą konwersją odbywa się w zewnętrznych układach o dużej mocy obliczeniowej.

Vega G2.2 i Vega G3.0 do rekonstrukcji zegara wykorzystują unikalną, opracowaną przez firmę AURALiC technologię Digital Data Recording. W przeciwieństwie do tradycyjnych przetworników, które polegają na pętli PLL, aby dokonać rekonstrukcji sygnału zegara, technologia Direct Data Recording korzysta z zupełnie innego rozwiązania. Ponieważ pętla PLL nie jest w stanie całkowicie usunąć zakłóceń typu jitter występujących w sygnale przychodzącym, wykorzystano buforowanie danych w platformie Tesla G3, na której oparte są nowe konwertery. W ten sposób uzyskano całkowitą izolację od zegara sygnału przychodzącego. Sygnał jest następnie przetwarzany przez zaawansowane filtry cyfrowe oraz algorytmy nadpróbkujące i przed przesłaniem do właściwej konwersji taktowany ponownie za pomocą dwóch zegarów Femto. Jeden obsługuje częstotliwości 44.1x, a drugi 48x. Działają one jako zegary wzorcowe, niezależnie od zegara sygnału przychodzącego.

Vega G2.2 oraz G3.0 posiadają znany z Vegi G2.1 przedwzmacniacz analogowy. Nowe przetworniki mogą stać się centrum systemu audio, ponieważ mają też na wyposażeniu wejście analogowe. Regulacja głośności w obu modelach Vega zrealizowana jest na precyzyjnej drabince rezystorowej, co zapewnia znakomite zrównoważenie kanałów.

Vega G3.0 posiada zaawansowany resampler oparty na procesorze Xilinx XC7A200T, posiadający aż 200,000 komórek logicznych i 740 elementów DSP. Układ ten korzysta z pamięci RAM dostępnej dla platformy Tesla i umożliwia przetwarzanie sygnału za pomocą bardzo zaawansowanych filtrów cyfrowych i nadpróbkujących. W ten sposób sygnał docierający do właściwego układu przetwornika będzie zawsze w najbardziej optymalnym dla konwersji formacie. Vega 3.0 posiada także tryb Pure DAC, który optymalizuje pracę urządzenia poprzez wyłączenie części odpowiedzialnej za strumieniowanie, co będzie przydatne w przypadku korzystania z zewnętrznego transportu cyfrowego takiego jak Aries.

[zdjęcie transportu cyfrowego Auralic Aries G2.2]
[zdjęcie przetwornika strumieniującego Auralic Vega G2.2]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl