Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

MATRIX AUDIO - cyfrowy interfejs audio X-SPDIF 3 ze wsparciem gęstych formatów (12.04.2023)

Do sprzedaży weszła trzecia, ulepszona wersja interfejsu cyfrowego Matrix Audio X-SPDIF 3. Jego sugerowana cena detaliczna wynosi 2.499 zł (dystrybucja MIP).

X-SPDIF 3 posiada wejście USB oraz zestaw czterech wyjść cyfrowych: AES/EBU XLR, koncentryczne S/PDIF RCA, Toslink oraz konfigurowalne I2S (definicja tego wyjścia jest opisana w instrukcji obsługi). Urządzenie będzie szczególnie przydatne dla osób, które chcą połączyć komputer, telefon, bądź tablet z przetwornikiem cyfrowo-analogowym w systemie hi-fi.

X-SPDIF 3 wspiera gęste formaty takie jak DSD512 czy PCM 768 kHz. Zaimplementowano wysokiej klasy izolację od szumów transmisji USB.

X-SPDIF 3 konwertuje cyfrowy strumień audio z wejścia USB do formatu S/PDIF lub I2S LVDS. W trakcie wewnętrznego przetwarzania sygnał jest regenerowany i retaktowany, co zapewnia pełną izolację od szumów oraz jittera z urządzenia źródłowego.

Aby zapewnić precyzję taktowania sygnału zastosowano dwa precyzyjne zegary Femto marki Accusilicon. Dla częstotliwości 44.1 kHz oraz dla 48 kHz, a także dla ich wielokrotności, wykorzystywane są osobne oscylatory. Specjalnie zaprogramowany układ FPGA dokonuje odpowiednich podziałów częstotliwości oraz sprawuje kontrolę nad przesyłaniem sygnału tak, aby w każdym wariancie zapewnić najlepszą jakość sygnału. Układ FPGA jest dodatkowo zasilany za pomocą niskoszumnego stabilizatora typu LDO tak, aby na żadnym etapie przetwarzania nie wprowadzić dodatkowych zakłóceń do sygnału cyfrowego.

Umieszczone na spodzie urządzenia przełączniki pozwalają wybrać różne tryby pracy. Po pierwsze, można wybrać jeden z dwóch trybów pracy zegara tak, aby uzyskać najlepsze zgranie z docelowym przetwornikiem. Ponadto możliwa jest konwersja pomiędzy formatem DoP (DSD-over-PCM) a formatem natywnym DSD. Matrix Audio X-SPDIF 3 będzie przydatny zwłaszcza dla osób korzystających z DSD (aż do DSD512) i posiadających przetwornik, który przyjmuje ten format tylko w postaci natywej.

Matrix Audio X-SPDIF 3 może być zasilany zarówno z USB napięciem 5V, jak i z zewnętrznego zasilacza 12V. O trybie zasilania informuje dioda USB. Wykorzystanie zewnętrznego zasilacza pozwala na korzystanie ze źródeł sygnału o niskiej wydolności zasilania, jak na przykład telefony. Podłączenie zewnętrznego zasilania powoduje też, że odcinana jest szyna zasilania ze złącza USB. To zapewnia izolację od interferencji, jakie mogą pochodzić z urządzenia źródłowego, a poza tym daje użytkownikowi możliwość stosowania specjalizowanych zasilaczy o wyższej jakości. Dla zewnętrznego zasilania potrzebna jest wtyczka o średnicy zewnętrznej 5.5mm i średnicy wewnętrznej 2.1mm. Napięcie zasilania nie powinno przekroczyć 12V, ponieważ większe wartości mogą spowodować uszkodzenie urządzenia.

Obudowa X-SPDIF 3 została zaprojektowana pod kątem izolacji od zewnętrznych zakłóceń elektromagnetycznych oraz izolacji od wibracji. Jest ona wykonana z jednego bloku aluminium, precyzyjnie obrobionego na CNC tak, aby idealnie pomieścić wewnętrzny układ. Wszystkie gniazda znajdują się na tylnej ściance, z przodu umieszczono jedynie diodę informującą o pracy urządzenia.

Dane techniczne Matrix Audio X-SPDIF 3:

[zdjęcie interfejsu cyfrowego Matrix Audio X-SPDIF 3]
[zdjęcie interfejsu cyfrowego Matrix Audio X-SPDIF 3 - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl