Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

WARWICK ACOUSTICS - polska dystrybucja elektrostatycznych systemów słuchawkowych z Wielkiej Brytanii (3.02.2023)

Po premierze, która miała miejsce podczas warszawskiej wystawy Audio Video Show 2022, do sprzedaży w Polsce weszły produkty brytyjskiej firmy Warwick Acoustics specjalizującej się w produkcji słuchawek elektrostatycznych i elektroniki do ich wysterowania. Dystrybucję w Polsce prowadzi MIP.

Bravura to zaprojektowane od podstaw otwarte słuchawki elektrostatyczne. Korzystają one z przetworników HPEL opartych o membrany wykonane ze specjalnego laminatu. Przetworniki te są efektem trzech lat projektowania. Zastosowano nowatorską konstrukcję statorów wykorzystującą konfigurację single-ended i nowoczesne materiały. Efektywna powierzchnia membrany wynosi 3.570 mm2, a masa ruchoma poniżej 0,2g.

Muszle wykonano z magnezowych odlewów, ze względu na wysokie tłumienie rezonansów przez ten materiał. Chroni on też przed zakłóceniami elektromagnetycznymi, a jego niska masa pozwala podnieść komfort użytkowania. Zastosowano taki sam ręcznie wykonany pałąk, jak we flagowych słuchawkach Aperio. Ręcznie produkowane poduszki powstają z owczej skóry Cabretta, co ma zapewniać komfort, lekkość i wytrzymałość. Masa słuchawek bez kabla to 403g.

Do słuchawek Bravura zaprojektowano specjalne kable o bardzo niskiej pojemności. Ten parametr jest szczególnie istotny w przypadku słuchawek elektrostatycznych. Przewody zaprojektowano we współpracy z renomowanymi specjalistami, jak Atlas czy Lemo. Ten ostatni odpowiada za specjalne, precyzyjnie wykonane wtyczki. Posiadają one mechanizm automatycznej blokady oraz gwarantują niezmienne przez lata parametry elektryczne połączenia.

Sonoma M1 to specjalizowany wzmacniacz do sterowania słuchawek elektrostatycznych, zapewniający potrzebne do tego wysokie napięcia. Jest on naturalnym partnerem dla słuchawek Bravura.

We wzmacniaczu zastosowano układ bazujący na pracujących w klasie A tranzystorach FET w topologii single-ended. Wzmacniacz jest zaprojektowany aby poradzić sobie z obciążeniem pojemnościowym, jakim są słuchawki elektrostatyczne. Jest też zoptymalizowany do współpracy z przetwornikami HPEL i bardzo mocno spolaryzowany do pracy w klasie A. Dzięki temu uzyskano bardzo dobrą liniowość i wysoki współczynnik narastania sygnału.

Sonoma M1 posiada zarówno analogowe wejścia liniowe (RCA, mini-jack 3,5mm) jak i wejścia cyfrowe (koncentryczne S/PDIF z obsługą PCM do 192/24, USB typ B z obsługą PCM do 384/32 i DSD 128 DoP). Wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy wykorzystuje starannie zaimplementowane układy ESS Technology, po jednym na każdy kanał. Warwick Acoustics przykłada dużą wagę do zaawansowanej obróbki sygnału. W przypadku wzmacniacza Sonoma M1 do przetwarzania sygnału wejściowgo służy wydajny procesor DSP o rozdzielczości 64-bitów. Zastosowano algorytmy, dzięki którym dźwięk ze słuchawek Warwick Acoustics ma bardziej przypominać brzmienie kolumn, aniżeli słuchawek.

Sygnały z wejść analogowych są przetwarzane na postać cyfrową za pomocą dedykowanego układu firmy AKM. Pracuje on z rozdzielczością 32-bity/384 kHz. Ponieważ wzmacniacz ma zarówno wejście niskopoziomowe (3.5mm, 850mVrms), jak i wysokopoziomowe (RCA, 2,1Vrms), zastosowano osobne obwody układu konwersji analogowo-cyfrowej w zależności od wybranego wejścia. Zapewnia to osiągnięcie w każdym przypadku zakresu dynamiki przekraczającego 120 dB. Wszystkie elementy sekcji cyfrowej taktowane są przez zegar femto firmy Crystek. Układ PCB zapewnia izolację sekcji cyfrowej od analogowej, uzyskano niski poziom szumów wynoszący -129 dB.

Aby otrzymać stabilne, wolne od szumów zasilanie, Sonoma M1 ma specjalny, dwustopniowy zasilacz. Za pierwszy stopień służy moduł zewnętrzny, będący konstrukcją impulsową pracującą z częstotliwością 85kHz. Moduł ten ma ponad trzykrotny zapas mocy w stosunku do wymagań M1. Drugi stopień zasilacza znajduje się już we właściwej obudowie wzmacniacza i składa się z wielu stopni stabilizacji napięcia opartych o układy marki Analog Devices. Specjalny przewód łączący zasilacz z urządzeniem posiada dodatkowy pierścień filtrujący zakłócenia elektromagnetyczne.

Obudowa (wymiary SWG 190 * 57 * 290 mm) wykonana metodą obróbki CNC powstaje z bloku aluminium 6063 o najwyższej czystości. Zapewnia ona izolację od wibracji i działa także jako ekran chroniący obwody audio przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Wszystkie napisy są grawerowane laserowo. Masa urządzenia to 2,45kg.

Aperio to flagowy produkt marki, system składający się ze słuchawek elektrostatycznych oraz dedykowanego, wielofunkcyjnego wzmacniacza. Całość jest zaprojektowana jako komplet i elektronika jest zoptymalizowana pod kątem słuchawek.

Otwarte słuchawki wchodzące w skład systemu Aperio mają przetworniki elektrostatyczne Balanced-Drive High Precision Electrostatic Laminate (BD-HPEL). Efektywna powierzchnia membrany to 3.570mm2, pasmo przenoszenia rozciąga się od 10Hz do 60kHz, a masa słuchawek bez kabla to 405g.

Na wyposażeniu wzmacniacza są wejścia analogowe (niesymetryczne RCA, symetryczne XLR), a także wejścia cyfrowe AES3 (AES/EBU) XLR, koncentryczne S/PDIF RCA, USB typ B i wejście siciowe Ethernet (kompatybilne z DLNA).

Oprócz wyjścia na słuchawki zainstalowano też wyjścia analogowe (zarówno niesymetryczne RCA i symetryczne XLR) dzięki czemu Aperio może spełnić rolę przedwzmacniacza w systemie audio.

Wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy jest w pełnej konfiguracji dual-mono. Regulacja głośności dla sygnału PCM odbywa się ona w sposób bezstratny w domenie cyfrowej, a dla sygnału DSD użyto analogowej drabinki rezystorowej. Układ sterujący słuchawkami ma topologię dual-mono, prcuje w klasie A i jest zbudowany z dyskretnych MOSFET-ów.

[zdjęcie systemu słuchawkowego Warwick Acoustics Aperio]
[zdjęcie słuchawek Warwick Acoustics Bravura]
[zdjęcie wzmacniacza słuchawkowego Warwick Acoustics Sonoma 1]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl