Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

MCINTOSH - tranzystorowo/lampowy wzmacniacz mocy MC451 do bi-ampingu (12.01.2023)

Na polski rynek wszedł wzmacniacz mocy McIntosh MC451. Jest to urządzenie przeznaczone do bi-ampingu, łączące w jednej obudowie 150-watowy wzmacniacz lampowy i 300-watowy wzmacniacz tranzystorowy. Cena detaliczna za sztukę wynosi 74.500 zł (dystrybucja HiFi Club).

MC451 dołącza w ofercie McIntosha do modelu MC901, który też jest przeznaczony do bi-ampingu. W przeciwieństwie do swojego większego krewniaka MC451 ma bardziej konwencjonalną formę, dzięki czamu łatwiej można go zainstalować i skorzystać z typowych mebli dla sprzętu audio.

Lampowa sekcja o mocy 150W przeznaczona jest dla zakresu średnich i wysokich tonów. W stopniu wyjściowym pracują 4 lampy KT88 umieszczone pod kratką, którą można zdemontować. Poza tym pracują tam jeszcze 2 lampy 12AT7 i jedna 12AX7A. Zastosowano opatentowaną, firmową technologię transformatora wyjściowego Unity Coupled Circuit, a moc wyjściowa jest taka sama dla impedancji obciążenia 2, 4 lub 8Ω.

Tranzystorowa sekcja o mocy 300W jest przeznaczona dla obsługi niskich tonów. Zastosowano komplementarny układ przeciwsobny (push-pull). Głośniki są zasilane za pośrednictwem firmowych Autoformerów (transformatory wyjściowe) i moc jest taka sama dla impedancji obciążenia 2, 4 lub 8Ω. Chłodzenie tranzystorów wyjściowych odbywa się z pomoca radiatorów McIntosh Monogrammed Heatsink o przekroju w kształcie firmowego logo.

Do podłączenia kolumn służą opatentowane terminale Solid Cinch. Każda sekcja ma zestaw osobnych terminali dla różnych impedancji obciążenia (2, 4 lub 8Ω).

Cichy transformator toroidalny ma odpowiednio dużą moc, aby obie sekcje wzmacniające nie wpływały wzajemnie na swoją pracę.

MC451 ma wbudowaną zwrotnicę o regulowanych parametrach. Można zmieniać częstotliwość podziału od 100Hz do 1kHz oraz regulować wzmocnienie sekcji lampowej w zakresie -6dB do +3dB. W razie potrzeby można też pominąć wbudowaną zwrotnicę i osobno podłączyć każdą sekcję. Przełącznik na tylnej ściance pozwala wybrać właściwy tryb pracy.

Sekcja tranzystorowa i lampowa mają osobne wejścia w dwóch postaciach, symetryczne XLR i niesymetryczne RCA.

W MC451 zainstalowano mechaniczny, szybki wskaźnik mocy wyjściowej DualView. Ma on dwie wskazówki i dwie skale zintegrowane w jednym okienku. Dzięki temu równolegle prezentowane są niezależne wskazania dla obu sekcji wzmacniacza. Podświetlenie wskaźnika można wyłączyć.

Zastosowano szereg rozwiązań technicznych charakterystycznych dla firmy McIntosh. Power Guard śledzi i dopasowuje sygnał wejściowy w sekcji wzmacniacza tranzystorowego w czasie rzeczywistym i w razie potrzeby dopasowuje poziom sygnału aby uniknąć ostrych zniekształceń i szkodliwego dla głośników obcinania szczytów przebiegu wyjściowego. Power Guard Screen Grid Sensor (SGS) w sekcji lampowej śledzi i w razie potrzeby w czasie rzeczywistym dynamicznie ogranicza prąd siatki w lampach KT88 aby zapewnić ich pracę w zaakresie bezpiecznych poziomów. Sentry Monitor śledzi prąd wyjściowy i odcina wzmacniacz po przekroczeniu progu bezpieczeństwa.

Wzornictwo zachowuje konwencje charakterystyczne dla McIntosha. Znajdziemy takie elementy jak panel frontowy z czarnego szkła, podświetlane logo, aluminiowe uchwyty, okrągłe gałki ze srebrnym wykończeniem, schematy blokowe na górnej ścince i chassis z polerowanej stali nierdzewnej.

Na wyposażeniu jest wejście i wyjście wyzwalacza. Można też skorzystać z systemu zarządzania energią i wyłączać wzmacniacz automatycznie jeśli przez zadany okres czasu nie zostanie wykryty sygnał wejściowy.

Dane techniczne MC451:

[zdjęcie wzmacniacza mocy McIntosh MC451]
[zdjęcie wzmacniacza mocy McIntosh MC451 - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl