Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

NAIM - nowe modele elektroniki serii New Classic (5.01.2023)

W 1973 roku, a więc 50 lat temu, rozpoczęła działalność firma Naim Audio. Jubileuszowy rok firma rozpoczyna wprowadzając nowe modele linii New Classic. Seria ta jest zaprojektowana i skonstruowana w Anglii. W Polsce dystrybucję prowadzi FNCE.

NSC 222 (cena 33.499 złotych) to przedwzmacniacz z wbudowanym odtwarzaczem strumieniowym. Połączenie sieciowe można wykonać zarówno przewodowo (Ethernet) jak i bezprzewodowo (WiFi). Można strumieniować sygnał ze Spotify Connect, Apple Music, Tidal (i Tidal Connect), Qobuz, AirPlay 2, Chromecast, serwerów UPnP, z nośników podłączonych do USB. NSC222 jest też urządzeniem Roon ready. Dla wszystkich typów plików obsługiwane jest odtwarzanie bez przerw gapless. Do dyspozycji jest kilka wejść cyfrowych (2 Toslink, 1 koncentryczne RCA, 1 koncentryczne BNC, 2 porty USB typ A). Oprócz tego obsługiwany jest Bluetooth włącznie z kodekiem aptX Adaptive. Dla sygnałów analogowych są zarówno wejścia liniowe (DIN i RCA) jak i wejście gramofonowe MM.

Wyjścia są zarówno w postaci symetrycznej XLR jak i niesymetrycznej RCA. NSC 222 został też wyposażony we wzmacniacz słuchawkowy na dyskretnych tranzystorach bazujący na rozwiązaniach z Uniti Atom Headphone Edition.

Regulacja głośności ma taką samą architekturę jak w modelu Statement i wykorzystuje przekaźniki oraz rezystory. Optyczny enkoder regulacji głośności obraca się na precyzyjnym kulowym łożysku. Przekaźniki są też zastosowane do przełączania źródeł. Stopień wejściowy pracuje w klasie A i jest zrealizowany na dyskretnych tranzystorach.

W sekcji cyfrowej pracują dwa zegary (dla wielokrotności 44.1kHz i 48kHz). Dla wejść SPDIF zastosowano bufor DSP RAM dla minimalizacji jittera. Konwersję cyfrowo-analogową wykonuje układ PCM1791A (w trybie z zewnętrznym filtrem).

Informacje o pracy urządzenia są wyświetlane na kolorowym ekranie o przekątnej 5,5 cala. Do sterowania można wykorzystać aplikację Focal & Naim App (iOS lub Android), inteligentnego pilota zdalnego sterowania Zigbee (pilot nie musi widzieć odbiornika) lub panel frontowy samego urządzenia. Gałka regulacji głośności jest podświetlana.

Aby podnieść osiągi NSC 222 można zastosować zewnętrzny zasilacz NPX 300. Po jego podłączeniu wyłączany jest zasilacz wewnętrzny, redukcji ulaga poziom szumów.

Dane techniczne NSC 222:

Wzmacniacz mocy NAP 250 (cena 33.499 złotych) to klasyczna pozycja obecna w ofercie marki Naim od 1975 roku. Mamy w tym przypadku szóstą generację urządzenia. Wykorzystane zostały technologie z flagowego modelu Statement. NAP 250 ma wejścia symetryczne XLR, ale za pomocą adaptera można też podłączyć inne wtyki.

NAP 250 pracuje w klasie A/B. Ma on w pełni stabilizowane zasilanie, z dyskretnymi układami stabilizacji. Wzmacniacz wykorzystuje 8 specjalnie zaprojektowanych dla Naima tranzystorów mocy NA009, po 4 w stopniach wyjściowych i 4 w zasilaniu. Każdy tranzystor mocy montowany jest na ceramicznym izolatorze aby zminimalizować sprzężenie pojemnościowe. Dla stopnia wzmocnienia zaprojektowano now źródło prądowe z trzema tranzystorami. Nowo zaprojektowane radiatory reagują na zmiany temperatury.

Wzmacniacz ma dwa zasilacze. Główny to audiofilski zasilacz liniowy z dużym transformatorem toroidalnym. Drugi zasilacz impulsowy o wysokiej sprawności działa w trybie czuwania. Aby stłumić impuls rozruchowy wzmacniacz ma układ miękkiego startu.

Dane techniczne NAP 250:

NPX 300 (cena 33.499 złotych) to zewnętrzny zasilacz dla nowych źródeł i przedwzmacniaczy Naim z serii 200 i 300, w tym także dla NSC 222. Po podłączeniu wyłącza on wewnętrzny zasilacz obsługiwanego urządzenia redukując poziom szumów i podnosząc osiągi. NPX 300 ma dwa zasilacze. Główny to audiofilski zasilacz liniowy z dużym transformatorem toroidalnym. Drugi zasilacz impulsowy o wysokiej sprawności działa w trybie czuwania.

Dane techniczne NPX 300:

Czwartym urządzeniem serii jest przedwzmacniacz gramofonowy NVC 331.

[zdjęcie przedwzmacniacza/streamera Naim NSC 222]
[zdjęcie przedwzmacniacza/streamera Naim NSC 222 - tylna ścianka]
[zdjęcie wzmacniacza mocy Naim NAP 250]
[zdjęcie wzmacniacza mocy Naim NAP 250 - tylna ścianka]
[zdjęcie zasilacza Naim NPX 300 - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl