Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

WATTSON AUDIO - szwajcarskie odtwarzacze strumieniowe w dystrybucji Audio Atelier (27.12.2022)

Firma Audio Atelier wprowadziła na polski rynek produkty szwajcarskiej marki Wattson Audio. Geneza Wattson Audio sięga 2005 roku, kiedy na bazie doświadczeń zdobytych w Anagram Audio utworzona została firma ABC PCB Sarl zajmująca się różnego rodzaju projektami elektronicznymi. W 2015 ABC PCB przekształcono w engineered SA. W 2020 roku firma engineered SA zainicjowała markę Wattson Audio wykorzystując swoje technologie w audiofilskich urządzeniach do strumieniowania.

Oferta Wattson Audio składa się obecne z trzech odtwarzaczy sieciowych różniących się między sobą zakresem funkcjonalności. Wszystkie trzy obsługują pliki WAV, FLAC, AIFF, ALAC, MP3, AAC, Ogg Vorbis, WMA, protokoły UPnP/DLNA, AirPlay, Roon Ready. Do każdego z trzech modeli można wykorzystać aplikację Wattson Music na system iOS. Aplikacja daje możliwość korzystania z serwisów TIDAL, Qobuz, oraz radia internetowego. Kolejna wspólna cecha odtwarzaczy to regulacja głośności LEEDH.

Zarówno Madison jak i obydwa modele Emerson bazują na silniku strumieniowania Engineered, czyli firmowym rozwiązaniu wykorzystującym procesor Sitara od Texas Instruments. Wbudowane oprogramowanie obsługujące różne protokoły komunikacji sieciowej i dekodowanie strumieni audio jest rozwijane od wielu lat. Zoptymalizowano procesy odpowiadające za integralność danych, stabilność transmisji, wsparcie sygnałów wysokiej rozdzielczości (PCM i DSD) bez transkodowania, a także za zapewnienie płynnej obsługi dla użytkownika.

W modelach Emerson Analog i Emerson Digital zastosowano filozofię nieingerencji w sygnał. Nie stosuje się tu zmian częstotliwości próbkowania czy przetwarznia danych za wyjątkiem regulacji głośności. Dane odbierane przez interfejs sieciowy są przekazywane bezpośrednio do modulatorów S/PDIF i AES/EBU (Emerson Digital) lub do konwertera cyfrowo-analogowego (Emerson Analog).

W modelu Madison wykorzystywany jest układ cyfrowej obróbki sygnału (DSP) z firmowym oversamplingiem w celu optymalizacji sygnałów wejściowych. Algorytm interpolacji korzysta z dziedzictwa modułów opracowanych przez Anagram Technologies. Ma on poprawić konwersję cyfrowo-analogową w dziedzinie czasu bez modyfikacji odbieranych próbek.

Do taktowania używane są dwa zegary, dla wielokrotności 44.1kHz lub 48kHz. Odtwarzacze Wattson Audio nie korzystają z przestrajanych oscylatorów czy pętli synchronizacyjnych. Strumienie audio są taktowane bezpośrednio przez aktywny zegar. Same oscylatory mają wysoką jakość, z bardzo niskim szumem fazowym w paśmie audio. Wewnętrzna dystrybucja zegara jest prezyzyjnie zaprojektowana aby zminimalizować jitter.

Do odtwarzaczy wykorzystywane są zewnętrzne zasilacze klasy medycznej dostarczające napięcie stałe 5V. Dzięki temu napięcia sieciowe są oddalone od urządzeń. Napięcie stałe docierające do urządzeń jest dodatkowo wygładzane przez zespół filtrów i doprowadzone do poszczególnych układów na płytkach. Każda istotna sekcja układu korzysta z własnego filra oraz stabilizatora. W modelu Madison pracuje aż 15 niskoszumnych stabilizatorów napięcia. Zasilanie generatorów zegara, układów synchronizacji i ukłaów analogowych ma szczególnie niski poziom szumów, poniżej 1µV RMS (mierzone w paśmie 10Hz - 100kHz).

Emerson Digital (cena 7.490 zł) ma port Ethernet 100Mbit/s do pobierania danych oraz dwa wyjścia cyfrowe (S/PDIF RCA 75Ω, AES/EBU XLR 110Ω). Obsługiwane są sygnały PCM do 24-bitów 192kHz. Emerson Digital ma osobne modulatory dla wyjść S/PDIF oraz AES/EBU aby spełnić wymagania standardów bez nieporządanych kompromisów. Szybkie układy wyjściowe synchronizowane do głównego zegara i dwa szerokopasmowe transformatory zapewniają niezależne, izolowane wyjścia.

Dane techniczne Emerson Digital:

Emerson Analog (cena 7.490 zł) ma port Ethernet 100Mbit/s do pobierania danych oraz wyjście analogowe RCA o poziomie 2V RMS (0dB FS). Obsługiwane są sygnały PCM do 24-bitów 384kHz, oraz DSD64. Emerson Analog wykorzystuje konwerter CA Cirrus Logic. Zoptymalizowano zasilanie tego układu, topologię stopni wyjściowych i filtrów zarówno poprzez pomiary jak i odsłuchy.

Dane techniczne Emerson Analog:

Madison (cena 15.490 zł) to odtwarzacz strumieniowy i konwerter CA ze wzmacniaczem słuchawkowym. Ma port Ethernet 100Mbit/s do pobierania danych oraz dwa wejścia cyfrowe S/PDIF, koncentryczne RCA i optyczne Toslink. Wyjścia analogowe to niesymetryczne RCA (2,1V rms dla 0dB FS), symetryczne XLR (4,2V rms dla 0dB FS) oraz słuchawkowe jack 6,35mm (2*150mW/32Ω, 2*50mW/150Ω, 2*10mW/600Ω). Na wejściu sieciowym obsługiwane są sygnały PCM do 32-bitów 384kHz, DSD do 256x (11,2896MHz). Na wejściach S/PDIF obłsugiwane są sygnały PCM do 24-bitów 192kHz.

Do konwersji CA wybrano ten sam układ Cirrus Logic co w modelu Emerson Analog. Każdy kanał Madisona ma jeden układ pracujący w trybie podwójnym-różnicowym. Filtry analogowe są różnicowe i tak obliczono ich parametry by zminimalizować rotację fazy zapewniając optymalne tłumienie szumów przełączania konwertera CA. Stopnie wyjściowe bazują na najnowszej generacji wzmacniaczach operacyjnych, są w pełni symetryczne i różnicowe aby uzyskać identyczne osiągi na wyjściach RCA oraz XLR. Poza tym dostępna jest funkcja regulacji charakterystyki w zakresie basu aby umożliwić użytkownikom kompensację ustawienia kolumn blisko ściany.

Dane techniczne Madison:

[zdjęcie odtwarzacza Wattson Audio Madison]
[zdjęcie odtwarzaczy Wattson Audio Emerson Analog i Emerson Digital]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl