Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

WILSON BENESCH - zaawansowane kolumny Endeavour 3Zero ze zintegrowanymi podstawkami (15.12.2022)

Na polski rynek weszły należące do serii Fibonacci kolumny Wilson Benesch Endeavour 3Zero. Są to 2,5-drożne zestawy podstawkowe ze zintegrowanymi podstawkami. Ceny zaczynają się od 175.000 złotych za parę dla podstawowej wersji wykończenia, a kończą na 186.600 złotych za najdroższe wersje. Dystrybucję prowadzi HiFi Club.

Endeavour 3Zero opiera się na Discovery 3Zero, ale ma większą objętość obudowy i inne udoskonalenia.

Podobnie jak w Discovery 3Zero, 25-milimetrowy, jedwabno-węglowy, kopułkowy głośnik wysokotonowy Fibonacci umieszczono bezpośrednio w akustycznym centrum głośników niskotonowego i średniotonowego. Głośnik średniotonowy to 170-milimetrowy przetwornik Wilson Benesch Tactic 3.0. Jego komora ma strojony port z laminarnym przepływem. W dolnym zakresie pasma pracuje dodatkowo zamontowany na dolnej ściance obudowy system typu isobaric z dwoma 170-milimetrowymi głośnikami Wilson Benesch Tactic. Głośniki te zaaplikowano w zespole typu skorupa, czyli skierowane twarzami do siebie. Pracują one w obudowie typu bass-reflex z portem umieszczonym od spodu.

Głośnik wysokotonowy pracuje z filtrem górnoprzepustowym drugiego rzędu na częstotliwości 5 kHz. Głośnik średniotonowy ma filtr dolnoprzepustowy pierwszego rzędu na częstotliwości 5kHz. System isobaric ma filtr dolnoprzepustowy pierwszego rzędu na 500 Hz.

Jedwabno-węglowy głośnik wysokotonowy Fibonacci to najnowsza wersja technologii Wilson Benesch oparta na wcześniejszej konstrukcji głośnika Semisphere. W głośniku wysokotonowym Fibonacci udoskonalono struktury sąsiadujące z układem napędowym i hybrydową kopułką. Płyta czołowa jest utworzona z włókna węglowego - kompozytu nylonowego tworzącego geometrycznie zoptymalizowaną strukturę elementu Fibonacciego. Konstrukcja ta zapewnia płaską charakterystykę przenoszenia i ultraszeroką dyspersję. Ponadto element Fibonacciego jest odsprzęgnięty od układu napędowego i obudowy głośnika wysokotonowego, co minimalizuje rezonans w tej strukturze.

Głośnik o nazwie Tactic 3.0 to własna konstrukcja Wilson Benesch. Preferowanym przez Wilson Benesch materiałem membrany jest izotaktyczny polipropylen. Wybrano go z uwagi na naturalne brzmienie i zdolność tego materiału do pochłaniania energii i unikania złożonych modów rezonansowych w membranie. W środku membrany znajduje się nakładką przeciwpyłowa w postaci elementu Fibonacciego. Jest ona wyprodukowana we własnym zakresie przy użyciu technologii wytwarzania przyrostowego (druk 3D). Zoptymalizowana wyniku badań forma geometryczna oraz kombinacja 5 różnych materiałów i klejów zapewnia znaczną poprawę zarówno w dokładności charakterystyki przenoszenia, jak i redukcji zniekształceń.

Endeavour 3Zero ma bardziej zaawansowaną konstrukcję obudowy niż model Discovery 3Zero. Podobnie jak w pozostałych modelach serii Fibonacci zastosowano nową generację materiałów biokompozytowych. Z nich wykonywane są skorupy monocoque A.C.T. 3Zero.

Górna ścianka jest wykonana z kompozytu włókna węglowego i ma złożona formę. W pierwszej fazie przygotowania do produkcji powstają kształty ręcznie rzeźbione w glinie. Potem są one mierzone za pomocą lasera, a potem ładowane do zaawansowanego oprogramowania do cyfrowego wspomagania projektowania 3D (CAD) firmy Wilson Benesch. Importując dane w ten sposób, Wilson Benesch jest w stanie wykorzystać algorytmy oprogramowania do dalszej optymalizacji formy 3D przed produkcją. Uzyskane w ten sposób nierówne powierzchnie wspomagają rozpraszanie fal dźwiękowych, redukując postrzegane zniekształcenia i podbarwienia.

Obudowa Endeavour 3Zero jest utrzymywana pod ogromną siłą ściskającą za pomocą gwintowanych stalowych prętów o średnicy 13 mm. Stalowe pręty biegną wzdłuż obudowy i zintegrowanej podstawki. Łączą dużą, precyzyjnie obrobioną aluminiową dolną część podstawki z płytą dolną, a następnie z płytą górną obudowy Endeavour 3Zero. Te pionowe stalowe ściągi wywierają tony siły ściskającej w osi pionowej, gdzie pojawią się pierwsze mody rezonansowe.

Oprócz standardowego wykończenia w ofercie jest gama oklein premium z naturalnego drewna, włókno węglowe Premium P1 i wykończenia lakiernicze Premium.

Dwuprzewodowy terminal jest umieszczony w podstawce tuż przy podłożu.

Dane techniczne Wilson Benesch Endeavour 3Zero:

[zdjęcie zestawów głośnikowych Wilson Benesch Endeavour 3Zero]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2023 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl