Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

RITEK/NTU - jeszcze jeden pomysł na super-pojemny dysk (24.05.2002)

Zespół naukowców z National Taiwan University (NTU) w Taipei przy poparciu firmy Ritek (jeden z najwiekszych wytwórców płyt CD-R na świecie) opracował prototyp nagrywalnego dysku optycznego o pojemności 100GB przy średnicy 12cm. Co ciekawe napęd ten wykorzystuje czerwone lasery spotykane w CD/DVD, a zwiększenie pojemności uzyskano dzięki zastosowaniu optyki bliskiego pola. Tego typu optyka pozwala na zapis detali o mniejszych wymiarach niż to wynika z limitu dyfrakcyjnego optyki tradycyjnej. W nośniku zastosowane są dwie dodatkowe warstwy, przeźroczysta warstwa dystansowa o grubości 10 do 20 nanometrów, a także warstwa aktywna, która tworzy bardzo mały ślad w interakcji ze zogniskowaną plamką lasera. Natomiast samo urządzenie jest bardzo podobne do odtwarzaczy CD/DVD. Zmiana polega na zastosowaniu innej elektroniki sterującej. Prace nad optyką bliskiego pola rozpoczęto w 1998 roku i finasują je NTU oraz Ritek. Rynkowa inauguracja ma mieć miejsce w 2004 roku.
Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2021 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl