Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

IFI AUDIO - odtwarzacz strumieniowy/DAC NEO Stream (21.10.2022)

Na polski rynek wszedł iFi Audio NEO Stream będący połaczeniem odtwarzacza strumieniowego i przetwornika cyfrowo-analogowego. Jego cena detaliczna wynosi 6.499 złotych (dystrybucja Horn Distribution).

NEO Stream to drugie urządzenie w serii NEO, czyli średniej klasy komponentów sieciowych do użytku domowego, pozycjonowanych pomiędzy serią ZEN i serią Pro. Nazwa NEO została wybrana ze względu na nowe wzornictwo i nowe funkcjonalności. W ofercie pozostaje DAC/wzmacniacz słuchawkowy NEO iDSD. Aluminiowa obudowa NEO Stream przypomina NEO iDSD. Kompaktowy rozmiar NEO Stream (214*151*41mm) oraz możliwość wyboru ustawienia w pionie (na załączonym stojaku) lub w poziomie ułatwia ustawienie. Dwucalowy, kolorowy wyświetlacz retina TFT obraca się automatycznie stosownie do orientacji urządzenia. Poza tym wyświetlacz wykorzystuje technologię SilentLine, dzięki czemu nie generuje szumów elektrycznych, które mogłyby zakłócać sygnał audio.

NEO Stream został zaprojektowany od podstaw. Wykorzystuje on najnowszą wersję silnika do strumieniowania sieciowego iFi. Zastosowano architekturę open-source, co daje użytkownikom zwiększone możliwości w zakresie wyboru preferowanych platform i aplikacji do przesyłania strumieniowego, z możliwością personalizacji i ewolucji w miarę zmieniających się wymagań. Opracowany przez iFi własny silnik strumieniowania o charakterze open source pracuje na czterordzeniowym procesorze ARM Cortex i systemie operacyjnym opartym o Linuxa.

Silnik strumieniowania iFi został zaprojektowany od podstaw wyłącznie w celu odtwarzania dźwięku wysokiej jakości. Współpracuje on z autorskim oprogramowaniem iFi. Poczynając od sterowników urządzeń, przez rdzeń systemu operacyjnego, powłokę współpracującą z rdzeniem, po aplikacje i interfejs użytkownika, wszystko zostało zoptymalizowane pod kątem bezproblemowej pracy i osiągów dźwiękowych.

Oprogramowanie systemowe wykorzystane w silniku strumieniowym zostało po raz pierwszy wykorzystane w odtwarzaczu strumieniowym ZEN Stream zaprezentowanym w 2021 roku. Od tego czasu użytkownicy ZEN Stream mogli skorzystać z aktualizacji poprawiających wydajność i funkcjonalność. NEO Stream łączy najnowszą wersję tego oprogramowania z ulepszonym sprzętem.

NEO Stream ma wyjścia analogowe korzystające z wbudowanego konwertera CA. Na wyposażeniu są też wyjścia cyfrowe do sterowania zewnętrznego przetwornika cyfrowo-analogowego.

NEO Stream pozwala na odtwarzanie muzyki z intenetowych seriwsów muzycznych i z plików lokalnych. Można strumieniować na wiele różnych spososbów. Wśród dostępnych przy uruchomieniu opcji są:
- Roon Ready (NEO Stream posiada certyfikat Roon Ready).
- DLNA/UPnP (do sterowania NEO Stream i uzyskiwania dostępu do treści audio z serwisów internetowych i sieciowych urządzeń pamięci masowej z certyfikatem DLNA można użyć dowolnej aplikacji zgodnej z DLNA/UPnP jak BubbleUPnP, mconnect, Audirvana, itp).
- Zintegrowana obsługa Tidal Connect oraz Spotify Connect (użytkownicy tych serwisów mogą odtwarzać muzykę strumieniowo bezpośrednio z aplikacji Tidal i Spotify).
- Apple AirPlay (zintegrowany Airplay zapewnia odtwarzanie dźwięku z urządzeń Apple).
- Tryb NAA (NEO Stream może działać jako NAA Network Audio Adapter w połączeniu z oprogramowaniem Sygnalist HQPlayer, można przekierować pakiety danych audio odebranych przez Wi-Fi lub kabel Ethernet bezpośrednio do podłączonego przetwornika DAC bez stosowania przetwarzania).
- Strumieniowanie z pamięci lokalnej za pomocą aplikacji Stream-iFi (aplikacja iFi Stream-iFi to proste narzędzie, które pomaga w początkowej konfiguracji NEO Stream i inicjuje przesyłanie strumieniowe z lokalnych urządzeń pamięci masowej jak na przykład dysk NAS).

NEO Stream obsługuje sygnały PCM do 32bitów/768 kHz, wszystkie formaty DSD do DSD512 oraz DXD pojedynczej i podwójnej prędkości. Dźwięk o wysokiej rozdzielczości jest dostępny nie tylko przez wejścia kablowe LAN i USB, ale także przez Wi-Fi. Stabilny sygnał Wi-Fi o pełnej mocy 5 GHz pozwala na odtwarzanie PCM 384 kHz, DSD256 i wyższych. Obsługiwana jest też technologia MQA (używana przez serwis Tidal w wersji HiFi Plus), z pełnym dekodowaniem plików MQA do 384 kHz. Pełny proces dekodowania trzech rozwinięć można wykonać wewnętrznie, w przeciwieństwie do samego końcowego rozwinięcia w sposobie renderowania MQA. Gdy wyjścia cyfrowe są używane do podłączenia zewnętrznego przetwornika DAC kompatybilnego z MQA, obsługiwane jest zarówno przekazywanie MQA, jak i pierwsze rozłożenie.

Konwersja cyfrowo-analogowa bazuje na układzie Burr-Brown, wielokrotnie wykorzystywany przez iFi. Został on wybrany ze względu na walory brzmieniowe i architekturę True Native. Doświadczenie iFi z tym układem scalonym ułatwia jego optymalne wykorzystanie. Dzięki czterokanałowej konstrukcji True Native przetwornika, PCM i DSD mają oddzielne ścieżki i pozostają bit-perfect w swojej natywnej formie aż do konwersji analogowej. W przypadku DSD nie ma konwersji na PCM ani zastosowania przetwarzania wielobitowego.

NEO Stream wykorzystuje różne rozwiązania służące redukcji szumów i zniekształceń. Porty USB (wejściowe i wyjściowe) korzystają z aktywnej redukcji szumów iFi ANC II. Wyjścia S/PDIF wykorzystują technologię iPurifier. Sygnał cyfrowy jest regulowany przez najnowszą wersję precyzyjnego obwodu zegara GMT (Global Master Timing) firmy iFi, aby wyeliminować jitter.

Do przetwarzania danych audio odbieranych przez wejścia cyfrowe wykorzystywany jest układ XMOS. NEO Stream wykorzystuje 16-rdzeniowy mikrokontroler XMOS, zaprogramowany przez zespół iFi w celu optymalizacji jakości dźwięku i zapewnienia jak najlepszej współpracy z przetwornikiem Burr-Brown.

Dla kablowego połączenia z routerem sieciowym NEO Stream oferuje parę portów RJ45 i M12-Optical LAN. Jest to własna technologia iFi, która działa poprzez podłączenie OptiBox do routera, a NEO Stream do OptiBox za pomocą kabla optycznego. Zarówno OptiBox, jak i kabel są dołączone do NEO Stream. Optical LAN zapewnia najwyższej jakości cyfrowe połączenie między routerem a odtwarzaczem strumieniowym, umożliwia przesyłanie danych do 10 Gb/s z minimalną degradacją na dystansie do 1 km. Sygnał LAN z routera jest regenerowany, przetaktowywany i balansowany przez OptiBox. Zapewniona jest prawdziwa izolacja galwaniczna, z zerową pojemnością pasożytniczą i indukcyjnością.

W układach elektronicznych zastosowano wysokiej jakości podzespoły jak wielowarstwowe kondensatory ceramiczne TDK C0G czy cewki firmy Taiyo Yuden i Murata. Stabilizatory napięcia mają wysoki współczynnik PSRR (Power Supply Rejection Ratio), niski prąd jałowy i niskim spadek mocy, wykorzystują synchroniczny układ pracujący na 1.2 MHz. Zapewniono wysoką skuteczność filtrowania i znikomo niski poziom szumów zasilania.

Użytkownik ma możliwość dostosowania szeregu ustawień NEO Stream do swojego systemu i preferencji. Można wybierać między ekskluzywnymi trybami koncentrując działanie na wybranym trybie użytkowania. Dostępne są specjalne ustawienia dla Roon, Tidal Masters, DLNA i NAA, a także tryb ogólny do użytku na wielu platformach. Do wyboru są cztery filtry cyfrowe. Użytkownicy mogą przełączać się między trybami Bit-Perfect, GTO (Gibbs Transient Optimised), Minimum Phase i Standard.

W zestawie z odtwarzaczem dostarczane są: optyczny nadajnik-odbiornik LAN OptiBox, kabel optyczny, kabel USB-A do USB-C, kabel Ethernet RJ45, kabel analogowy RCA, zasilacz iPower 2, aluminiowy stojak do orientacji pionowej.

Dane techniczne iFi Audio NEO Stream:

[zdjęcie odtwarzacza strumieniowego - konwertera CA iFi Audio NEO Stream]
[zdjęcie odtwarzacza strumieniowego - konwertera CA iFi Audio NEO Stream - w pionie]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl