Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

TRIANGLE - jubileuszowe modele serii Magellan (7.10.2022)

Z okazji jubileuszu 40-lecia marki Triangle opracowano zmodernizowane wersje czterech modeli serii Magellan: Quatuor, Cello, Duetto i Voce. Są one dostępne w limitowanej edycji, dystrybucję w Polsce prowadzi Rafko.

Magellan 40th bazuje na wykorzystaniu wysokogatunkowych materiałów i nowoczesnych metod projektowych. Stosowane jest najnowsze oprogramowanie symulacyjne oraz pomiary w komorze bezechowej. Przetworniki są modelowane poprzez symulacje komputerowe z wykorzystaniem oprogramowania CAD 3D. Badania drgań i mikroodkształceń zaowocowały specjalną architekturą obudówy, która rozwiązania czerpie między innymi z technologii wykonania używanych w konstrukcjach kontrabasu i wiolonczeli.

Jedna z głównych innowacji jubileuszowego wydania serii Magellan to głośnik wysokotonowy TZ2900PM-MG. Ma on nową generację kopułki ze stopu magnezu, co zapewnia wysoki stosunek sztywności do wagi. Kształt TZ2900PM powstał na podstawie komputerowego modelowania. Zlokalizowany u szczytu membrany korektor fazy ogranicza zniekształcenia i reguluje przetwarzanie wyższych częstotliwości oraz zapewnia liniową charakterystykę. Kolejną nowością jest tylna pokrywa zmniejszająca odbicia fal tylnych, ograniczająca zniekształcenia i poprawiająca pasmo przenoszenia w najwyższych rejonach.

Przetwornik średniotonowy T16GM F100 o rozmiarze 16cm ma lekką, papierową (celulozową) membranę z autorskim zawieszeniem. Może on obsługiwać pasmo od 70 do 4.000Hz. Głośnik ten to kulminacja wieloletnich doświadczeń francuskiego producenta z koncepcją szerokopasmowego przetwornika średniotonowego. Badania dotyczące T16GM F100 koncentrowały się na kształcie wykonanego z włókien tekstylnych poddanych obróbce lateksem zawieszenia w kształcie litery S, a także na modelowaniu profilu membrany z czystych włókien celulozowych. Do pomiaru głośników użyto laserowych przyrządów Klippel. W środkowej części membrany znajduje się lekki stożek polipropylenowy anti-vortex, pokryty lateksowym materiałem tłumiącym. Zapobiega on wirom aerodynamicznym tworzącym się na środku membrany oraz redukuje nieregularności pracy głośnika, gdy pracuje on na skrajach swojego pasma przenoszenia. Ponadto, poprawia rozpraszanie wyższej średnicy. Aby poprawić sprawność i liniowość układu napędowego, przeprojektowano profil nabiegunników aby poprawić przepływ pola magnetycznego przez cewkę. Uwagę skupiono przede wszystkim na redukcji ogólnego poziomu zniekształceń poprzez poprawienie rozpraszania ciepła. W tym celu zaczerpnięto rozwiązanie znane z chłodzenia procesorów (system odprowadzania ciepła LHS2), które wyprowadza je poprzez tylną część kosza głośnika. Udało się osiągnąć 10% poprawę odprowadzania ciepła w stosunku do konwencjonalnych rozwiązań. Głośnik został wyposażony w specjalne zaciski do kabli sygnałowych, aby nie zakłócały przepływu powietrza wokół głośnika.

Przetworniki niskotonowe mają opatentowane membrany SVA i system chłodzenia LHS2. Podobnie jak w przypadku głośnika średniotonowego, prace rozpoczęto od symulacji rozmaitych rozwiązań mechanicznych i akustycznych. Membrana SVA to konstrukcja kompozytowa, o kanapkowej strukturze, składa się z podwójnego arkusza włókna szklanego z wewnętrzną strukturą z masy celulozowej. Układ napędowy wykonany jest z podzespołów wykonanych ze specjalnych stopów metali oraz elementów magnetycznych, co poprawia siłę i homogeniczność pola magnetycznego. Profil nabiegunników w połączeniu z jakością metali pozwala na wytworzenie silnego i jednorodnego pola magnetycznego. Kosz z odlewanego aluminium został poprawiony pod kątem mechanicznych właściwości, takich jak wygłuszenie pracy głośnika czy sztywność. Ramiona kosza zostały opracowane w sposób, który zapewnia jak najlepsze chłodzenie cewki. Głośnik wyposażono w specjalne zaciski do kabli sygnałowych, aby nie zakłócały przepływu powietrza wokół głośnika oraz się nie poluzowały. Wszystkie przetworniki w serii Magellan 40th mają kosz z odlewanego ciśnieniowo aluminium o wysokiej sztywności, który zapewnia maksymalny prześwit dla promieniowania tylnej strony membrany. Kosz składa się z dwóch części, a jego tylna pokrywa pełni funkcję chłodzącą. Przetworniki wyposażone są w pierścień przenoszący ciepło w kierunku osłony zewnętrznej (system LHS2). Zdolność obsługi mocy dla każdego głośnika może przekroczyć 200W RMS. System LHS2 zapobiega ryzyku przegrzania cewki.

Zwrotnice w serii Magellan 40th montowane są z wysokiej jakości, specjalnie dobranych komponentów w zakładzie produkcyjnym Triangle we Francji. Wykorzystywane są francuskie kondensatory MKP opracowane we współpracy z SCR Audio, rezystory ceramiczne o niskiej indukcyjności i cewki powietrzne o dużych przekrojach. Zwrotnice w serii Magellan 40th mają strome nachylenia filtrów (do 24 dB na oktawę), powiązanych z naturalnym spadkiem pasma przetworników. Impedancje przetworników są zlinearyzowane.

Obudowy wykonywane są z warstw płyty HDF z elementami z litego drewna. Wszystkie modele Magellan 40th są dostępne w trzech wykończeniach: Golden Oak, Shadow Zebrano i Space Black. Zakrzywiony kształt służy redukcji fal stojących. W celu uzyskania pożądanego kształtu oraz sztywności, płyty formowane są pod naprężeniem przez kilka tygodni. Te rozwiązania powstały w wyniku badania drgań i mikroodkształceń materiału. Pomiary zostały wykonane za pomocą akcelerometrów laserowych, po czym w optymalnych miejscach umieszczono wzmocnienia.

Technologia SPEC (Single Point Energy Conduction) ma ograniczać przenoszenie wibracji ze ścian i podłogi pomieszczenia na kolumny i w odwrotnym kierunku. W tym celu przesunięto punkt ciężkości kolumny z cokołu na kolec podpierający front kolumny, który ma zminimalizowaną powierzchnię kontaktu z podłożem. Kolec przejmuje większość wibracji z obudowy i rozprasza je bez przenoszenia na podłogę i ściany. Technologia ta pochodzi z lutnictwa i jest używana w konstrukcjach kontrabasu i wiolonczeli.

DPS2 (Dynamic Pulse System) to system bipolarnego, symetrycznego rozpraszania dźwięku. Dodatkowy głośnik z tyłu obudowy służy poszerzeniu zakresu możliwości ustawienia kolumny w pomieszczeniu i niweluje efekt zbyt bliskiego dostawienia kolumn do ścian. Większe rozpraszanie wysokich tonów sprawia, że nawet przy zmianie miejsca odsłuchowego słuchacz odbiera dźwięk o balansie tonalnym zgodnym z intencjami konstruktora. Historia systemu DPS sięga roku 1988, kiedy to Triangle zaprezentował modele Transept II, Zenith II oraz Elypse.

Magellan Quatuor 40th (cena za parę 72.900 zł) to podłogowa, trójdrożna kolumna bass-reflex. Pracuje w niej 6 głośników, 3 basowe, 1 średniotonowy, wysokotonowy na przedniej ściance i drugi wysokotonowy na tylnej. Impedancja nominalna wynosi 8Ω, minimalna 3Ω, a efektywność 91dB. Częstotliwości podziału to 350Hz i 2,6kHz. Wymiary WSG bez cokołu to 128 * 25,1 * 34 cm, a masa wynosi 46,9kg/sztuka.

Magellan Cello 40th (cena za parę 55.900 zł) to podłogowa, trójdrożna kolumna bass-reflex. Pracują w niej 4 głośniki, 2 basowe, 1 średniotonowy, i 1 wysokotonowy. Impedancja nominalna wynosi 8Ω, minimalna 3Ω, a efektywność 90dB. Częstotliwości podziału to 300Hz i 2,6kHz. Wymiary WSG bez cokołu to 108 * 25,1 * 34 cm, a masa wynosi 38,8kg/sztuka.

Magellan Duetto 40th (cena za parę 28.200 zł) to podstawkowa, dwudrożna kolumna bass-reflex. Pracują w niej 2 głośniki, nieskośredniotonowy i wysokotonowy. Impedancja nominalna wynosi 8Ω, minimalna 4Ω a efektywność 88dB. Częstotliwość podziału to 3,1kHz. Wymiary WSG to 45,9 * 25,1 * 34,8 cm, a masa wynosi 16,8kg/sztuka. Do kolumn można dokupić dedykowane stojaki.

Magellan Voce 40th (cena za sztukę 15.500 zł) to dwudrożny głośnik centralny z obudową zamkniętą. Zastosowano 3 głośniki, 2 nieskośredniotonowe i wysokotonowy. Impedancja nominalna wynosi 8Ω, minimalna 4Ω a efektywność 91dB. Częstotliwość podziału to 3kHz. Wymiary WSG to 27,9 * 60,2 * 34 cm, a masa wynosi 18,5kg/sztuka. Do głośnika można dokupić dedykowany stojak.

[zdjęcie kolumn serii Magellan 40th]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl