Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

MCINTOSH - potężny głośnik centralny XCS1.5K (24.09.2022)

McIntosh dodał do swojej oferty głośnik centralny dopasowany brzmieniowo do kolumn XRT2.1K oraz XRT1.1K. W Polsce będzie on dostępny od października 2022 w cenie 211.000 złotych (dystrybucja HiFi Club).

Podobnie jak we wspomnianych kolumnach podłogowych, XCS1.5K też wykorzystuje konstrukcję z zespołami wielu głośników ułożonych w długie linie i aproksymujących źródło liniowe. Łącznie pracują tu 43 głośniki.

Niskie tony odtwarzają cztery 8-calowe głośniki z kanapkowymi membranami z włóknem węglowym. Głośniki średniotonowe o rozmiarze 2,5 cala mają aluminiowe kopułki i jest ich łącznie 14. Głośniki wysokotonowe o rozmiarze 3/4 cala też mają aluminiowe kopułki i jest ich łącznie 25.

Głośniki wysokotonowe i średniotonowe są zamocowane przed głośnikami basowymi. Liniowe systemy głośników pracują według hybrydowej formuły Bessela. To rozwiązanie zapewnia równomierne promieniowanie dźwięku z krótszego zespołu liniowego zastosowanego w XCS1.5K i z tego względu układ głośników średniotonowych i wysokotonowych jest mniej równomierny. Promieniowanie zestawu jest tak ukształtowane, że słuchacz nie musi koniecznie znajdować się w centralnym położeniu, żeby uzyskać dobry efekt brzmieniowy.

XCS1.5K jest opisany jako konstrukcja trój- i czterodrożna. Wszystkie cztery głośniki 8-calowe odtwarzają niskie tony, ale w razie potrzeby dwa z nich sięgają wyżej do częstotliwości zwrotnicy 2,5-calowych głośników średniotonowych.

XCS1.5K może być odchylany. W podstawie użytkownik może wybrać jeden z pięciu predefiniowanych kątów pochylenia głośnika, co pozwala dopasować instalację do indywidualnych wymagań.

Zwrotnice XCS1.5K zapewniają dopasowanie fazowe pomiędzy niskimi tonami, średnimi tonami i wysokimi tonami, aby zapewnić gładką charakterystykę przenoszenia w całym zakresie słyszalnych częstotliwości. Cewki zwrotnicy dobrano by zminimalizować zniekształcenia, a kondensatory foliowe zapewniają wysoką trwałość. Wszystkie cewki i kondensatory mogą pracować z dużymi prądami. Sekcje średnio- i wysokotonowe mają samo resetujące się zabezpieczenia nadprądowe.

Na tylnej ściance znajdują trzy pary terminali Solid Cinch, co pozwala na pracę w konfiguracjach tri-wire (tri-amp) lub bi-wire (bi-amp). Są to opatentowane terminale zapewniające solidne podłączenie kabli.

Tak jak w modelach XRT2.1K i XRT1.1K, obudowa basowa XCS1.5K jest wykończona siedmioma warstwami fortepianowego lakieru o wysokim połysku i ma dodatki ze szczotkowanego oraz czarnego aluminium. Zespół liniowy ma klasyczne elementy wzornicze paneli frontowych urządzeń McIntosh'a, z czarną częścią frontową i srebrnymi dodatkami. Zespół ten jest mocowany do obudowy basowej na stalowych wspornikach, które są zwieńczone pokrywkami imitującymi gałki w sprzęcie McIntosh. Maskownice z czarnej tkaniny są mocowane magnetycznie i można je łatwo zdemontować.

Dane techniczne XCS1.5K:

[zdjęcie głośnika centralnego McIntosh XCS1.5K]
[zdjęcie głośnika centralnego McIntosh XCS1.5K - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2023 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl