Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

EVD - propozycja konkurencji dla formatu DVD (02.05.2002)

Grupa 19 tajwańskich firm produkujących DVD rozpoczęła rozmowy z firmami z Chin dotyczące wspólnego opracowania i wprowadzenia nowego formatu EVD (enhanced versatile disc), który miałby być konkurencją dla DVD. Inicjatywa ta jest spowodowana niezadowoleniem firm chińskich i tajwańskich z wysokości opłat licencyjnych pobieranych przez twórców DVD. Chiny są obecnie największym producentem DVD na świecie, a firmy z tego kraju często nie mogą dojść do porozumienia z właścicielami licencji na DVD.

Specyfikacja EVD ma być gotowa za dwa miesiące, a urządzenia i płyty nowego formatu miał by się pojawić w trzecim kwartale. Promocją EVD ma sie zajmować nowo utworzona organizacja Advanced Optical Storage Research Consortium. Firmy chińskie pracujące już nad dyskiem określonym skrótem AVD (advanced versatile disc) mają włączyć się do grupy promującej EVD tak aby stworzyć szerokie poparcie dla tego formatu.

Technicznie EVD ma być podobne do DVD. Planowane jest wykorzystanie stosowanej już obecnie technologii laserów pracujących w podczerwieni, pojemność 6GB na płycie jednostronnej-jednowarstwowej oraz 11GB na płycie dwuwarstwowej.
Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2017 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl