Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

MCINTOSH - lampowy monoblok MC3500 Mk II (24.01.2022)

Na nasz rynek wszedł monofoniczny, lampowy wzmacniacz mocy McIntosh MC3500 MK.II. Cena detaliczna wynosi 78.500 złotych za sztukę (dystrybucja HiFi Club).

Nowy model jest inspirowany oryginalnym wzmacniaczem MC3500 z lat 1968-1971. Model ten był wykorzystywany do nagłośnienia słynnego festiwalu w Woodstock w 1969 roku, a także wielu innych koncertów. W czasie uroczystości zorganizowanych w 50-tą rocznicę festiwalu, w roku 2019, prezes McIntosha Charlie Randall zaczął myśleć o wznowieniu produkcji MC3500. Koncepcja została wprowadzona w życie po trwających ponad dwa lata pracach projektowych.

MC3500 Mk II nawiązuje do pierwowzoru na tyle na ile to było możliwe po 50 latach, ale wykorzystano zgromadzoną przez ten czas wiedzę o projektowaniu wzmacniaczy lampowych, zastosowano współczesne standardy i nowoczesne podzespoły. Podobnie jak oryginał, wersja Mk.II wykorzystuje transformator wyjściowy Unity Coupled Circuit, co pozwala na oddanie mocy 350 watów dla obciążeń 2, 4 lub 8 omów.

MC3500 Mk.II wykorzystuje 8 lamp mocy EL509S. Lampy te zostały wybrane ze względu na liczne podobieństwa do lamp 6LQ6 stosowanych w starej wersji. Podobnie jak 6LQ6, EL509S są także bardzo solidne dzięki mocnej katodzie i elementowi podgrzewającemu co pozwala na osiągnięcie szczytowych wartości prądu anody powyżej 1 ampera. Podobnie jak oryginał, nowy wzmacniacz też wykorzystuje dodatkową pętlę sprzężenia aby poprawić liniowość lamp wyjściowych.

Kolejne podobieństwo do oryginalnego MC3500 to w pełni symetryczna sekcja sterująca z trzema lampami 12AX7A oraz jedną 12AT7. Pierwsza 12AX7A to różnicowy wzmacniacz wejściowy, druga to bufor/sterowanie dla stopnia wzmocnienia napięciowego, który jest zrealizowany na trzeciej lampie. 12AT7 to bufor/sterowanie lamp wyjściowych. Wszystkie lampy są umieszczone za transformatorami i są osłonięte klatką z drutów z lakierowanej na czarno stali nierdzewnej. Klatka jest tak ukształtowana by zapewnić łatwy dostęp do pozłacanych terminali wyjściowych Solid Cinch.

Na wyposażeniu jest firmowa technologia Power Guard Screen Grid Sensor (SGS) opracowana specjalnie dla wzmacniaczy lampowych i podobna w swojej naturze do opatentowanej technologii Power Guard znanej ze wzmacniaczy tranzystorowych McIntosha. Rozwiązanie to chroni lampy przed uszkodzeniem monitorując prąd siatki w lapach wyjściowych. Jeśli prąd jest zbyt wysoki, aktywuje się układ Power Guard SGS, a sygnał wejściowy jest na bieżąco tłumiony aby lampy pracowały w bezpiecznych przedziałach. Symetryczny stopień sterujący doskonale nadaje się do współpracy z Power Guard SGS. Zaimplementowano też Sentry Monitor, monitoruje on prąd wyjściowy i w razie potrzeby odcina wzmacniacz jeśli przekroczone zostaną bezpieczne poziomy.

Wejście jest zarówno w postaci symetrycznej jak i niesymetrycznej. Zainstalowano też symetryczne i niesymetryczne wyjście do tworzenia konfiguracji wielowzmacniaczowych, jak choćby bi-amping czy tri-amping. Na wyposażeniu jest też wejście i wyjście wyzwalacza.

MC3500 Mk II ma wychyłowy miernik mocy, jest to wariant firmowego miernika DualView. Górna skala pokazuje moc zarówno w watach jak i w decybelach. Dolna skala pokazuje czas rozgrzewania wzmacniacza. Po włączeniu zasilania wskaźnik podnosi się i po osiągnięciu 100% opada do zera, a wzmacniacz jest gotowy do pracy.

Podstawa chassis jest wykonana z polerowanej stali nierdzewnej. Podobnie jak w starym MC3500 z przodu umieszczono uchwyty. Aluminiowy front też nawiązuje do stylistyki oryginalnej wersji. Kolejne szczegóły, które zostały celowo powtórzone to szyny na krawędziech z dołu, z tyłu i z góry wzmacniacza, a także gumowe odbojniki na tylnych szynach. Odbojniki pozwalają tymczasowo ustawić wzmacniacz pionowo bez uszkodzenia wystających elementów. Wstawka z czarnego szkła, podświetlane napisy i gałki to już elementy charakterystyczne dla współczesnego wzornictwa McIntosha.

Dane techniczne MC3500 Mk II:

[zdjęcie wzmacniaczy McIntosh MC3500 Mk II oraz MC3500]
[zdjęcie wzmacniacza McIntosh MC3500 MK II - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl