Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

LUMIN - P1 wielofunkcyjny odtwarzacz sieciowy, konwerter CA z wbudowanym przedwzmacniaczem (6.12.2021)

W grudniu 2021 na polski rynek wchodzi Lumin P1 będący połączeniem odtwarzacza sieciowego, konwertera CA i przedwzmacniacza. Cena urządzenia to 43.990 złotych (dystrybucja Audio Atelier).

Pod względem funkcjonalnym to najbardziej elastyczny z dotychczasowych odtwarzaczy Lumina. P1 ma bogaty zestaw wejść. Dla sygnałów analogowych do dyspozycji jest wejście symetryczne XLR oraz niesymetryczne RCA. Dla sygnałów cyfrowych jest wejście AES/EBU XLR, koncentryczne RCA, optyczne, USB typ B (zrealizowane na układzie XMOS), 3 wejścia HDMI. Do portu USB typ A można podłączyć nośniki z plikami do odtwarzania (tylko pojedyncza partycja FAT32, exFAT lub NTFS).

Połączenie z siecią lokalną można zrealizować na dwa sposoby. Do dyspozycji jest wejście optyczne SFP 1000Base-T Gigabit Ethernet, co pozwala by odizolować się od zakłóceń obecnych w sieci. Oprócz tego jest również wejście RJ45 1000Base-T Gigabit Ethernet. Wbudowany jest dwu-sieciowy interfejs ze switchem sieciowym. Oba połączenia sieciowe mogą być wykorzystywane równolegle, na przykład jedno do routera, a drugie do Lumina L1 czy NAS.

P1 może pobierać sygnał z dowolnego serwera UPnP, UPnP AV lub zgodnego z OpenHome umieszczonego w tej samej sieci lokalnej. Poza tym w zakresie odtwarzania strumieniowego na wyposażeniu jest też obsługa Roon Ready, Spotify Connect, TIDAL Connect, Qobuz, FLAC Lossless Radio, TuneIn Radio, Apple AirPlay, odtwarzania Gapless (bez przerw), playlist na urządzeniu i multi-room (Songcast).

Wyjścia analogowe są w postaci symetrycznej XLR oraz niesymetrycznej RCA. Tor analogowy wykorzystuje rozwiązania z modelu Lumin X1. Układ ma topologię dual mono a wyjścia analogowe są sprzęgane przez transformatory LUNDAHL LL7401. Na wyjścia analogowe może być przekierowany sygnał z dowolnego wejścia analogowego lub cyfrowego. Planowane jest też wprowadzenie funkcji passthrough na wejściu i wyjściu analogowym co poszerzy możliwości integracji P1 w systemach kina domowego.

Sygnał można też podać z P1 do innego urządzenia w formie cyfrowej. Na wyposażeniu jest wyjście koncentryczne BNC i wyjście HDMI z obsługą ARC. Można też wykorzystać jako wyjście port USB. Przy czym na wyjście HDMI można skierować tylko sygnał z innego HDMI, a na wyjścia cyfrowe tylko sygnał ze źródeł strumieniowych. Na HDMI obsługiwane jest przekazanie (passthrough) sygnału 4K. Możliwości HDMI pozwalają wykorzystać P1 jako centrum dwukanałowego systemu AV bez stosowania amplitunera czy procesora. Sygnał audio jest odtwarzany przez glówne kolumny sytemu stereo.

Do konwersji cyfrowo-analogowej zastosowano dwa układy ES9028PRO. Lumin P1 ma konfigurację dual mono. Do taktowania zastosowano oscylatory Dual Femto. Producent w swoich materiałach wspomina też o unikalnym systemie dystrybucji sygnału zegara wykorzystującym FPGA. Cyfrowa regulacja głośności o 32-bitowej precyzji jest oparta o technologię LEEDH Processing. Użytkownicy mogą skorzystać z upsamplingu do DSD128 lub PCM 384kHz dla wszystkich plików na wejściach cyfrowych.

Zasilacz ma dwa transformatory toroidalne. Osobne są sekcja dla układów analogowych i cyfrowych. Zastosowano niskoszumne liniowe stabilizatory.

Do sterowania P1 dostępne są aplikacje Lumina na urządzenia przenośne Apple iOS (wymagany iOS 8.0 lub późniejszy) oraz na urządzenia przenośne z Androidem (wymagany Android 4.0 Ice Cream Sandwich lub późniejszy). Aplikacje dają pełny zakres kontroli funkcji i ustawień, między innymi pamięć ustawienia głośności dla każdego wejścia.

W zestawie jest też pilot zdalnego sterowania. Pozwala on na sterowanie odtwarzaniem, zmianę wejść i głośności (także dla Roon). Planowane jest też uruchomienie przycisków o spersonalizowanych funkcjach. Odbiornik podczerwieni w P1 jest też kompatybilny pilotami uniwersalnymi, telefonami i systemami automatyki.

Obudowa jest wykonana z aluminiowych paneli obrabianych na CNC. Dostępne są dwa warianty wykończenia, w naturalnym aluminium lub z obudową anodyzowaną na czarno.

Możliwe są aktualizacje oprogramowania wewnętrznego i potencjalne wprowadzenie udoskonaleń lub nowych funkcji.

Dane techniczne Lumin P1:

[zdjęcie odtwarzacze sieciowego Lumin P1]
[zdjęcie odtwarzacze sieciowego Lumin P1 - czarny]
[zdjęcie odtwarzacze sieciowego Lumin P1 - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2021 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl