Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

C-3D - fluorescencyjny dysk wysokiej pojemności (26.03.2002)

W ostatnich dniach pojawił się kolejny komunikat o planach wprowadzenia nośnika zapisu nowej generacji. Wydała go znana już wcześniej firma C-3D, rozwijająca wielowarstwowe nośniki pracujące w oparciu o zjawisko fluorescencji (FMD - fluorescent multilayer disc). W informacji z 22 marca podano, że zakończono opracowanie maszynowo produkowanych płyt HDTV. Dyski przechowują zapis na 5 lub więcej warstwach. 12-centymetrowa płyta może pomieścić pełnometrażowy film HDTV wraz z trailerami i innymi dodatkami w standardzie MPEG2, w formatach 1080i lub 720p. Przejście do maszynowej produkcji płyt pozwoli od razu zwiększyć ilość warstw do 21, a potem liczba ta może wzrosnąć w trakcie doskonalenia procesu.
Ostatnio firma C-3D przeprowadziła też demonstrację FMD dla rosyjskiej firmy AFK Sistema. W wyniku tej demonstracji narodził się plan zawiązania spółki joint venture produkującej specjalną profesjonalną wersję FMD o średnicy 200mm na rynek rosyjski.
Wraz z systemem telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV rozwijany jest też oparty na komercyjnie stosowanej technologii czerwonych laserów napęd, który pasowałby do typowych kieszeni DVD w komputerach osobistych. Prowadzone są też prace nad zastosowaniem fioletowych laserów, nie wiadomo jednak czy doprowadzą one do powstania praktycznie użytecznych urządzeń.
Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2021 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl