Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

DUNE HD - sieciowy odtwarzacz audio-wideo MAX Vision 4K (8.05.2021)

Do sprzedaży wszedł odtwarzacz audio-wideo Dune HD Max Vision 4K. Produkt jest objęty 12-miesięczną gwarancją producenta, a jego cena wynosi 3.830 zł. Dystrybutor (firma C4i) zawsze dostarcza odtwarzacze z aktualnym oprogramowaniem firmowym.

Max Vision 4K to najnowszy, flagowy odtwarzacz sieciowy marki Dune HD. Urządzenie jest adresowane zarówno do melomanów jak i użytkowników kina domowego. Odtwarzacz ma dwa równolegle pracujące systemy operacyjne. Dune HD OS to system podstawowy, oparty na Linuksie i rozwijany od wielu lat. Drugim, współpracującym systemem jest Android TV w wersji 9.0. Pozwala on na obsługę wszystkich pozostałych funkcji multimedialnych i umożliwia między innymi instalację aplikacji ze sklepu Google Play. Zastosowane algorytmy powodują, że system Android nie jest traktowany jako nadrzędny.

Czarna, metalowa obudowa ma standardową szerokość 43cm. Duży wyświetlacz OLED pokazuje aktualny czas, odtwarzaną pozycję czy utwór oraz wspiera nawigację po menu, także wtedy gdy telewizor jest wyłączony i korzystamy z urządzenia do odtwarzania muzyki. Zastosowano chłodzenie aktywne, oparte na wentylatorze znanej marki Noctua.

Wielkość obudowy pozwala na montaż dwóch dysków twardych 3,5-cala o pojemności do 16TB. Jedna kieszeń dostępna jest od frontu urządzenia. Druga, obsługująca również dyski 2,5-cala, umieszczona została na panelu tylnym. Max Vision 4K został wyposażony w dwa porty USB 2.0 oraz dwa USB 3.0 (typ A i C).

Odtwarzacz może się łączyć z siecią lokalną poprzez dwuzakresowe WiFi z dwoma antenami (802.11b/g/n/ac ze wsparciem 2T2R) oraz Gigabit Ethernet (port RJ45). Urządzenie zostało wyposażone w interfejs Bluetooth 5.0 z wydzieloną specjalnie dla niego trzecią anteną, dzięki czemu można podłączyć bezprzewodowe słuchawki, głośniki, klawiaturę oraz wiele innych urządzeń. Do dyspozycji jest też wejście HDMI 2.0.

Analogowy sygnał audio stereo z przetwornika cyfrowo-analogowego hi-fi jest dostępny zarówno na wyjściu symetrycznym XLR jak i niesymetrycznym RCA. Zainstalowano dwa wyjścia HDMI, przy czym na jednym z nich jest tylko sygnał audio. Sa też wyjścia cyfrowe SPDIF, zarówno koncentryczne jak i optyczne. Kolejne wyjścia to kompozytowe wideo RCA z drugim zestawem RCA stereo.

Dla odtwarzania wysokiej jakości audio stereo odtwarzacz posiada wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy AK4493EQ firmy AKM (32bit, 768 kHz i DSD512) oraz dedykowany liniowy zasilacz toroidalny. Tor wideo obsługuje drugi, niezależny układ zasilania.

Obsługiwane są nagrania Super Audio CD (DSD), zarówno z obrazów płyt SACD, jak i z plików dff, dxf, dsf. Można odtwarzać bezstratnych pliki FLAC w rozdzielczości 24bity/192kHz, WAV, APE i innych, wliczając w to zarówno pliki stereo, wielokanałowe, jak i pliki z kompresją DST. Dune HD Max Vision 4K obsłuży również natywnie pliki wielokanałowe DSD i FLAC.

Dune HD Max Vision 4K obsługuje i dekoduje wysokiej jakości audio wielokanałowe. Wspiera pełne passthrough dźwięku wielokanałowego HD-Audio, w tym formatów Dolby Atmos i DTS:X, jak i downmix do stereo. Dzięki separacji audio i wideo (dodatkowe, drugie wyjście HDMI 1.4 audio only) bez problemu można podłączyć telewizor bądź projektor 4K HDMI 2.0 z amplitunerem lub soundbarem starszej generacji np. Full HD HDMI 1.4.

Odtwarzacz wykorzystuje układ Realtek RTD1619 opracowany specjalnie do odtwarzania multimediów. Ma on 6-rdzeniowy procesor oparty na platformie ARM Cortex A55, a także moduł graficzny Mali G51. Urządzenie posiada 4GB pamięci RAM i wbudowane 32GB szybkiej pamięci wewnętrznej eMMC.

Do obsługi sygnału wideo zastosowano silnik przetwarzania Dolby Vision VS10, co pozwala zapewnić wyższą jakość obrazu podczas odtwarzania wideo na odbiornikach wspierających HDR, HDR10+ i Dolby Vision. Jeśli odbiornik nie wspiera standardów szerokiej rozpiętości tonalnej, a odtwarzany jest plik z Dolby Vision, zaimplementowany silnik dokona konwersji obrazu w taki sposób, aby uzyskany efekt był możliwe zbliżony do oryginału. Odtwarzając pliki SDR na telewizorach kompatybilnych z systemem Dolby Vision, dzięki ustawieniom LLDV (Low Latency Dolby Vision), otrzymamy obraz w tym formacie.

MAX Vision 4K w pełni wspiera odtwarzanie 4K 60Hz z HDR 10+ i Dolby Vision z 10-bitową przestrzenią kolorów. Odtwarzacz oferuje pełne 4K 60Hz Ultra HD na wyjściu HDMI 2.0a, przy 12-bitowej głębi kolorów i BT.2020. Pozwala to na płynne odtwarzanie niemal każdego formatu wideo, niezależnie od rozszerzenia czy kontenera. Odtwarzacz w pełni wspiera sprzętowe dekodowanie 4K H.265/HEVC 10bit i 12bit, VP9 profil 2, który umożliwia odtwarzanie zawartości YouTube 4K HDR. Obsługuje również automatyczną zmianę klatkażu filmu, dostosowując ją do natywnej wartości zastosowanej w pliku filmowym. Sprzęt obsługuje zarówno pliki Blu-Ray, Full HD 3D/2D, jak i DVD. Obrazy płyt odtwarza z graficznym menu nawigacyjnym. Dune HD MAX Vision 4K oferuje również funkcję edycji wyświetlanych napisów z możliwością pobrania online.

W zestawie z odtwarzaczem znajdują się dwa piloty. Klasyczny pilot do sterowania zdalnego na podczerwień oraz dodatkowy pilot Bluetooth żyroskopowy, tzw. mysz powietrzna. AirMouse ułatwia sterowanie aplikacjami Androida. Dodatkowo, posiada również mikrofon, dzięki czemu możliwe będzie wyszukiwanie głosowe aplikacjach oferujących taką użyteczność. Istnieje też możliwość integracji z systemami automatyki Smart Home, takimi jak Control4 oraz Crestron. Jest też wejście dla przedłużenia sygnału podczerwieni.

Otwarte oprogramowanie Dune HD SDK wraz z towarzyszącymi interfejsami API umożliwia instalację różnych, dodatkowych aplikacji na odtwarzaczu wraz z rozszerzeniami oraz wtyczkami zoptymalizowanymi pod TV. Użytkownik może zmieniać skórki GUI, programy do zarządzania kolekcjami filmowymi oraz rozwiązania pozwalające na integrację urządzenia z systemem Smart Home.

Razem z Max Vision 4K producent wprowadził model Pro Vision Solo, w mniejszej obudowie z jedną kieszenią na dysk HDD i bez przetwornika DAC z dedykowanym zasilaczem toroidalnym.

[zdjęcie odtwarzacza audio-wideo Dune HD Max Vision 4K]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2022 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl